Rusiyalı şagirdlər UNEC-də təhsil almaqda maraqlıdırlar
Rusiya Dövlət Humanitar Universitetinin Domodedovo filialının təşkil etdiyi XII beynəlxalq konfrans “Dövlət strukturları və sahibkarlıq subyektlərinin hüquqi, idarəçilik, humanitar problemləri: Rusiya və beynəlxalq təcrübə” mövzusunda olub.
UNEC-in Elm şöbəsinin müdiri, professor Zahid Məmmədov və Biznes və menecment fakültəsinin dekanı, dosent Mirağa Əhmədovun qatıldığı beynəlxalq konfransda Bolqarıstan, Çexiya, Polşa, Serbiya, Slovakiya, eləcə də digər ölkələrin aparıcı universitetlərinin nümayəndələri iştirak edib. Konfransda dövlət strukturlarında idarəetmə məsələlərinə toxunulub, sahibkarlıq subyektlərinin iqtisadi, hüquqi, etik problemləri müzakirə edilib. Eyni zamanda dövlət nəzarəti sistemində islahatlar, iqtisadi təhlükəsizlik problemləri, ali təhsil müəssisələrində maliyyə və idarəetmə problemləri barədə də fikir mübadiləsi aparılıb.
UNEC-in professoru, Zahid Məmmədov Azərbaycanda aparılan sosial-iqtisadi siyasətin strateji məqsədlərindən danışıb. İqtisadiyyatın bütün sahələrində dövlətin öz imkanları hesabına müasir sahibkarlıq subyektlərinin formalaşmasına geniş imkan yaratdığını, onların öz potensiallarından səmərəli istifadə etmələri üçün əlverişli mühit formalaşdirıldığını konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Z.Məmmədov Azərbaycanda həyata keçirilən iqtisadi siyasətin sahibkarlığın inkişafının sürətləndirilməsinə, ölkənin sosial-iqtisadi problemlərinin həllində sahibkarlığın rolunun gücləndirilməsinə yönəldiyini qeyd edib.
UNEC-in dosenti Mirağa Əhmədov “Azərbaycanın əmlak bazarında ipoteka kredit sistemi” barədə çıxış edib. Ölkədə həyata keçirilən geniş miqyaslı, uğurlu iqtisadi və sosial islahatlardan bəhs edən UNEC-in alimi “Azərbaycan Respublikasında uyğun qiymətə mənzil təminatının inkişafına dair strateji yol xəritəsi”ni gənc və sosial müdafiəyə ehtiyacları olan ailələrin mənzil təminatında mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıb. M.Əhmədov dövlətin dəstəyilə tikilən sosial mənzillərin Azərbaycanın əmlak bazarındakı qiymətlərin tənzimlənməsinə müsbət təsirlərini vurğulayıb. UNEC-in aliminin çıxışını maraqla qarşılayan konfrans iştirakçıları Azərbaycanın bu sahədəki təcrübəsinin öyrənilməsinin vacibliyini qeyd ediblər.
Səfər çərçivəsində UNEC-in nümayəndə heyəti Domodedovo şəhər icra hakimiyyətinin və deputatlar sovetinin sədri ilə də görüşüblər. Görüşdə sosial sferanın inkişafı barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
UNEC-in alimləri, həmçinin Domodedovo şəhər 5 saylı gimnaziyasında “Bilik iqtisadiyyatının inkişafında universitetlər drayver kimi: dünya təcrübəsi və UNEC modeli” mövzusunda məruzə ilə çıxış ediblər.
Daha sonra məktəblilərə UNEC-in dünya səviyyəli universitet olmaq istiqamətində atdığı addımlar barədə ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, UNEC MDB məkanında Rusiyada filialı olan yeganə ali təhsil müəssisəsidir. Cənubi Qafqazın ən böyük iqtisadyönümlü və 4 dildə təhsil verən universiteti olan UNEC-ə əcnəbi tələbələrin qəbulunun tam elektronlaşdırıldığı qeyd edilib. Rus və ingilis dillərində təhsillə maraqlanan məktəblilərə UNEC-in Rus İqtisad Məktəbi və Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbində tədris olunan ixtisaslar barədə məlumat verilib. UNEC-in dünyanın nüfuzlu universitetləri ilə ikili diplom proqramları həyata keçirməsi şagirdlərin xüsusi marağına səbəb olub. Onlara Elektron Universitet Modeli və mübadilə proqramlarından da bəhs olunub.
UNEC-in nümayəndələri şagirdləri maraqlandıran sualları cavablandırıblar. Rusiyalı şagirdlər dünya təhsil məkanında, o cümlədən nüfuzlu beynəlxalq reytinqlərdə Azərbaycanın mövqeyinin əhəmiyyətli dərəcədə yüksəldiyini nəzərə alaraq UNEC-də təhsil almaqda maraqlı olduqlarını bildiriblər.

The Russian students are interested in studying at UNEC
The  topic of the XII international conference organized by the Branch of the Russian State Humanitarian University in Domodedovo was on “The Legal, management, humanitarian problems of the state  structures and enterpreneurship entities: Russia and the international experience”.
The representatives of Bugaria, Czech Republic, Poland, Serbia, Slovakia, as well as, the leading universities of other countries participated in the international conference, which was attended by the head of the Science Department of UNEC, the professor Zahid Mammadov and the dean of the Business and Management faculty, the associated professor Miragha Ahmadov.
The professor of UNEC, Zahid Mammadov sopke about the strategic goals of the socio-economic policy carried out in Azerbaijan. He drew to the attention of the conference participants the fact that the state created the enourmous oppotunities for the formation of  the modern enterpreneureship subjects at the expense of the state in all spheres of ecopnomy, and created the favorable environment for efficient use of their potential. Z.Mammadov noted that, the economic policy implemented in Azerbaijan focused on the accelerating the development of enterpreneurship and strengthening the role of enterpreneurship in solving the socio-economic problems of the country.
The associated professor of UNEC, Miragha Ahmadov spoke about the “Mortgage credit system in the real estate market of Azerbaijan”. Speaking about the large-scale, successful economic and social reforms implemented in the country, the UNEC scientist pointed out that “the strategic roadmap for the development  of housing at the reasonable price in the Republic of Azerbaijan” played the important role in the provision of housing for young families and the families with the need in social protection. M.Ahmadov emphasized the positive impact of the state – owned housing projects on the regulation of prices in the real estate market of Azerbaijan.  The participants of the conference expressed their interest and satisfaction with the speech of the UNEC scientist and noted the importance of studying the Azerbaijani experince in this area.
Within the framework of the visit, the UNEC delegation also met with the chairman of the council of deputies of Domodedovo city administration. In the meeting the views on the development of the social sphere were exchanged.
The UNEC delegation visited the the Gymnasium No.5 in Domodedovo, as well.  During the meeting, the students were given the detail information about the steps taken by UNEC in the direction of  becoming  the worldwide scale university.  There was noted that, the UNEC was the only university among CIS countires, that had the branch in Russia.  There was noted , that the reception of  foreign students at the UNEC, the largest economy-oriented  university of the South Caucasus and the only university providing the education in 4 languages,was electronicized completely.    The pupils, interested in the education in Russian and English languages were informaed about the specialties taught at the Russian Economic School and the International Economic School of UNEC. The implemention of double degree diploma program by UNEC with the influential univerities of the world caused the special interest of the pupils. They were also talked about the Electronic University Model and the exchange program.
The UNEC representatives answered the questions the pupils were interested in. The Russian pupils expressed their interest in studying at UNEC, taking into consideration that the position of Azerbaijan in the world education space, including the influential international ratings, had significantly increased.