Rusiyanın nüfuzlu universiteti UNEC təcrübəsini öyrənmək istəyir
Rusiya Federasiyasının Belqorod Dövlət Milli Tədqiqat Universitetinin nümayəndə heyəti UNEC-də səfərdədir.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov qonaqlara universitetin inkişaf strategiyasının istiqamətlərini açıqlayıb. O bildirib ki, dünya səviyyəli universitetlər sırasında olmağı hədəfləyən UNEC, xaricdə filialı olan və dörd dildə təhsil verən yeganə Azərbaycan ali təhsil müəssisəsidir. Rektor UNEC-in QS-in “İnkişaf Etməkdə olan Avropa və Mərkəzi Asiya” regionu üzrə reytinq cədvəlində regionun 161-170 ən yaxşı universiteti arasında qərarlaşdığını, iqtisadyönümlu universitetlər sırasında isə regionun 4-cü ən yaxşı universiteti olduğunu diqqətə çatdırıb. Ə.Muradov qonaqlara UNEC-də tətbiq edilən Elektron Universitet Modeli və Differensial Əməkhaqqı Sistemi barədə ətraflı məlumat verib.
UNEC-də yaradılan Rus İqtisad Məktəbində 9 ixtisas üzrə kadr hazırlığının həyata keçirildiyini bildirən rektor tələbələrin Rusiyanın nüfuzlu korporativ strukturlarında istehsalat təcrübəsinə göndərildiklərini diqqətə çatdırıb. UNEC-in qabaqcıl Rusiya universitetləri ilə əlaqələrinin müsbət istiqamətdə inkişafına diqqət çəkən rektor, yüksək keyfiyyətli rusdilli iqtisadçı kadrların hazırlanması üçün Rusiya federasiyasının digər universitetləri ilə əməkdaşlığa hazır olduğunu bildirib.
UNEC-lə tanışlıqdan məmnunluğunu ifadə edən Belqorod Dövlət Milli Tədqiqat Universitetinin beynəlxalq əməkdaşlıq üzrə prorektoru Vladislav Kuçmistıy universitetin beynəlxalq əlaqələr sahəsində əldə etdiyi uğurları müsbət dəyərləndirib. O, UNEC-in dünyanın tanınmış universitetləri ilə ikili diplom proqramı sahəsində uğurlu təcrübəsini yüksək qiymətləndirərək, bu sahədə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını bildirib.
Rus İqtisad Məktəbi və Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbində keçirdiyi görüşlərdən söz açan V.Kuçmistıy UNEC tələbələrində çox yüksək akademik səviyyə müşahidə etdiyini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə təhsil və elmi-tədqiqat sahəsində əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb. Qonaqlar UNEC təcrübəsini öyrənməkdə maraqlı olduqlarını bildiriblər. Müzakirələrdən sonra tərəflər arasında elmi və tədris sahəsində əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Sənədə əsasən, tərəflər müəllim-tələbə mübadiləsi həyata keçirəcək, birgə yay və qış məktəbləri təşkil edəcəklər. O cümlədən elmi əməkdaşlığın qurulması və tədrisdə qabaqcıl metodların inkişafı istiqamətində birgə addımlar atılacaq, elmi seminar və konfranslar təşkil olunacaq.

The prestigous univeristy of Russia wants to learn UNEC experience
The UNEC rector, professor Adalat Muradov told the guests about the directions of the university’s development strategy. He noted that the taget of UNEC is to be among the world ranking universities and it is the only Azerbaijani higher educational institution that has the branches abroad and provides the education in four languages. The rector drew the attention to the fact that UNEC QS-in  was determinated among the best 161-170 universities in the ranking table for the “Developing European and Central Asian” region, and the 4-th best university in the region among the economical universities. A. Muradov provided the guests with the detailed information about the Electronic University Model and Differential Labor System applied at UNEC.
The rector noted that at the Russian Economic School established at UNEC the personnel training was conducted in 9 specialities and the students were sent to the prestigious corporate structures of Russia  for work experience internship. Rector of UNEC drew the attention to the positive development of relations with leading Russian universities and pointed out that he is ready to cooperate with the other Russian universities for prepation of highly qualified russian speaking specialists in economy.
The pro-rector fot the International Cooperation at Belgorod State National Research Universitiy  Vladislav Kuchmistıy expressed satisfaction with tour to UNEC and highly appreciated the the achievments of the university in the spherer of the international relations. He highly appreciated the successful experience of UNEC in the double diploma program with the prestigious universities of the world and noted that thay are interested in the coopertaion in this sphere.
V.Kuchmistıy,speaking about the meetings held at the Russian School of Economics and the International Economics School noted that the UNEC students have  the very high academic level.
In the meeting were exchanged the views on the direction of expanding the relations in the education and scientific-research  sphere.The guests expressed their interest in studying UNEC experience. After the discussions, the parties signed the coopertaion agreement in the science and education sphere. According to the document, the parties will provide the exchange of teachers and students and will organize the joint summer and winter schools. The joint steps will be taken in the direction  of establishement of scientific coopertaion and the development of the advanced methods of teaching  and will be organized the scientific seminars and conferences.