Rusiyanın nüfuzlu universiteti UNEC təcrübəsini öyrənmək istəyir
Rusiya Federasiyasının Belqorod Dövlət Milli Tədqiqat Universitetinin nümayəndə heyəti UNEC-də səfərdədir.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov qonaqlara universitetin inkişaf strategiyasının istiqamətlərini açıqlayıb. O bildirib ki, dünya səviyyəli universitetlər sırasında olmağı hədəfləyən UNEC, xaricdə filialı olan və dörd dildə təhsil verən yeganə Azərbaycan ali təhsil müəssisəsidir. Rektor UNEC-in QS-in “İnkişaf Etməkdə olan Avropa və Mərkəzi Asiya” regionu üzrə reytinq cədvəlində regionun 161-170 ən yaxşı universiteti arasında qərarlaşdığını, iqtisadyönümlu universitetlər sırasında isə regionun 4-cü ən yaxşı universiteti olduğunu diqqətə çatdırıb. Ə.Muradov qonaqlara UNEC-də tətbiq edilən Elektron Universitet Modeli və Differensial Əməkhaqqı Sistemi barədə ətraflı məlumat verib.
UNEC-də yaradılan Rus İqtisad Məktəbində 9 ixtisas üzrə kadr hazırlığının həyata keçirildiyini bildirən rektor tələbələrin Rusiyanın nüfuzlu korporativ strukturlarında istehsalat təcrübəsinə göndərildiklərini diqqətə çatdırıb. UNEC-in qabaqcıl Rusiya universitetləri ilə əlaqələrinin müsbət istiqamətdə inkişafına diqqət çəkən rektor, yüksək keyfiyyətli rusdilli iqtisadçı kadrların hazırlanması üçün Rusiya federasiyasının digər universitetləri ilə əməkdaşlığa hazır olduğunu bildirib.
UNEC-lə tanışlıqdan məmnunluğunu ifadə edən Belqorod Dövlət Milli Tədqiqat Universitetinin beynəlxalq əməkdaşlıq üzrə prorektoru Vladislav Kuçmistıy universitetin beynəlxalq əlaqələr sahəsində əldə etdiyi uğurları müsbət dəyərləndirib. O, UNEC-in dünyanın tanınmış universitetləri ilə ikili diplom proqramı sahəsində uğurlu təcrübəsini yüksək qiymətləndirərək, bu sahədə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını bildirib.
Rus İqtisad Məktəbi və Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbində keçirdiyi görüşlərdən söz açan V.Kuçmistıy UNEC tələbələrində çox yüksək akademik səviyyə müşahidə etdiyini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə təhsil və elmi-tədqiqat sahəsində əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb. Qonaqlar UNEC təcrübəsini öyrənməkdə maraqlı olduqlarını bildiriblər. Müzakirələrdən sonra tərəflər arasında elmi və tədris sahəsində əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Sənədə əsasən, tərəflər müəllim-tələbə mübadiləsi həyata keçirəcək, birgə yay və qış məktəbləri təşkil edəcəklər. O cümlədən elmi əməkdaşlığın qurulması və tədrisdə qabaqcıl metodların inkişafı istiqamətində birgə addımlar atılacaq, elmi seminar və konfranslar təşkil olunacaq.

Престижный университет России перенимает опыт UNEC
Делегация Белгородского государственного национального исследовательского университета Российской Федерации находится с визитом в UNEC.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов рассказал гостям о направлениях стратегии развития  университета.  Он отметил, что UNEC, нацеленный быть в числе университетов мирового уровня, единственное высшее учебное заведение  в Азербайджанеимеющее филиал за рубежом и обучающее на четырех языках. Ректор довел до внимания, что в таблице рейтинга по региону «Развивающейся Европы и Центральной  Азии» QS UNEC расположился в 161-170 местах наилучших университетов, а по региону на 4-м месте среди лучших экономического профиля университетов. А.Мурадов представил гостям подробную информацию о применяемых в UNEC модели Электронного университета и Системе дифференциальной заработной платы.
Отметив, что в созданной в UNEC Русской экономической школе осуществляется подготовка кадров по 9 специальностям, ректор довел до внимания о прохождении студентами UNEC производственной практики в престижных корпоративных структурах России. Ректор отметил, что UNEC строит отношения с ведущими университетами России в направлении развития, и для подготовки высококвалифицированных русскоязычных экономических кадров готов к сотрудничеству с другими университетами Российской Федерации.
Проректор по международному сотрудничеству Белгородского государственного национального исследовательского университета Владислав Кучмистый выразив удовлетворение по поводу знакомства с UNEC,  высоко оценил успехи, достигнутые университетом в сфере международных отношений. Высоко оценив сотрудничество UNEC с известными университетами мира в сфере программы  двойного диплома, выразил  заинтересованость в сотрудничестве в этой сфере.
Говоря о  проведенных встречах в Русской экономической школе и Международной экономической школе, В.Кучмистый отметил высокий академический уровень студентов UNEC.
На встрече состоялся обмен мнениями по вопросу расширения отношений в образовательной и научно-исследовательской сфере.  Гости выразили заинтересованность в изучении опыта UNEC.  После обсуждений было подписано соглашение о сотрудничестве между сторонами в научной и учебной сфере.В соответствии с документом стороны будут осуществлять обмен между преподавателями и студентами, организовывать совместные летние и зимние школы. Также будут предприняты совместные шаги в направлении построения сотрудничества в сфере науки и применения передовых методов при обучении, организованы научные семинары и конференции.