Shaiq_5548İnzibati və təşkilati məsələlər üzrə prorektor i.e.n.,dos. Şaiq Əhəd oğlu Əsgərov
1992-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin Jurnalistika, 1997-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin «Xarici iqtisadi əlaqələrin təşkili və dövlət tənzimlənməsi», 2002-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının «Dövlət və bələdiyyə idarəetməsi» ixtisaslarını müvəffəqiyyətlə bitirmişdir. Təhsil Nazirliyinin göndərişi ilə Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələr Hərbi Akademiyasının Strateji Tədqiqatlar və Dövlət Müdafiəsini İdarəetmə Akademik Kursunu uğurla yekunlaşdırmışdır.
2007-ci ildə “Elektron informasiya vasitələrində reklam bazarının marketinq tədqiqi və onun təkmilləşdirilməsi istiqamətləri” mövzusunda dissertasiya müdafiə etmiş və Ali Attestasiya Komissiyasının 10 iyul 2007-ci il tarixli 24-k saylı qərarı ilə iqtisad elmləri namizədi alimlik dərəcəsi, 9 aprel 2013-cü il tarixli 10-k saylı qərarı əsasında isə dosent elmi adı verilmişdir. Dissertasiya işinin mövzusu üzrə 16 elmi əsəri, o cümlədən 14 məqaləsi, 1 dərsliyi (1 fəsil) və 1 metodiki vəsaiti çap olunmuşdur.
Elmi-tədqiqat və tədris işləri ilə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində müəllim, baş müəllim, dosent vəzifələrində çalışmışdır.
2001-2006-cı illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin tərbiyə işləri üzrə prorektoru vəzifəsində çalışmışdır.
2006-2015-cı illərdə Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin sədr müavini olmuşdur.
2007-ci ildən Respublika Təhsil Şurası İdarə Heyətinin üzvüdür.
İşlədiyi müddətdə iqtisadi biliklərin təbliği və bir sıra sosial-ictimai sahədə göstərdiyi xidmətlərə və şəxsi yaradıcılıq uğurlarına görə «Azərbaycan bayrağı» diplomuna, «Nurlu qələm ustası» mükafatına layiq görülmüş, Təhsil Nazirliyinin və AHİK-in Fəxri Fərmanlarına, «Azərbaycan Respublikası Qabaqcıl Təhsil İşçisi» döş nişanına layiq görülmüşdür.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 4 fevral 2013-cü il tarixli Sərəncamı ilə “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilmişdir.
2015-ci ilin sentyabrında UNEC-in İnzibati və təşkilati məsələlər üzrə prorektoru təyin olunmuşdur.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24 sentyabr 2020-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin 90 illiyi münasibətilə və Azərbaycanda təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə 3-cü dərəcəli “Əmək” ordeni ilə təltif edilmişdir.

Assist.Prof. Shaig Ahad oghlu Asgarov,In 1992 Candidate of Economy, Assistant Professor Shaig Ahad oghlu Asgerov successfully graduated from Baku State University in “Journalism”, in 1997 Azerbaijan State University of Economics in “Foreign Economic Relations and Government Regulation” and in 2002 State Academy of Administration under the President of the Republic of Azerbaijan in “State and Municipal Administration”. Sh. Asgerov was successfully completed the Academic Course of Strategic Researches and Administration of State Defense of the Military Academy of Armed Forces of the Republic of Azerbaijan sent by the Ministry of Education.
Shaig Asgerov defended the candidate’s paper on “Marketing Research of Advertising Market in the Electronic Information and the directions of its Improvement” and became a Candidate of Economy by the decision 24k signed on July 10 2007 by the Higher Attestation Commission and became an Assistant Professor by the decision 10k signed on April 9 2013. He published 16 scientific works on his dissertation, as well as 14 articles, 1 textbook and 1 methodological aid.
He served at Azerbaijan State University of Economics as the teaching staff, senior teaching staff and Assistant Professor of Department “Trade”.
In the year of 2001-2006 he was the Vice- rector of Azerbaijan State University of Economics for Educational Affairs.
He served as the Deputy Chairman of Republic Committee of Azerbaijan Education Employees’ Independent Trade Union.
He is the member of the Board of Azerbaijan Education Council.
He is also the member of the Dissertation Board which hold defense of theses submitted to get the Doctoral Degree of UNEC.
For the promotion of economic knowledge and a series of services in socio- public area and for his personal activities Shaig Asgerov was awarded the diploma of “Azerbaijan Flag”, “Bright Master of Pen”, Honorary Diplomas by the Ministry of Education and ITUC and the badge of the “Leading Employee of Education of the Republic of Azerbaijan”.
He was awarded the medal of “Prosperity” by the Presidential Decree of the Republic of Azerbaijan on February 4 2013.
He is appointed the Vice-rector of UNEC for Administrative and Organizational Affairs in September of 2015.
According to the order of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 24, 2020, on the occasion of the 90th anniversary of Azerbaijan State University of Economics and for his services in the development of education in Azerbaijan, he was awarded the 3rd degree “Labor” order.