Türkiyə universitetlərində səfərdə olan UNEC müəllimləri təcrübələrini paylaşıblar
UNEC-in Biznes və menecment fakültəsinin Türkiyənin Sakarya və Süleyman Dəmirəl Universitetlərində səfərdə olan əməkdaşları təcrübələrini paylaşmaq məqsədi ilə seminar keçirirblər. Seminarda fakültənin professor-müəllim heyəti ilə yanaşı doktorant və magistrlar da iştirak edib.
Fakültə dekanı, dosent Mirağa Əhmədov səfər çərçivəsində UNEC ilə Sakarya Universitetinin arasında müsbət qarışılıqlı əməkdaşlıq həyata keçirilib. Belə ki, səmərəli idarə etmə sistemində fayda verə biləcək yeniliklər öyrənilib və tətbiqi üçün müvafiq təkliflər hazırlanıb. Əsas yeniliklərdən biri kimi fakültə katibliyinin strukturunun öyrənilməsi olub. M.Əhmədov UNEC-in Elektron Universitet Modeli və onun tərkib hissəsi olan Diferensial Əməkhaqqı Sisteminin Sakarya Universitetində bir təcrübə obrektinə çevirildiyini bildirib.
Azərbaycan dili” kafedrasının müdiri, professor Tofiq Əbülhəsənov Sakarya Universitetinin “Fənn ədəbiyyat” fakültəsində çox fərqli idarəetmə mədəniyyəti ilə tanış olduğunu diqqətə çatdırıb. Mədəniyyətlərarası sivilizasiyanın tədqiqinə önəm verilməsini vurğulayıb. Birgə ədəbiyyatların yazılmasının önəmini qeyd edib.
Riyaziyyat” kafedrasının müdiri, professor Natiq Əhmədov Süleyman Dəmirəl Universitetinin İqtisadiyyat fakültəsində tədris olunan riyaziyyat fənninin tədris proqramının və sillabuslarının fərqli cəhətlərini təhlil etdiyini bildirib. Daha çox tədris prosesində iqtisadi məsələlərin həllinə yönəldiləcək riyaziyyata üstünlük verildiyini vurğulayan professor birgə proqram və sillabuslar hazırlayacaqlarını diqqətə çatdırıb.
Biznesin idarə edilməsi” kafedrasının müdiri, dosent Məhəmməd Əliyev tədrisin keyfiyyətini artırmaq üçün kafedralar arasında mütəmadi yazışmalar və birgə layihələrin işlənməsinə üstünlük verilməsini bildirərək, artıq prosesin başlandığını qeyd edib.
Rus dili” kafedrasının müdiri, dosent Gülnarə Rzayeva Süleyman Dəmirəl Universitetinin Yabancı dillər bölümünün başkanı Hakan Demirgül ilə görüşdən bəhs edib. Bildiirb ki, SDU-da rus dilini tədris edə biləcək kadr kifayət qədər olmadığından, “Mövlanə” mübadilə proqramı çərçivəsində UNEC-in rus dili müəllimlərinin həmin universitetdə rus dili fənninin tədris edilməsi üçün danışıqlar aparılıb. UNEC müəllimlərinin distant təhsil alan tələbələr üçün rus dili dərslərini Türkiyəyə getmədən tədris etmək imkanı əldə edə biləcəklərindən söz açıb.
Müzakirələrlə davam edən seminarda fakültənin doktorant və əməkdaşlarını maraqlandıran suallar cavablandırılıb. Türkiyədən gətirilən kitablar Diferensial Əməkhaqqı Sisteminin onluğunda yer alan əməkdaşlara hədiyyə edilib.

Преподаватели UNEC, посетившие университеты Турции, поделились опытом
Сотрудники факультета Бизнеса и менеджмента UNEC, посетившие университеты Турции Сакарья и Сулеймана Демиреля провели семинар для того, чтобы поделиться впечатлениями. В семинаре наряду с профессорско-преподавательским составом факультета приняли участие также докторанты магистранты.
Декан факультета, доцент Мирага Ахмедов отметил, что в рамках визита между UNEC и университетом Сакарья осуществлены положительные взаимоотношения. Так, изучены новшества, которые принесут пользу в системе эффективного управления, и для применения разработаны различные предложения. Основным новшеством явилось изучение структуры секретариата факультета. М.Ахмедов отметил, что модель Электронный университет и ее составная часть система дифференциальной заработной платы превратились в объект опыта в университете Сакарья.
Заведующий кафедрой «Азербайджанский язык», профессор Тофик Абдулгасанли отметил, что на факультете «Дисциплины литературы» университета Сакарья ознакомился довольно своеобразной культурой управления. Он подчеркнул, что придается важное значение исследованию межкультурной цивилизации. Отметил о значении написания совместной литературы.
Заведующий кафедрой «Математика», профессор Натик Ахмедов отметил об отличительных особенностях учебных программ и силлабусов по математике, преподаваемой на факультете Экономики университета Сакарья. Он подчеркнул, что в процессе обучения большое внимание уделяется математике, направленной на решение экономических проблем. Также отметил о совместной разработке силлабусов.
Заведующий кафедрой «Управление бизнесом», доцент Магомед Алиев отметил, что для повышения качества обучения между кафедрами постоянно ведется переписка и разработка совместных проектов. Он отметил, что этот процесс уже начался.
Заведующая кафедрой «Русский язык», доцент Гюльнара Рзаева рассказала о состоявшейся встрече с заведующим Отделом иностранных языков университета Сулеймана Демиреля с Хаканом Демиргюль. Она отметила, что ввиду отсутствия достаточного числа преподавателей, которые могли бы вести занятия по русскому языку, состоялись переговоры о привлечении преподавателей русского языка UNEC по программе обмена “Mövlanə” к преподаванию в УСД. Она отметила о возможности обучения русскому языку студентов, получающих дистанционное образование, преподавателями русского языка, не поезжая в Турцию.
На семинаре, который продолжался обсуждениями, были освещены вопросы докторантов и сотрудников. Книги, привезенные из Турции, были предоставлены в подарок преподавателям, занявшим место в десятке системы дифференциальной заработной платы.