UNEC Çində yaradılan universitetlər Alyansına üzv qəbul olunub
Çin Xalq Respublikasının Dunhuanq şəhərində “Kəmər və Yol Universitetləri Alyansı”nın ilk Forumu (1st Forum of University Alliance of Belt and Road) keçirilib. İki gün davam edən forum çərçivəsində üzv universitetlər arasında perspektiv əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub. Tədbirdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetini (UNEC) beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektor, dosent Şahin Bayramov təmsil edib. Forumda UNEC-in Alyansa üzv qəbul olunmasına dair qərar qəbul edilib. Bununla da, UNEC Cənubi Qafqaz regionundan Alyansa üzv qəbul edilən ilk universitet olub.
Ş.Bayramov həm də Dunhuanq şəhərində keçirilən “1-ci İpək Yolu Beynəlxalq Mədəniyyət Expo” (The First Silk Road International Cultural Expo) tədbirində iştirak edib. Çin hökumətinin təşəbbüsü və Çinin Gansu vilayətinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirə dünyanın 85 ölkəsindən 2000-ə yaxın iştirakçı qatılıb. İki gün davam edən tədbir çərçivəsində İpək Yolu üzərində yerləşən ölkələr arasında tarixi əlaqələrin bərpası və mədəniyyətlərarası dialoqun genişləndirilməsi məsələləri müzakirə olunub. Ş.Bayramov tədbirin sessiya iclasında sözügedən regionu təmsil edən universitetlər arasında beynəlxalq əlaqələrin inkişafına dair məruzə ilə çıxış edib.
Qeyd: Çinin Lanzhou Universitetinin təşəbbüsü ilə 2015-ci ildə yaradılan “Kəmər və Yol Universitetləri Alyansı”nın əsas məqsədi tarixi İpək Yolu üzərində yerləşən ölkələrin ali təhsil müəssisələri arasında hərtərəfli əməkdaşlığın inkişafına dəstək göstərməkdən ibarətdir. Hazırda Alyansın 23 ölkədən (Çin, Malaziya, Pakistan, Ukrayna, Qırğızıstan, ABŞ və s.) 125 üzvü vardır.

UNEC becomes a Member to a University Alliance established in China
The 1st Forum of the “University Alliance of Belt and Road” was held in Dunhuang city of the People’s Republic of China. The prospective cooperation opportunities were discussed among the member universities within the two- day forum. Azerbaijan State University of Economics (UNEC) was represented in the event by the Vice-rector of the University for International Affairs and Programs, Assistant Professor Shahin Bayramov. A decision on UNEC’s admission to the Alliance’s membership was made during the Forum. Thus, UNEC became the first university accepted to the Alliance in the Southern Caucasian region.
Sh.Bayramov also attended the First Silk Road International Cultural Expo held in Dunhuang. About 2000 participants from 85 countries of the globe joined the event initiated by the Chinese government and organized by Gansu province of China. The issues of restoration of historical relations and expansion of intercultural dialogue among the countries located on the Silk Road were debated within the two- day event. Sh. Bayramov made a report on the development of international relations among the universities representing the above mentioned region within the session meeting of the event.
Note: The main purpose of the “University Alliance of Belt and Road” established with the initiative of the University of Lanzhou of China in 2015 is to support the development of comprehensive cooperation among the higher education institutions located on the historical Silk Road. Currently the Alliance has 125 members from 23 countries (China, Malaysia, Pakistan, Ukraine, Kirgizstan, the US and so on).