UNEC-də Aprel şəhidlərinə həsr edilən kitab təqdim edilib
Gənclər və İdman Nazirliyinin maliyyə dəstəyi ilə “Türkiyə Universitetləri Məzunları” İctimai Birliyinin (TUMİB) hazırladığı kitab Aprel şəhidlərinin əziz xatirəsinə həsr edilib.
UNEC-in Tələbələrlə iş üzrə prorektoru, dosent Səadət Qəndilova Aprel döyüşlərinin Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin gücünü, əsgər və zabitlərin döyüş bacarığını, ordunun peşəkarlığını nümayiş etdirdiyini diqqətə çatdırıb. Aprel döyüşlərində UNEC-in iki məzunu Tural Dadaşovla Mahir Mirzəyevin qəhrəmanlıqla şəhid olduğunu bildirən prorektor “Qəhrəmanlarımız qan yaddaşımızdır” kimi nəşrlərin gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda böyüməsində mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Müdafiə Nazirliyinin şöbə rəisi, polkovnik Rauf Dəmirov Aprel döyüşlərinin uğurlu nəticələrindən danışıb, bu döyüşlərin tarixi əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb. Qeyd olunub ki, Aprel döyüşləri Azərbaycan ordusunun qüdrətini göstərən qəhrəmanlıq tarixidir. R.Dəmirov işğal altında olan Azərbaycan torpaqlarının Prezident İlham Əliyevin məqsədyönlü siyasəti nəticəsində tezliklə azad ediləcəyinə əminliyini vurğulayıb.
TUMİB-in sədri Çingiz Bayramov Azərbaycan ordusunun parlaq tarixi qələbələrindən olan şanlı Aprel döyüşlərindən bəhs edərək, təqdim edilən kitabın Aprel döyüşlərində qəhrəmancasına şəhidlik zirvəsinə ucalan vətən övladları haqqında ilk ensiklopedik nəşr olduğunu qeyd edib. Gənclər və İdman Nazirliyinin Gənclərlə iş şöbəsinin Vətənpərvərlik və vətəndaşlıq tərbiyəsi sektorunun müdiri Əli Məmmədov Aprel döyüşlərində ordumuzun göstərdiyi şücaətlərdən bəhs edib, gəncləri qəhrəmanlığa, vətənpərvərliyə çağırıb. Azərbaycan Gənc Alim, Aspirant və Magistrlar Cəmiyyətinin sədri, fəlsəfə doktoru İlqar Orucov Aprel döyüşləri xalqımızın hərb tarixinin parlaq səhifələrindən biridir, deyə bildirib.
UNEC-in məzunları – Aprel şəhidləri Tural Dadaşovun anası Kəmalə Dadaşova, Mahir Mirzəyevin atası Sabir Mirzəyev övladları haqda xatirələrini bölüşüblər. Aprel döyüşlərində şəhidlik zirvəsinə ucalan övladlarının adının daima əziz tutulduğunu diqqətə çatdıran valideynlər dövlətin şəhid ailələrinə olan qayğısından söz açıblar.

The book dedicated to the April martyrs was presented at UNEC
The book compiled by the Social Community of  “Alumni of Turkish Universities” and with the financial support of the Ministry of Youth and Sport was dedicated to the memory of April martyrs.
The associated professor, prorector for work with students Saadat Gandilova noted that, the April fights demontrated the strength of the Azerbaijani Armed Forces, the combat capability of the soldiers and officers, and the professionalism of the army. The prorector, noted that two UNEC alumni Tural Dadashov and Mahir Mirzoyev were martyred heroically during the April fights, emphasized that the publication of such books as the “Our heroes are our blood memory” were of great importance in the growth of the younger generation in the spirit of patriotism.
The head of the Department of the Ministry of Defence, Colonel Rauf Demirov spoke about the successful results of the April battles and stressed the historical significance of these battles. Was noted that, the April fights were the heroic history demonstrating the power of the Azerbaijani army. R.Demirov stressed the confidence that the occupied Azerbaijani territories would be soon liberated in the result of the purposeful policy of President Ilham Aliyev.
The chairman of the Social Community of  “Alumni of Turkish Universities” Chingiz Bayramov spoke about the glorious April battles, which was one of the vivid historical victories of the Azerbaijani army, and noted that the presented book was the fist encyclopaedic publication about the sons of the motherland, who were martyred at the peak of heroism during the April battles. Ali Mammadov, the head of Patriotism and Civic Education department of the Ministry of  Youth and Sport, spoke about the achievements of the army during the April fights and called on young people to heroism and patriotism. “The April battles are one of the brightest pages of the military history of our people”, said the chairman of the Azerbaijani Young Scientist, the Doctor of Philosophy, the chairman of the Society for post-graduate and master’s degree level students, Ilqar Orujov.
Kamala Dadashova, the mother of UNEC alumni – the April martyr Tural Dadashov, Sabir Mirzoyev, the father of UNEC alumni and the April martyr Mahir Mirzoyev shared their memories of their sons. The parents noted that the names of their sons, who were martyred during the April battles were always dearly praized and spoke about the state’s care for martyr familis.