UNEC-də Aprel şəhidlərinə həsr edilən kitab təqdim edilib
Gənclər və İdman Nazirliyinin maliyyə dəstəyi ilə “Türkiyə Universitetləri Məzunları” İctimai Birliyinin (TUMİB) hazırladığı kitab Aprel şəhidlərinin əziz xatirəsinə həsr edilib.
UNEC-in Tələbələrlə iş üzrə prorektoru, dosent Səadət Qəndilova Aprel döyüşlərinin Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin gücünü, əsgər və zabitlərin döyüş bacarığını, ordunun peşəkarlığını nümayiş etdirdiyini diqqətə çatdırıb. Aprel döyüşlərində UNEC-in iki məzunu Tural Dadaşovla Mahir Mirzəyevin qəhrəmanlıqla şəhid olduğunu bildirən prorektor “Qəhrəmanlarımız qan yaddaşımızdır” kimi nəşrlərin gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda böyüməsində mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Müdafiə Nazirliyinin şöbə rəisi, polkovnik Rauf Dəmirov Aprel döyüşlərinin uğurlu nəticələrindən danışıb, bu döyüşlərin tarixi əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb. Qeyd olunub ki, Aprel döyüşləri Azərbaycan ordusunun qüdrətini göstərən qəhrəmanlıq tarixidir. R.Dəmirov işğal altında olan Azərbaycan torpaqlarının Prezident İlham Əliyevin məqsədyönlü siyasəti nəticəsində tezliklə azad ediləcəyinə əminliyini vurğulayıb.
TUMİB-in sədri Çingiz Bayramov Azərbaycan ordusunun parlaq tarixi qələbələrindən olan şanlı Aprel döyüşlərindən bəhs edərək, təqdim edilən kitabın Aprel döyüşlərində qəhrəmancasına şəhidlik zirvəsinə ucalan vətən övladları haqqında ilk ensiklopedik nəşr olduğunu qeyd edib. Gənclər və İdman Nazirliyinin Gənclərlə iş şöbəsinin Vətənpərvərlik və vətəndaşlıq tərbiyəsi sektorunun müdiri Əli Məmmədov Aprel döyüşlərində ordumuzun göstərdiyi şücaətlərdən bəhs edib, gəncləri qəhrəmanlığa, vətənpərvərliyə çağırıb. Azərbaycan Gənc Alim, Aspirant və Magistrlar Cəmiyyətinin sədri, fəlsəfə doktoru İlqar Orucov Aprel döyüşləri xalqımızın hərb tarixinin parlaq səhifələrindən biridir, deyə bildirib.
UNEC-in məzunları – Aprel şəhidləri Tural Dadaşovun anası Kəmalə Dadaşova, Mahir Mirzəyevin atası Sabir Mirzəyev övladları haqda xatirələrini bölüşüblər. Aprel döyüşlərində şəhidlik zirvəsinə ucalan övladlarının adının daima əziz tutulduğunu diqqətə çatdıran valideynlər dövlətin şəhid ailələrinə olan qayğısından söz açıblar.

В UNEC состоялась презентация книги, посвященная шехидам Апрельских боев
Книга, разработанная Общественным объединением «Выпускники университетов Турции» (TUMİB) при финансовой поддержке Министерства молодежи и спорта, посвящена светлой памяти шехидов Апрельских боев.
Проректор по работе со студентами UNEC, доцент Саадат Гандилова отметила, что Апрельские бои показали силу Вооруженных сил Азербайджана, боевые способности солдат и офицеров, профессионализм армии. Подчеркнув, что в Апрельских боях два выпускника UNEC — Турал Дадашов и Махир Мирзоев героически сражаясь, стали шехидами, проректор отметила, что такие издания как «Наши герои – наша кровавая память» имеют большое значение в воспитании молодого поколения в духе патриотизма.
Начальник отдела Министерства обороны, полковник Рауф Демиров рассказал об успешных результатах Апрельских боев, обратил внимание на историческое значение этих боев. Было отмечено, что Апрельские бои летопись героизма мощи азербайджанской армии. Р.Демиров выразил уверенность, что в результате целенаправленной политики Президента Азербайджана Ильхама Алиева   в ближайшем будущем азербайджанские земли, находящиеся по оккупацией, будут освобождены.
Говоря о славных Апрельских боях, которые являются яркой историей Азербайджанской армии, председатель TUMİB отметил, что представленная книга является первым энциклопедическим изданием о сынах родины, возвысившихся до вершины шехидства в Апрельских боях. Заведующий сектором патриотического и гражданского воспитания отдела по работе с молодежью Министерства молодежи и спорта Али Мамедов рассказал о  мужестве нашей армии, проявленного в Апрельских боях и призвал молодежь к героизму и патриотизму. Председатель Общества молодых ученых, аспирантов и магистров Ильгар Оруджов отметил, что Апрельские бои являются одной из ярких военных страниц нашего народа.
Родители выпускников UNEC – шехидов Апрельских боев – мать Турала Дадашова Камаля Дадашова, отец Махира Мирзоева Сабир Мирзоев поделились воспоминаниями о своих сыновьях. Говоря о светлой памяти своих сыновей, возвысившихся до вершины шехидства, родители отметили заботу, проявляемую  государством семьям шехидов.