UNEC-də elmi konfrans: “Azərbaycan-Türkiyə diplomatik əlaqələri – 25”
Noyabrın 8-də UNEC-də Azərbaycan-Türkiyə diplomatik əlaqələrinin 25-ci ildönümünə həsr olunan elmi-praktik konfrans keçirilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Strateji Araşdırmalar Mərkəzi, Türkiyə Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi yanında Strateji Araşdırmalar Mərkəzi və UNECin birgə təşkilatçılğı ilə keçirilən konfransda Türkiyənin ölkəmizdə fəaliyyət göstərən ictimai və elmi qurumlarının nümayəndələri, iş adamları iştirak edib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov Ulu öndər Heydər Əliyevin türk dünyasını birləşdirmək istiqamətində gördüyü işlərə diqqət çəkərək, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun məhs bu uzaqgörən siyasətin özəyini təşkil etdiyini bildirib. Rektor BTQ-nin hər iki qardaş ölkə arasında iqtisadi sərhədləri aradan qaldırdığını və iqtisadi coğrafiyanı genişləndirdiyini qeyd edib. Ölkələr arasındakı iqtisadi və təhsil sahəsindəki əlaqələrdən bəhs edən rektor, UNEC-in Azərbaycanda türk dilində təhsil verən yeganə universitet olduğunu bildirərək, əməkdaşlığın bu istiqamətdə daha da genişlənəcəyinə əminliyini ifadə edib. UNEC rektoru türk ölkələri iqtisadiyyatından bəhs edən vahid dərsliyin hazırlanmasının vacibliyini vurğulayıb. O, türk dünyasının tanınmış simalarının adına mükafat təsis edilməsini də təklif edib.
Azərbaycan-Türkiyə diplomatik əlaqələrindən danışan Türkiyənin ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Erkan Özoral bu dostluğun tarixi köklərə, milli-mənəvi dəyərlərə sıx bağlı olduğunu bildirib. Səfir Azərbaycan ilə Türkiyə arasında iqtisadi əlaqələrin perspektivlərindən də danışıb, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun açılışını yüksək dəyərləndirib.
Türkiyə Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi yanında Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin icraçı direktoru, dosent Mesut Özcan ötən 25 illik dövr ərzində dövlətlərimiz və xalqlarımızın çiyin-çiyinə mürəkkəb, tarixi hadisələrlə zəngin uğurlu yol qət etdiyini vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin direktoru Fərhad Məmmədov Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin “Azərbaycan və Türkiyə bir millət, iki dövlətdir” və Türkiyə Respublikasının qurucusu Mustafa Kamal Atatürkün “Azərbaycanın sevinci Türkiyənin sevinci, kədəri kədərimizdir” kəlamlarının hər iki dövlət arasında əlaqələrin sarsılmaz özülünü təşkil etdiyini bildirib.
Türkiyənin Ədalət və İnkişaf Partiyası Samsun millət vəkili, TBMM Xarici əlaqələr Komissiyasının üzvü Hasan Basri Kurt ötən illər ərzində “bir millət-iki dövlət” prinsipinin dünyada bənzəri olmayan Azərbaycan-Türkiyə əlaqələrinin bütün sahələrini əhatə etdiyini bildirib. Dostluq və qardaşlıq üzərində qurulan əlaqələrin bu gün strateji müttəfiqlik səviyyəsinə yüksəldiyini diqqətə çatdırıb.
SAM-ın şöbə müdiri Cavid Vəliyev, Türkiyə SAM-ın idarə rəisi Çiydem Tenker Koksal, UNEC-in Beynəlxalq iqtisadiyyat kafedrasının müdiri, professor İrşad Kərimli, Türkiyənin Qazi Universitetinin müəllimi Bekir Tümən Somuncuoğlu, İran Araşdırmalar Mərkəzinin direktoru Haqqı Uyqur çıxış edərək, bu gün hər iki ölkə başçısı tərəfindən uğurla inkişaf etdirilən dövlətlər arasındakı yüksək səviyyəli strateji müttəfiqlik əlaqələri, xalqlarımızın tarixi qardaşlıq münasibətləri, beynəlxalq və regional təşkilatlarda qarşılıqlı dəstək, transmilli layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində birgə səylərin xalqlarımızın rifahına, o cümlədən regionda sülh, sabitlik və tərəqqinin təmin olunmasına xidmət etdiyini bildiriblər.

The scientific Conference at UNEC: “The Azerbaijan –Turkish diplomatic relations – 25”
The scientific-practical conference dedicated to the 25-th anniversary of Azerbasijan-Turkish diplomatic relations was held at UNEC on November 8.
The representatives, businessmen of the public and scientific bodies of Turkey opertaing in our counrty took part in the held conference jointly orgasnized  by the Center for Strategic Studies under the President of the Republic of Azerbaijan, the Center for  Strategic Studies under the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Turkey and UNEC.
The rector of UNEC, the professor Adalat Muradov drew the attention to the efforts of Great Leader in the direction of unifying the turkish world and pointed out that the Baku-Tbilisi-Kars railway was the basis of this far-sighted policy. The rector said that Baku-Tbilisi-Kars railway eliminated the economic borders between the two fraternal countries and expanded the ecomonic geography. Speaking about the relations in the sphere of  economy and education between the two countries, the rector noted that UNEC was the only university in Azerbaijan that had been teaching in Turkish language and he expressed the confidence that coopertaion in this direction would be expanded.  The UNEC Rector stressed the importance of preparing a single manual on the economy of the Turkish countries. He also offered to constitute the awards on behalf of the well-known figures of the Turkish world.
The Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Turkey to Azerbaijan Erkan Ozoral speaking about the Azerbaijani-Turkish diplomatic relations noted that this friendship was closely connected to historical roots, national and spiritual values. The ambassador also spoke about the prospects of economic relations between Azerbaijan and Turkey and highly appreciated the opening of Baku-Tbilisi-Kars railway.
The executive director of  the Center for  Strategic Studies under the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Turkey, associated pofessor  Mesut Ozcan underlind that within the past 25 years our states and peoples had overcome shoulder to shoulder the successful path  rich with the very complicated, historical events.
The director of the Cnter for Strategic Studies under the President of the Republic of Azerbiajan, Farhad Mammadov said that the statement of the Nationwide Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev “Azerbaijan and Turkey are one nation and two states” and the statement of the founder of the Republic of Turkey, Mustafa Kemal Ataturk “The joy of Azerbaijan is the joy of Turkey and the trouble of Azerbaijan is also our trouble” constitute the indispensible foundation for the relations between two countries.
Samsun deputy of the Justice and Development Party of Turkey, the member of the Parliamentary Committee for Foreign Relations of the Grand National Assmebly of Turkey  Hasan Basri Kurt said that the “one nation- two states” principle over the past years covered all the spheres of Azerbaijan-Turkey relations, which had not the analogue in the world. He emphisized that the relations founded on the fiendship and brotherhood had reached the level of strategic partnership today.
The head of the department of SAM, Javid Valiyev, the head of the Board of Turkish  SAM Chiydem Tenker Koksal, the head of the “International Economy” chair at UNEC, professor İrshad Karimli, the teacher of Gazi University of Turkey Bekir Tumen Somuncuoghlu, the director of Research Center of  İran Hakkı Uygur stated that today the high level strategic partnership relations between the both two states developed successfully by the leaders of the countries, the historical brotherhood relations of our peoples, the mutual support in the international and regional organizations, joint efforts in the implementation of transnational projects served to the well-being of our peoples, including the peace, stability and progress in the region.