UNEC-də elmi konfrans: “Azərbaycan-Türkiyə diplomatik əlaqələri – 25”
Noyabrın 8-də UNEC-də Azərbaycan-Türkiyə diplomatik əlaqələrinin 25-ci ildönümünə həsr olunan elmi-praktik konfrans keçirilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Strateji Araşdırmalar Mərkəzi, Türkiyə Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi yanında Strateji Araşdırmalar Mərkəzi və UNECin birgə təşkilatçılğı ilə keçirilən konfransda Türkiyənin ölkəmizdə fəaliyyət göstərən ictimai və elmi qurumlarının nümayəndələri, iş adamları iştirak edib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov Ulu öndər Heydər Əliyevin türk dünyasını birləşdirmək istiqamətində gördüyü işlərə diqqət çəkərək, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun məhs bu uzaqgörən siyasətin özəyini təşkil etdiyini bildirib. Rektor BTQ-nin hər iki qardaş ölkə arasında iqtisadi sərhədləri aradan qaldırdığını və iqtisadi coğrafiyanı genişləndirdiyini qeyd edib. Ölkələr arasındakı iqtisadi və təhsil sahəsindəki əlaqələrdən bəhs edən rektor, UNEC-in Azərbaycanda türk dilində təhsil verən yeganə universitet olduğunu bildirərək, əməkdaşlığın bu istiqamətdə daha da genişlənəcəyinə əminliyini ifadə edib. UNEC rektoru türk ölkələri iqtisadiyyatından bəhs edən vahid dərsliyin hazırlanmasının vacibliyini vurğulayıb. O, türk dünyasının tanınmış simalarının adına mükafat təsis edilməsini də təklif edib.
Azərbaycan-Türkiyə diplomatik əlaqələrindən danışan Türkiyənin ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Erkan Özoral bu dostluğun tarixi köklərə, milli-mənəvi dəyərlərə sıx bağlı olduğunu bildirib. Səfir Azərbaycan ilə Türkiyə arasında iqtisadi əlaqələrin perspektivlərindən də danışıb, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun açılışını yüksək dəyərləndirib.
Türkiyə Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi yanında Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin icraçı direktoru, dosent Mesut Özcan ötən 25 illik dövr ərzində dövlətlərimiz və xalqlarımızın çiyin-çiyinə mürəkkəb, tarixi hadisələrlə zəngin uğurlu yol qət etdiyini vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin direktoru Fərhad Məmmədov Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin “Azərbaycan və Türkiyə bir millət, iki dövlətdir” və Türkiyə Respublikasının qurucusu Mustafa Kamal Atatürkün “Azərbaycanın sevinci Türkiyənin sevinci, kədəri kədərimizdir” kəlamlarının hər iki dövlət arasında əlaqələrin sarsılmaz özülünü təşkil etdiyini bildirib.
Türkiyənin Ədalət və İnkişaf Partiyası Samsun millət vəkili, TBMM Xarici əlaqələr Komissiyasının üzvü Hasan Basri Kurt ötən illər ərzində “bir millət-iki dövlət” prinsipinin dünyada bənzəri olmayan Azərbaycan-Türkiyə əlaqələrinin bütün sahələrini əhatə etdiyini bildirib. Dostluq və qardaşlıq üzərində qurulan əlaqələrin bu gün strateji müttəfiqlik səviyyəsinə yüksəldiyini diqqətə çatdırıb.
SAM-ın şöbə müdiri Cavid Vəliyev, Türkiyə SAM-ın idarə rəisi Çiydem Tenker Koksal, UNEC-in Beynəlxalq iqtisadiyyat kafedrasının müdiri, professor İrşad Kərimli, Türkiyənin Qazi Universitetinin müəllimi Bekir Tümən Somuncuoğlu, İran Araşdırmalar Mərkəzinin direktoru Haqqı Uyqur çıxış edərək, bu gün hər iki ölkə başçısı tərəfindən uğurla inkişaf etdirilən dövlətlər arasındakı yüksək səviyyəli strateji müttəfiqlik əlaqələri, xalqlarımızın tarixi qardaşlıq münasibətləri, beynəlxalq və regional təşkilatlarda qarşılıqlı dəstək, transmilli layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində birgə səylərin xalqlarımızın rifahına, o cümlədən regionda sülh, sabitlik və tərəqqinin təmin olunmasına xidmət etdiyini bildiriblər.

Научная конференция в UNEC: «Азербайджано-турецкие отношения – 25»
8 ноября в  UNEC состоялась научно-практическая конференция, посвященная 25-летию азербайджано-турецких дипломатических отношений.
В конференции, состоявшемся при совместной организационной поддержке Центра стратегических исследований при Президенте Азербайджанской Республики, Центра стратегических исследований при Министерстве иностранных дел Турецкой Республики и UNEC, приняли участие действующие в нашей стране представители общественных и научных структур Турции, а также деловые люди.
Обратив внимание на работы, проделанные Великим вождем Гейдаром Алиевым в направлении объединения тюркского мира, ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил, что железная дорога Баку-Тбилиси-Карс составляет основу дальновидной политики.   Ректор отметил, что проект БТК устраняет экономические границы между двумя братскими странами и расширяет экономическую географию. Говоря об отношениях между странами в сфере экономики и образования, ректор отметил, что UNEC  является единственным университетом в Азербайджане, обучающим на турецком языке, выразил уверенность о расширении сотрудничества в этом направлении.  Ректор UNEC отметил  о важном значении  разработки учебного пособия об экономике турецких стран. Он также предложил учреждение премий известным лицам тюркского мира.
Чрезвычайный и полномочный посол Турции в Азербайджане Эркан Озорал отметил, что эта дружба тесно связана с историческими корнями, национально-духовными ценностями.  Посол также отметил о перспективах экономических отношений между Азербайджаном и Турцией, высоко оценил открытие железной дороги Баку-Тбилиси-Карс.
Исполнительный директор Центра стратегических исследований при Министерстве иностранных дел Турецкой Республики, доцент Месут Озджан отметил о сложном, богатом историческими событиями успешном пути, который преодолели наши государства и народ в течение 25 лет.
Директор Центра стратегических исследований при Президенте Азербайджанской Республики Фархад Мамедов привел громкие изречения Общенационального лидера Гейдара Алиева «Одна нация – два государства» и создателя Турецкой Республики Мустафы Камала Ататюрка «Радость Азербайджана – радость Турции, горе – наше горе», которые составляют несокрушимую основу между обоими государствами.
Депутат от правящей партии справедливости и развития Самсун , член Комиссии по внешним связям Турции Гасан Басри Курт отметил о принципе «одна нация – два государства», которая не имеет аналога в мире, об азербайджано-турецких отношениях, охвативших все сферы. Он обратил внимание на отношения, построенные на основе дружбы и братства, которые сегодня достигли уровня стратегического партнерства.
Выступившие на мероприятии заведующий отделом ЦСИ Джавид Велиев, начальник управления ЦСИ Турции Чидем Тенкер Коксал, заведующий кафедрой Международной экономики UNEC, профессор Иршад Керимли, преподаватель турецкого университета Гази Бекир Тумен Сомунджоглы, директор Иранского центра исследований Хаггы Уйгур  отметили о стратегических союзнических связях между государствами, которые успешно развиваются  главами  обеих стран, об исторических братских отношениях  народов, оказании совместной поддержки в международных и региональных организациях, осуществлении транснациональных проектов, которые служат обеспечению благосостояния народов, мира, стабильности и прогресса  в регионе.