UNEC-də elmi seminar: “Azərbaycan iqtisadiyyatı son bir ildə”
UNEC-də elmi seminar keçirilib. Seminar Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin sədrliyi ilə keçirilən Nazirlər Kabinetinin 2016-cı ilin sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr edilib.
UNEC nəzdində İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə keçirilən seminarda Elm şöbəsinin müdiri, professor Zahid Məmmədov məruzə ilə çıxış edib. Məruzəçi Prezident İlham Əliyevin səsləndirdiyi fikirlərə, onun tapşırıq və tövsiyələrinə xüsusi diqqət çəkərək, qeyd olunan müddətdə əldə olunan uğurlardan və qarşıda duran vəzifələrdən danışıb. Bildirib ki, dünyada, o cümlədən Avropa ölkələrində cərəyan edən iqtisadi böhrana, neftin qiymətinin kəskin ucuzlaşmasına baxmayaraq, dövlət başçısının rəhbərliyi altında Azərbaycan iqtisadiyyatının bir sıra sahələrində, o cümlədən sənaye, kənd təsərrüfatı və real sektorda artım olub. Ötən bir ildə qeydə alınan statistik göstəricilər də bunu deməyə əsas verir. 2016-cı ildə iqtisadi inkişafla bağlı çox önəmli addımlar atıldığını vurğulayan Z.Məmmədov cari ildə ölkə başçısının imzaladığı qərar, qanun və sərəncamları diqqətə çatdırıb. İqtisadi islahatların daha da dərinləşərək qeyri-neft sektorunun hesabına inkişaf edəciyini bildirib.
Tədbirdə UNEC-in professorları Məhiş Əhmədov, Arif Şəkərəliyev, İrşad Kərimov, rektorun müşaviri Elşən Bağırzadə, Beynəlxalq İqtisadiyyat məktəbinin rəhbəri Anar Rzayev və İA ETİ-nun elmi katibi Rafail Rzayev, şöbə müdirləri Rəşad Hüseynov, Murad Bağırzadə, İA ETİ-nin böyük elmi işçiləri Elman İbişov və Salman Nəcəfov müzakirə olunan məsələlərin müxtəlif aspektləri ilə əlaqədar çıxış ediblər. Ölkə iqtisadiyyatının mövcud durumu və meylləri haqqında danışaraq, təkliflərini səsləndiriblər. Bildirilib ki, qlobal böhran şəraitində dünya bazarlarında neftin ucuzlaşması baş verib. Nəticədə ölkəyə daxil olan valyuta axını azalıb. İl ərzində Azərbaycan manatının məzənnəsinin düşməsi meylləri davam edib. Problemi həll etmək məqsədilə həm maliyyə mexanizmlərindən, həm də beynəlxalq təcrübədən istifadənin zəruriliyi qeyd olunub. Qeyri-neft sektorunun inkişaf etdirilməsi, bu yolla ixrac potensialının yüksəldilməsi üçün ölkədə yüksək rəqabətqabiliyyətli regional klasterlərin yaradılması, investisiya iqliminin daha da yaxşılaşdırılması və bu yolla ölkə iqtisadiyyatının qlobal təkrar istehsal zəncirlərinə qoşulmasının təmin edilməsi təklif edilib.

Научный семинар в UNEC: “Экономика Азербайджана за последний год»
В UNEC состоялся научный семинар. Семинар посвящен состоявшегося под председательством Президента Азербайджана Ильхама Алиева заседания Кабинета министров по  итогам социально-экономического развития за 2016 год  и предстоящим задачам.
На семинаре, состоявшемся при организационной поддержке Научно-исследовательского института экономических изысканий при UNEC выступил с докладом руководитель Научной отдела, профессор Захид Мамедов. Особо обращая внимание на призывы Президента Ильхама  Алиева, его поручения и рекомендации, докладчик рассказал о достижениях в указанный период и предстоящих задачах. Он отметил, что  несмотря на мировой экономический кризис, в том числе в странах Европы и резкое снижение цен на нефть,  под руководством главы государства в ряде отраслей экономики Азербайджана, а также в  сельском хозяйстве и реальном секторе наблюдался рост. Говорить об этом дают статистические данные, зарегистрированные за минувший год.  Подчеркнув о важных шагах, предпринятых в 2016 году в связи развитием экономики, З.Мамедов довел до внимания решения, законы и распоряжения, подписанные главой государства. Он отметил, что экономические реформы еще больше расширяясь, будут развиваться за счет ненефтяного сектора.
На мероприятии  в соответствии с различными аспектами обсуждаемых задач выступили профессора UNEC Мехиш Ахмедов, Ариф Шакаралиев, Иршад Керимов, советник ректора  Эльшан Багирзаде, руководитель Международной школы экономики Анар Рзаев и ученый секретарь НИИЭИ Рафаил Рзаев, руководители отделов Рашад Гусейнов, Мурад Багирзаде, старшие научные сотрудники НИИЭИ Эльман Ибишов и Салман Наджафов.  Говоря о современном положении и тенденциях экономики страны, высказали свои предложения. Было отмечено, что в условиях глобального кризиса произошло снижение цен на нефть. В результате уменьшился приток валюты в страну.  В течение года продолжается тенденция падения курса азербайджанского маната.  Было отмечено, что для решения проблем необходимо использование финансового механизма, а также мирового опыта. Было предложено развитие ненефтяного сектора, и таким путем для повышения экспортного потенциала создание в стране высококонкурентоспособных кластеров, улучшение инвестиционного климата и таким образом  обеспечение присоединения экономики страны к цепям глобального воспроизводства.