UNEC-də elmi seminar: “Azərbaycan iqtisadiyyatı son bir ildə”
UNEC-də elmi seminar keçirilib. Seminar Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin sədrliyi ilə keçirilən Nazirlər Kabinetinin 2016-cı ilin sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr edilib.
UNEC nəzdində İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə keçirilən seminarda Elm şöbəsinin müdiri, professor Zahid Məmmədov məruzə ilə çıxış edib. Məruzəçi Prezident İlham Əliyevin səsləndirdiyi fikirlərə, onun tapşırıq və tövsiyələrinə xüsusi diqqət çəkərək, qeyd olunan müddətdə əldə olunan uğurlardan və qarşıda duran vəzifələrdən danışıb. Bildirib ki, dünyada, o cümlədən Avropa ölkələrində cərəyan edən iqtisadi böhrana, neftin qiymətinin kəskin ucuzlaşmasına baxmayaraq, dövlət başçısının rəhbərliyi altında Azərbaycan iqtisadiyyatının bir sıra sahələrində, o cümlədən sənaye, kənd təsərrüfatı və real sektorda artım olub. Ötən bir ildə qeydə alınan statistik göstəricilər də bunu deməyə əsas verir. 2016-cı ildə iqtisadi inkişafla bağlı çox önəmli addımlar atıldığını vurğulayan Z.Məmmədov cari ildə ölkə başçısının imzaladığı qərar, qanun və sərəncamları diqqətə çatdırıb. İqtisadi islahatların daha da dərinləşərək qeyri-neft sektorunun hesabına inkişaf edəciyini bildirib.
Tədbirdə UNEC-in professorları Məhiş Əhmədov, Arif Şəkərəliyev, İrşad Kərimov, rektorun müşaviri Elşən Bağırzadə, Beynəlxalq İqtisadiyyat məktəbinin rəhbəri Anar Rzayev və İA ETİ-nun elmi katibi Rafail Rzayev, şöbə müdirləri Rəşad Hüseynov, Murad Bağırzadə, İA ETİ-nin böyük elmi işçiləri Elman İbişov və Salman Nəcəfov müzakirə olunan məsələlərin müxtəlif aspektləri ilə əlaqədar çıxış ediblər. Ölkə iqtisadiyyatının mövcud durumu və meylləri haqqında danışaraq, təkliflərini səsləndiriblər. Bildirilib ki, qlobal böhran şəraitində dünya bazarlarında neftin ucuzlaşması baş verib. Nəticədə ölkəyə daxil olan valyuta axını azalıb. İl ərzində Azərbaycan manatının məzənnəsinin düşməsi meylləri davam edib. Problemi həll etmək məqsədilə həm maliyyə mexanizmlərindən, həm də beynəlxalq təcrübədən istifadənin zəruriliyi qeyd olunub. Qeyri-neft sektorunun inkişaf etdirilməsi, bu yolla ixrac potensialının yüksəldilməsi üçün ölkədə yüksək rəqabətqabiliyyətli regional klasterlərin yaradılması, investisiya iqliminin daha da yaxşılaşdırılması və bu yolla ölkə iqtisadiyyatının qlobal təkrar istehsal zəncirlərinə qoşulmasının təmin edilməsi təklif edilib.

A scientific workshop has been held at UNEC. The seminar was dedicate to the results of socioeconomic development of 2016 and tasks ahead held by the Cabinet of Ministers under the chairmanship pf the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
Director of the Science Department, Professor Zahid Mammadov made a speech within the seminar organized by the Scientific Research Institute of Economic Studies under UNEC. Drawing to attention the ideas by the President Ilham Aliyev, his instructions and recommendations, the reporter spoke about the achievements gained within the period and upcoming obligations. He said in the world, including European countries, the ongoing economic crisis, a sharp decline in oil prices, however, under the guidance of the head of state of a number of sectors of the economy, including industry, agriculture and real growth in the sector. The statistic indicators recorded last year provides ground to say this. Z.Mammadov noted the minister of economic development that emphasizes the very important steps have been taken the decision signed by the president this year, said that the law and the orders. To further deepen economic reforms and the development of non-oil sector.
UNEC Professor Mahish Ahmadov, Arif Shakaraliyev, Irshad Kerimli, Advisor to the Rector Elshan Baghirzade, Head of the International School of Economics Anar Rzayev and Scientific Secretary of the SRIES Rafail Rzayev, Heads of Departments Rashad Huseynov, Murad Bagirzade, senior scientists of the SRIES Elman Ibishov and Salman Najafov made speeches on different aspects of the issues discussed. They made proposals peaking about the current situation and trends in the national economy. It happened in the fall in oil prices on world markets amid the global crisis. As a result, the flow of foreign exchange into the country reduced. During the year, the exchange rate of the Azerbaijani manat trends has continued to drop. Financial mechanisms in order to solve the problem, but also highlighted the need for the use of international experience. The non-oil sector and to increase the export potential of the country in this way, the creation of highly competitive regional clusters, and thus further improve the investment climate of the country’s accession to the provision of global supply chains has been reproduced.