UNEC-də “Elmi tədqiqat ili” – Texnologiya və dizayn fakültəsində elmi seminarlar
UNEC-də “Elmi tədqiqat ili” çərçivəsində Texnologiya və dizayn  fakültəsində elmi seminarlar keçirilib.
İnformatika” və “İnformasiya iqtisadiyyatı və texnologiyaları” kafedralarının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən elmi-praktiki seminar “Rəqəmsal iqtisadiyyat və maliyyə kibertexnologiyaları” mövzusuna həsr olunub. Fakültə rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti və tələbələrin iştirak etdiyi seminarda dekan, professor Vəkil Hüseynov bildirib ki, UNEC rektorunun imzaladığı tədbirlər planına əsasən, 2018-ci il universitetdə “Elmi tədqiqat ili” elan olunub. Tədbirlər planı çərçivəsində kafedraların profilinə uyğun olaraq, aktual mövzularda elmi seminarların keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Elmi seminarın moderatoru, “İnformasiya iqtisadiyyatı və texnologiyaları” kafedrasının dosenti Təranə Əliyeva informasiya cəmiyyətinə keçidi şərtləndirən amillərdən danışıb. O, telekommunikasiya texnologiyaları, fərdi kompüterlərin kütləvi yayılması və qlobal şəbəkənin inkişafından bəhs edib, informasiya proseslərinin inkişafı və iqtisadi sahələrə nüfuzetmə fonunda tədricən təsərrüfat fəaliyyətinin öz virtuallığı ilə fərqlənən unikal formalarının yaranması ilə rəqəmsal iqtisadiyyat konsepsiyasının meydana gəlməsi faktını qeyd edib.
Seminarda Ultra şirkətinin biznes servis qruplarının rəhbəri Məhəmməd Zülfüqarlı “Rəqəmsallaşma – yeni reallıq” adlı məruzəsində rəqəmsal iqtisadiyyatın üstünlükləri, rəqəmsal innovasiya və trendlərdən danışıb, rəqəmsal iqtisadiyyatın tətbiqinin əmək bazarına təsirini, rəqəmsallaşmanın faydalarını və mənfi təsirlərini açıqlayıb. O, inkişaf etmiş ölkələrlə keçid iqtisadiyyatlı ölkələr arasında rəqəmsal iqtisadiyyatın bir sıra indikatorlarını nəzərdən keçirərək, onların müqayisəli təhlilini aparıb.
SABAH qruplarının rəhbəri, dosent Aida Quliyeva isə “Maliyyə kibertexnologiyaları: Azərbaycanda tətbiq imkanları” adlı məruzəsi ilə çıxış edib. O, kibertexnologiyaların insanların sosial, mədəni, iqtisadi və siyasi həyatındakı rolundan danışıb, həmçinin kriptovalyutanın funksiyaları, ənənəvi maliyyə əməliyyat və alətlərinin müasirləşməsindən bəhs edib.
Seminarda “İnformatika” kafedrasının müdiri, dosent Hafiz Bayramov, kafedranın dosenti İsa Musayev və Könül Mirzəmmədova mövzu ilə bağlı çıxış ediblər.
Fakültə nəzdində növbəti seminar isə “Humanitar fənlər” kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan tarixinin aktual problemləri” mövzusuna həsr olunub.
“Humanitar fənlər” kafedrasının müdiri, professor Vəkil Həsənov seminarın mövzuları barədə məlumat verdikdən sonra məruzələr dinlənilib. Kafedranın professorları Məhəbbət Paşayaeva “1918-ci ildə Azərbaycanda törədilmiş soyqırımlar və onun ağır nəticələri”, Vəkil Həsənov “Arazın o tayında müsəlmanların soyqırımı”, Nizami Süleymanov isə “Ermənistanın Azərbaycana hərbi təcavüzü. Xocalı soyqırımı” barədə ətraflı məlumat verib.

В UNEC «Год научных исследований» – Научный семинар на факультете Технологии и дизайна
Научно-практический семинар, состоявшийся при организационной поддержке кафедр «Информатика» и «Информационная экономика и технологии», посвящен теме «Цифровая экономика и финансовые кибертехнологии».  В семинаре с участием руководства,  профессорско-преподавательского состава и студентов факультета декан, профессор Векил Гусейнов отметил, что в соответствии с планом мероприятий, подписанным ректором UNEC, 2018 год объявлен в университете «Годом научных исследований».  В рамках плана мероприятий соответственно профилю кафедр предусмотрено проведение научных семинаров на актуальные темы.
Модератор научного семинара, доцент кафедры «Информационная экономика и технологии» Тарана Алиева отметила факторы, обуславливающие условия перехода к информационному обществу. Она рассказала о телекоммуникационных технологиях, массовом распространении индивидуальных компьютеров и развитии глобальной сети, на фоне развития информационных процессов и проникновения в сферы экономики отметила факт постепенного появления цифровой экономической концепции, созданной хозяйственной деятельностью, отличающейся своей виртуозностью.
На семинаре начальник группы бизнеса и сервис-услуг компании Ultra  Магомед Зульфугарлы в своем выступлении на тему «Цифрование – новая реальность» рассказал о преимуществах цифровой экономики, цифровых инновациях и трендах, влиянии применения цифровой экономики на рынок труда, раскрыл положительные и отрицательные стороны цифрования.  Он рассмотрел ряд индикаторов цифровой экономики между развитыми и развивающимися странами, провел их сравнительный анализ.
Руководитель групп САБАХ, доцент Аида Гулиева выступила с докладом по теме «Финансовые кибертехнологии: Возможности применения в Азербайджане». Она отметила о роли кибертехнологий в социальной, культурной, экономической и политической жизни людей, а также рассказала о функциях кибертехнологий, модернизации традиционных финансовых операций и  инструментов.
По теме семинара выступили заведующий кафедрой «Информатика», доцент Хафиз Байрамов, доцент кафедры Иса Мусаев и Кёнуль Мирзамамедова.
Очередной семинар на факультете при организации кафедры «Гуманитарные дисциплины» посвящен теме «Актуальные проблемы истории Азербайджана».
Заведующий кафедрой «Гуманитарные дисциплины», профессор Векил Гасанов дал информацию о темах семинара, затем были заслушаны обсуждения.   Выступили профессора кафедры – Махаббат Пашаева по теме «Геноциды, учиненные в Азербайджане в 1918 году и их тяжелые последствия», Векил Гасанов – «Геноцид мусульман по ту сторону Араза», Низами Сулейманов – «Военная агрессия Армении против Азербайджана. Ходжалинский геноцид».