UNEC-də yeni Qış Məktəbi təşkil edildi
Fevral ayının 11-də UNEC-in Quba Tədris, İdman və İstirahət Kompleksində Qış məktəbinin açılışı oldu. Tədbir iştirakçılarına UNEC-dəki yeniliklər haqda məlumat verən departament direktoru Rasim Şərifov tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, professor-müəllim heyətinin elmi potensialının artırılması, onların tədris bacarıqlarının artırılması, bu sahədə xarici təcrübənin öyrənilməsi universitetin prioritetləri sırasında olduğunu bildirdi. Bu məqsədlə Quba Tədris, İdman və İstirahət Kompleksində bundan əvvəl 132 müəllimin iştirakı ilə keçirilən təlimlərin, prosesdə xarici professorların iştirakının əhəmiyyəti, müəllimlərin nüfuzlu universitetlərə ezam olunmasının mahiyyətindən danışdı.
Təlim iştirakçılarına və xarici qonaqlara bildirildi ki, UNEC-in 18 müəllimi, dekanı və kafedra müdirləri fevral ayının 6-dan 10-a kimi Türkiyənin Uludağ, Sakarya, Süleyman Dəmirəl universitetlərində təcrübə keçiblər. Səfər zamanı universitetin profesorları ilə türkiyəli həmkarları arasında universitetlər arasında gələcək əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib, nüfuzlu universitetlərin ali təhsil sistemi ilə tanışlıq həyata keçiriib. Türkiyəli həmkarları ilə elmi təqdiqatların aparılması, birgə elmi məqalələrin yazılması, müvafiq dərsliklərin hazırlanması da görüşlərin müzakirə mövzusu olub. Çıxışda bildirilib ki, gələcəkdə belə təlimlərin davam etdirilməsi, nəinki Türkiyə, UNEC əməkdaşlarının dünyanın digər ali məktəblərinə, o cümlədən Paris-Sorbon Abu-Dabi Universitetinə səfərləri nəzərdə tutulub.
Qış məktəbinin təşkili UNEC-in professor-müəllim heyətinin müasir tədris bacarıqlarının təkmilləşdirilməsinə yönəlib deyən mərkəz direktoru Raqif Qasımov 120 müəllimin qatıldığı təlimlər haqda məlumat verdi. Qeyd etdi ki, məktəbdə müasir kurikulum yaradılması, seminar və mühazirə dərslərinin strukturunun idarəedilməsi vasitələrinin tətbiqi həyata keçiriləcək və müasir İKT formaları olan “ePortfolios” və “Snagit”in istifadəsi, müəllimlərin liderlik və menecment bacarıqlarının artırılması, biliyin qiymətləndiirlməsi metodlarının təkmilləşdirilməsi, auditoriyanın interaktiv metodlarla idarəedilməsi mövzularında təlimlər keçiriləcək.
UNEC-də reallaşdırılan layihələri, eyni zamanda Qış məktəbini dəstəkləyən Paris-Sorbon Abu-Dabi Universiteti rektorunun müşaviri İmran Muxtarov, professorlar-Rida Ballaik Hourani və Litz David Riçard müəllimlərin müasir tədris bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi, onların liderlik və menecment bacarıqlarının, auditoriyanın interaktiv metodlarla idarəedilməsi baxımından keçirilən təlimlərin faydalı olacağını bildirdilər.
Açılışdan sonra ilk təlimlərə start verildi. Təlimlər feralın 15-ə kimi davam edəcək. Sonda iştirakçılara sertifikatlar veriləcək. Sertifikatların Fransa səfirliyində təqdim edilməsi nəzərdə tutulub.

New Winter School arranged by UNEC
The opening of the Winter School arranged at the Guba Training, Sports and Recreation Center of UNEC has taken place on February 11. Delivering the information about the innovations applied at UNEC, THE Director of the Department Rasim Sharifov said that the improvement of the quality of education, increasing the academic staff’s scientific potential and their teaching skills and studying overseas experience in this area are the priorities of the university. He spoke about the training of 132 instructors a year before in the Guba Training, Sports and Recreation Center, significance of the participation of foreign professors in the process and the essence of sending teachers to the prestigious universities.
The participants of the training were informed that 18 UNEC teachers, Deans and Heads of Departments were on business at the Universities of Uludagh, Sakarya and Suleyman Demirel of Turkey from February 6 to 10. Future cooperation opportunities were debated between the Professors and their Turkish colleagues and acquaintance with the higher education system of the prestigious universities were realized within the trip. The topics of the meetings were conducting joint scientific researches, writing joint scientific articles and development of relevant textbooks. It was also highlighted that the kind of trainings will be continued in the future and UNEC teachers will be sent not only to Turkey but also to other higher education institutions of the world, including Paris-Sorbonne University Abu Dhabi.
Noting that the Winter School is directed to improvement of UNEC teachers’ modern teaching skills, the Center Director Ragif Gasimov delivered the information about the trainings attended by 120 instructors. He said the trainings on creation of modern curriculum, management facilities for structures of the seminars and lectures, the use of modern ICT applications such as “ePortfolios” and “Snagit” during the lessons, enhancing the academic staff’s leadership and management skills, including methods of assessment and interactive management of the auditorium will be conducted in the school.
Advisor to the Rector of Paris-Sorbonne University Abu Dhabi Imran Mukhtarov, Professors Rida Blaik Hourani and Litz David Richard who support the innovations realized at UNEC, stressed that the trainings will be beneficial in terms of enhancing instructors’ teaching skills, their leadership and management abilities and management of lecture room with interactive methods.
First training started directly after opening. The trainings will last until February 15. The participants will be awarded certificates. The awarding of certificates is planned to be held in the Embassy of France.