UNEC ilə “Azərbaycan Sənaye Korporasiyası” arasında memorandum imzalanıb
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) ilə “Azərbaycan Sənaye Korporasiyası” ASC arasında təhsil, elm və təlim-tədris sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
İmzalanma mərasimində UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, “Azərbaycan Sənaye Korporasiyası” ASC Kamran Nəbizadə, universitetin professor-müəllim heyəti və korporasiyanın nümayəndələri iştirak edib.
Rektor Ədalət Muradov bildirib ki, “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nda elmi-texnoloji tərəqqi, innovasiyalar və modernləşmə nəticəsində praktiki bilik və vərdişlərlə zənginləşməyən, sırf nəzəri xarakter daşıyan təhsil öz fundamental əhəmiyyətini itirməkdədir. Bu baxımdan təhsilin məzmununun formalaşmasında akademik biliklərlə yanaşı, praktik bilik və bacarıqların, səriştənin vacibliyi önə çəkilir. Bu isə təhsil prosesini real iqtisadiyyatn tələblərinə uyğunlaşdırılmağı tələb edir. Rektor bu istiqamətdə UNEC-də həyata keçirilən yenililklərdən söz açıb, universitetin iş dünyası ilə strateji əməkdaşlıq platforması olan UNEC2B və job.unec.edu.az virtual əmək birjasının əhəmiyyətindən danışıb. Universitetin bir çox nüfuzlu şirkət və holdinqlərlə əməkdaşlıq etdiyini deyən Ə.Muradov “ASK” ASC ilə əməkdaşlığın mühüm məqamlarını da diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, əməkdaşlıq çərçivəsində UNEC məzunları Azərbaycan Sənaye Korporasiyasının mütəxəssis bazasına daxil ediləcək, UNEC-in 3 tələbəsinə fərdi  təqaüdlər təsis olunacaq. Eyni zamanda “ASK” ASC-nin əməkdaşları üçün  UNEC-də  ixtisasartırma kursları təşkil ediləcək.
“Azərbaycan Sənaye Korporasiyası” ASC-nin yaranma tarixi və hazırki fəaliyyətindən bəhs edən Korporasiyanın baş direktoru Kamran Nəbizadə qeyd edib ki, “ASK” ASC-in qarşısında duran əsas məqsədlərdən biri müəssisələrdə işin düzgün təşkili, rentabelliyi yüksəltmək, istehsalı  genişləndirmək, müəssisələr arasında əməkdaşlığı gücləndirməkdir.  İxtisaslı və peşəkar kadrlar bu məqsədlərin əldə edilməsində böyük rol oynayır.  Korporasiyanın baş direktoru  onu da bildirib ki, Memorandumun uğuru  bu anlaşmanın ikitərəfli şəkildə fəal icrasından asılıdır.
Sonda rektor Ədalət Muradov və “ASK” ASC-nin sədri arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
Sənədə əsasən, UNEC tələbələri “ASK” ASC və onun törəmə müəssisələrində təcrübə keçəcəklər, tələbələrin biznes ideyalarının formalaşdırılmasına, innovativ təşəbbüslərinə, startap fəaliyyətinə, onların praktiki tətbiqinə dəstək göstəriləcək. Ölkədə qeyri-neft sektorunun inkişaf etdirilməsi məqsədi ilə birgə tədqiqatlar aparılacaq, beynəlxalq təşkilatların və fondların qrant layihələrində birgə iştirak ediləcək,   proqramlar həyata keçiriləcək. Eyni zamanda “ASK” ASC-nin mütəxəssisləri tələbələrin bakalavr buraxılış və magistrlik dissertasiyası işlərinə rəhbər, müxtəlif mövzular üzrə mühazirəçi qismində cəlb olunacaq. Memorandumda “dəyirmi masa”ların, konfransların, seminarlarin təşkil edilməsi, “yay məktəbləri”nin təşkili, “ASK” ASC və onun törəmə müəssisələrinin UNEC-in elmi-tədqiqat və tədris-metodiki strukturundan istifadəsi, tələbələrin arasında müsabiqələrin keçirilməsi, qaliblərin mükafatlandırılması və digər istiqamətlərdə əməkdaşlıq nəzərdə tutulub.

Memorandum was signed between UNEC and “Azerbaijan Industrial Corporation” OJSC
Memorandum of Understanding on cooperation in education, knowledge and training was signed between Azerbaijani State University of Economics (UNEC) and “Azerbaijan Industrial Corporation”.
Rector of UNEC, Professor Adalat Muradov, the general director of “Azerbaijan Industrial Corporation” OJSC Kamran Nabizade,the academic-staff of the  university and representatives of the corporation took part in the signing ceremony.
Rector Adalat Muradov said that in “State Strategy for the Development of Education in the Republic of Azerbaijan”, education that is purely theoretically characterized, which is not enriched with practical knowledge and skills by scientific-technological progress, innovation and modernization, is losing its fundamental importance. In this regard, the importance of practical knowledge and skills, as well as academic knowledge is highlighted in the formation of education content. This requires the educational process to be adapted to the needs of the real economy. The rector talked about the UNEC innovations in this direction and spoke about the importance of the UNEC2B and the job.unec.edu.az virtual labor market, which is a platform for strategic cooperation with the university. Noting that the university is cooperating with many influential companies and holdings, A.Muradov also pointed out the important points of cooperation with “AIC” OJSC. He noted that within the framework of the cooperation UNEC graduates will be included in the expert base of the Azerbaijan Industrial Corporation and individual scholarships will be established for 3 UNEC students. At the same time, training courses for the employees of  “AİC” OJSC will be held at UNEC.
General Director of the corporation Kamran Nabizade who spoke about the history and current activities of the “Azerbaijan Industrial Corporation” OJSC noted that one of the main goals of “AIC” OJSC is proper organization of business in enterprises, increase profitability, expand production and strengthen cooperation among enterprises. Qualified and professional staffs play a major role in achieving these goals. The general director of the corporation also said that the success of the Memorandum depends on the bilateral active   implementation of this agreement.
At the end   the rector Adalat Muradov and the chairman of the “AIC” OJSC signed a memorandum of cooperation.
According to the document, UNEC students will be trained in “AIC” OJSC and its affiliated enterprises, students’ business ideas, innovation initiatives, startup activities and their practical application will be supported. Joint research will be conducted to develop the non-oil sector in the country, grant projects of international organizations and funds will be jointly participated,   programs   will be implemented. At the same time, specialists of AIC OJSC will be involved in the supervision of   bachelor and master dissertation works   of the students, as a lecturer on various topics. The Memorandum envisages organization of “round tables”, conferences, seminars, organization of “summer schools”, the use of UNEC’s scientific-research and educational-methodological structure   by “AIC” OJSC and its affiliated enterprises, conducting competitions among students, awarding of winners and cooperation in other areas.