UNEC ilə “Azərbaycan Sənaye Korporasiyası” arasında memorandum imzalanıb
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) ilə “Azərbaycan Sənaye Korporasiyası” ASC arasında təhsil, elm və təlim-tədris sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
İmzalanma mərasimində UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, “Azərbaycan Sənaye Korporasiyası” ASC Kamran Nəbizadə, universitetin professor-müəllim heyəti və korporasiyanın nümayəndələri iştirak edib.
Rektor Ədalət Muradov bildirib ki, “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nda elmi-texnoloji tərəqqi, innovasiyalar və modernləşmə nəticəsində praktiki bilik və vərdişlərlə zənginləşməyən, sırf nəzəri xarakter daşıyan təhsil öz fundamental əhəmiyyətini itirməkdədir. Bu baxımdan təhsilin məzmununun formalaşmasında akademik biliklərlə yanaşı, praktik bilik və bacarıqların, səriştənin vacibliyi önə çəkilir. Bu isə təhsil prosesini real iqtisadiyyatn tələblərinə uyğunlaşdırılmağı tələb edir. Rektor bu istiqamətdə UNEC-də həyata keçirilən yenililklərdən söz açıb, universitetin iş dünyası ilə strateji əməkdaşlıq platforması olan UNEC2B və job.unec.edu.az virtual əmək birjasının əhəmiyyətindən danışıb. Universitetin bir çox nüfuzlu şirkət və holdinqlərlə əməkdaşlıq etdiyini deyən Ə.Muradov “ASK” ASC ilə əməkdaşlığın mühüm məqamlarını da diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, əməkdaşlıq çərçivəsində UNEC məzunları Azərbaycan Sənaye Korporasiyasının mütəxəssis bazasına daxil ediləcək, UNEC-in 3 tələbəsinə fərdi  təqaüdlər təsis olunacaq. Eyni zamanda “ASK” ASC-nin əməkdaşları üçün  UNEC-də  ixtisasartırma kursları təşkil ediləcək.
“Azərbaycan Sənaye Korporasiyası” ASC-nin yaranma tarixi və hazırki fəaliyyətindən bəhs edən Korporasiyanın baş direktoru Kamran Nəbizadə qeyd edib ki, “ASK” ASC-in qarşısında duran əsas məqsədlərdən biri müəssisələrdə işin düzgün təşkili, rentabelliyi yüksəltmək, istehsalı  genişləndirmək, müəssisələr arasında əməkdaşlığı gücləndirməkdir.  İxtisaslı və peşəkar kadrlar bu məqsədlərin əldə edilməsində böyük rol oynayır.  Korporasiyanın baş direktoru  onu da bildirib ki, Memorandumun uğuru  bu anlaşmanın ikitərəfli şəkildə fəal icrasından asılıdır.
Sonda rektor Ədalət Muradov və “ASK” ASC-nin sədri arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
Sənədə əsasən, UNEC tələbələri “ASK” ASC və onun törəmə müəssisələrində təcrübə keçəcəklər, tələbələrin biznes ideyalarının formalaşdırılmasına, innovativ təşəbbüslərinə, startap fəaliyyətinə, onların praktiki tətbiqinə dəstək göstəriləcək. Ölkədə qeyri-neft sektorunun inkişaf etdirilməsi məqsədi ilə birgə tədqiqatlar aparılacaq, beynəlxalq təşkilatların və fondların qrant layihələrində birgə iştirak ediləcək,   proqramlar həyata keçiriləcək. Eyni zamanda “ASK” ASC-nin mütəxəssisləri tələbələrin bakalavr buraxılış və magistrlik dissertasiyası işlərinə rəhbər, müxtəlif mövzular üzrə mühazirəçi qismində cəlb olunacaq. Memorandumda “dəyirmi masa”ların, konfransların, seminarlarin təşkil edilməsi, “yay məktəbləri”nin təşkili, “ASK” ASC və onun törəmə müəssisələrinin UNEC-in elmi-tədqiqat və tədris-metodiki strukturundan istifadəsi, tələbələrin arasında müsabiqələrin keçirilməsi, qaliblərin mükafatlandırılması və digər istiqamətlərdə əməkdaşlıq nəzərdə tutulub.

Между UNEC и ОАО «Азербайджанская промышленная корпорация» подписан меморандум
Между Азербайджанским государственным экономическим университетом (UNEC) и ОАО «Азербайджанская промышленная корпорация» подписан Меморандум о взаимопонимании в сфере образования, науки и учебно-образовательной.
В церемонии подписания приняли участие ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, гендиректор ОАО «Азербайджанская промышленная корпорация» Камран Набизаде, профессорско-преподавательский состав университета и представители корпорации.
Ректор Адалат Мурадов отметил, что в «Государственной стратегии по развитию образования в Азербайджанской Республике» подчеркивается, что образование, которое не обогащается практическими знаниями и навыками в результате научно-технологического развития, инноваций и модернизации, теряет свое фундаментальное значение. С этой точки зрения в формировании содержания образования наряду с академическими знаниями на первый план выдвигается важность практических знаний и способностей, а также компетентность. А это требует соответствия образовательного процесса требованиям реальной экономики. Ректор подчеркнул о новшествах, осуществляемых в этом направлении в UNEC, рассказал о значении виртуальной биржи труда UNEC2B и job.unec.edu.az, которые являются стратегической платформой сотрудничества университета с миром бизнеса.  Отметив, что университет сотрудничает со многими авторитетными компаниями и холдингами, А.Мурадов довел до внимания важные моменты сотрудничества с ОАО «Азербайджанская промышленная корпорация». Он отметил, что в рамках сотрудничества выпускники UNEC будут включены в базу Азербайджанской промышленной корпорации,  3 студентам UNEC будут учреждены индивидуальные стипендии. В то же время для сотрудников ОАО «Азербайджанская промышленная корпорация» в UNEC будут организованы курсы повышения квалификации.
Говоря об истории создания и современной деятельности ОАО «Азербайджанская промышленная корпорация», гендиректор корпорации Камран Набизаде отметил, что одним из основных целей, стоящих перед  ОАО «Азербайджанская промышленная корпорация», является правильная организация работы, повышение рентабельности, расширение производства, укрепление сотрудничества между предприятиями.  Профессиональные и квалифицированные кадры играют важную роль в достижении этих целей. Гендиректор корпорации также отметил, что успех меморандума зависит от двусторонней активной деятельности.
В конце между ректором Адалатом Мурадовым и председателем ОАО «Азербайджанская промышленная корпорация» был подписан меморандум о сотрудничестве.
В соответствии с документом студенты UNEC пройдут практику в ОАО «Азербайджанская промышленная корпорация» и ее дочерних предприятиях, будет оказана поддержка студентам в формировании бизнес идей, инновационных инициатив, деятельности стартапа, их практическом применении. С целью развития в стране ненефтяного сектора будут проводиться совместные исследования, участие в грант проектах международных организаций и фондов, осуществляться программы. В то же время специалисты ОАО «Азербайджанская промышленная корпорация» будут привлечены в качестве руководителей выпускных работ студентов бакалавров и диссертационных работ магистров, лекторов по различным темам. В меморандуме предусмотрено проведение «круглых столов», конференций, организация семинаров, «летних школ», использование ОАО «Азербайджанская промышленная корпорация» и ее дочерними предприятиями научно-исследовательской и учебно-методической структуры UNEC, проведение среди студентов конкурсов, награждение победителей и сотрудничество в других направлениях.