“UNEC-in Fəxri professoru” adı kimlərə verilə bilər?
“UNEC-in Fəxri professoru” adı rəhbər və ya elmi-pedoqoji işçi olan, yüksək ixtisaslı mütəxəssis hazırlığında, universitetin elmi-metodiki, tədris-təlim bazasının inkişaf etdirilməsində, yeni texnologiyaların həyata keçirilməsində xüsusi xidmət göstərən mütəxəssislərə veriləcək. Eyni zamanda, ölkənin digər ali məktəblərinin əməkdaşları, dövlət qurumlarında çalışan görkəmli mütəxəssis və xarici vətəndaşlar da bu ada layiq görülə bilərlər.
“UNEC-in Fəxri professoru” adı elmlər doktoru və ya fəlsəfə doktoru (elmlər namizədi) dərəcəsi, azı 15 il elmi-pedaqoji iş stajı, çap olunmuş elmi və metodiki işləri və yaşı 70-dən yuxarı olan əməkdaşlara da şamil ediləcək.
“UNEC-in Fəxri professoru” adına layiq görülmək üçün ilk olaraq, kafedra vəsatət qaldırır. Vəsatət qaldırılma anına qədər iddiaçı müvafiq ərizə ilə rektora müraciət edir. Ərizə kafedra müdirinə göndərilərək kafedra iclasında müzakirə edilir. Fəxri adın verilməsi haqqında vəsatət qaldırılması barəsində qərar qəbul olunarsa, ərizə kafedra müdiri tərəfindən imzalanaraq, fakültə Elmi Şurasında baxılması üçün fakültə elmi katibinə verilir. Şura müsbət qərar çıxardığı halda, rəy hazırlanaraq dekan tərəfindən imzalanır. İddiaçının “UNEC-in Fəxri professoru” adına layiq olması məsuliyyətini fakültə dekanı daşıyır. İddiaçı sənədlərini rektora təqdim edir və universitetin Elmi Şurasında 2 ay ərzində müzakirə olunur. Sənədlərin tələblərə uyğunluğu yoxlanıldıqdan sonra Elmi Şuranın iclasının gündəliyinə daxil edilir. “UNEC-in Fəxri professoru”nun attestatı rektor və elmi katib tərəfindən imzalanaraq, universitetin Elmi Şurasında iddiaçıya təqdim olunur.
“Universitetin Fəxri professoru” adını alan şəxs bu addan məhrum da ola bilər. Bu halda universitetin Elmi Şurasının qərarına uyğun olaraq, universitetin rektoru tərəfindən əmr verilir və həmin əmr addan məhrum olunmuş şəxsə elan edilir.

Кому присуждается ученое звание «Почетный профессор UNEC»?
Ученое звание «Почетный профессор UNEC» присуждается руководящему или научно-педагогическому работнику, оказавшему особую деятельность в подготовке высококвалифицированного специалиста, развитии научно-методической, учебно-образовательной базы университета, осуществлении новых технологий. В то же время это звание может присуждаться сотрудникам других высших школ страны, работающим в государственных структурах известным специалистам и иностранным гражданам.
Ученое звание «Почетный профессор UNEC» распространяется также на сотрудников, имеющих степень доктора наук или доктора философии (кандидат наук), не менее 15-летний научно-педагогической стаж, опубликованные научные и методические работы в возрасте выше 70 лет.
Для получения ученого звания «Почетный профессор UNEC» кафедра поднимает ходатайство. До разрешения ходатайства претендент соответствующим заявлением обращается к ректору. Заявление направляется заведующему кафедрой и ставится на обсуждение. Если принимается решение о ходатайстве по получению почетного звания, подписанное заведующим кафедрой заявление передается ученому секретарю факультета для рассмотрения на Ученом совете факультета. Если Совет принимает положительное решение, готовится выписка, подписанная деканом. Ответственность за получение ученого звания «Почетный профессор UNEC» несет декан факультета. Претендент представляет ректору документы, которые обсуждаются на Ученом совете университета в течение 2 месяцев. После рассмотрения на соответствие требованиям документы включаются на повестку дня заседания Ученого совета. Аттестат «Почетного профессора UNEC» с подписью ректора и ученого секретаря вручается претенденту на Ученом совете университета.
Лицо, получившее ученое звание «Почетный профессор университета» может также лишиться этого звания. В этом случае в соответствии с решением Ученого совета ректором университета издается приказ, который объявляется лицу, лишившемуся этого звания.
На сегодняшний день в Экономическом университете 28 человек удостоены ученого звания «Почетный профессор UNEC».