“UNEC-in Fəxri professoru” adı kimlərə verilə bilər?
“UNEC-in Fəxri professoru” adı rəhbər və ya elmi-pedoqoji işçi olan, yüksək ixtisaslı mütəxəssis hazırlığında, universitetin elmi-metodiki, tədris-təlim bazasının inkişaf etdirilməsində, yeni texnologiyaların həyata keçirilməsində xüsusi xidmət göstərən mütəxəssislərə veriləcək. Eyni zamanda, ölkənin digər ali məktəblərinin əməkdaşları, dövlət qurumlarında çalışan görkəmli mütəxəssis və xarici vətəndaşlar da bu ada layiq görülə bilərlər.
“UNEC-in Fəxri professoru” adı elmlər doktoru və ya fəlsəfə doktoru (elmlər namizədi) dərəcəsi, azı 15 il elmi-pedaqoji iş stajı, çap olunmuş elmi və metodiki işləri və yaşı 70-dən yuxarı olan əməkdaşlara da şamil ediləcək.
“UNEC-in Fəxri professoru” adına layiq görülmək üçün ilk olaraq, kafedra vəsatət qaldırır. Vəsatət qaldırılma anına qədər iddiaçı müvafiq ərizə ilə rektora müraciət edir. Ərizə kafedra müdirinə göndərilərək kafedra iclasında müzakirə edilir. Fəxri adın verilməsi haqqında vəsatət qaldırılması barəsində qərar qəbul olunarsa, ərizə kafedra müdiri tərəfindən imzalanaraq, fakültə Elmi Şurasında baxılması üçün fakültə elmi katibinə verilir. Şura müsbət qərar çıxardığı halda, rəy hazırlanaraq dekan tərəfindən imzalanır. İddiaçının “UNEC-in Fəxri professoru” adına layiq olması məsuliyyətini fakültə dekanı daşıyır. İddiaçı sənədlərini rektora təqdim edir və universitetin Elmi Şurasında 2 ay ərzində müzakirə olunur. Sənədlərin tələblərə uyğunluğu yoxlanıldıqdan sonra Elmi Şuranın iclasının gündəliyinə daxil edilir. “UNEC-in Fəxri professoru”nun attestatı rektor və elmi katib tərəfindən imzalanaraq, universitetin Elmi Şurasında iddiaçıya təqdim olunur.
“Universitetin Fəxri professoru” adını alan şəxs bu addan məhrum da ola bilər. Bu halda universitetin Elmi Şurasının qərarına uyğun olaraq, universitetin rektoru tərəfindən əmr verilir və həmin əmr addan məhrum olunmuş şəxsə elan edilir.

Who will be able to receive the title of “UNEC’s Honorary Professor”
The title of the “UNEC’s Honorary Professor” will be awarded to people who occupied leading or scientific-pedagogical position in the field of education, made special contributions to the development of highly-skilled personnel and the university’s scientific-pedagogical, teaching database and in the implementation of new technologies. At the same time, employees of the other higher education institutions, specialists who work for the state bodies and the visiting professors of UNEC can receive the title.
The title of “UNEC’s Honorary Professor” could be applied to people who possess the Degrees of Dr. or PhD, with less than15 years of pedagogical experience and printed scientific and methodological works above 70 years old.
Firstly, the Department will have to present a petition for rewarding the title of the “UNEC’s Honorary Professor”. Before the petition, the candidate should address to the rector with the relevant application. The application will be sent to the head of the department and to be discussed within the session of the department. If a decision on awarding the title is made, the application will be signed by the head of the department and sent to the scientific secretary of the faculty to be reviewed by the Faculty’s Academic Board. In case of a positive decision by the Board, a reference will be issued and signed by the Dean. The Dean carries responsibility for the candidate’s awarding “UNEC’s Honorary Professor”. The candidate will submit the documents to the rector and the issue is discussed by the Academic Board for 2 months. After the documents are approved to meet the requirements the matter will be included in the Academic Board’s agenda. The Certificate of “UNEC’s Honorary Professor” will be presented to the Candidate within the Academic Board’s session after it is signed by the Rector and Scientific Secretary.
The person received the title of “UNEC’s Honorary Professor” can be deprived of this title. In this case, the decision is made by the rector, in accordance with the Academic Board’s decision and is announced to the person who is deprived of the title.
28 people have been awarded the title of “UNEC’s Honorary Professor” at the University of Economics up to date.