24 OKTYABR 2017 | VIEWS:
Rusiyanın paytaxtı Moskva şəhərində 46-cı “Moskva Beynəlxalq Təhsil və Karyera” sərgisi keçirilib. Moskvanın ən böyük sərgi mərkəzi olan “Qostinniy Dvor”da təşkil edilən tədbirdə Rusiya ilə yanaşı, Qərbi Avropa və Amerikanın bir çox aparıcı universitetləri təmsil olunublar.
QS Reytinq Agentliyinin “İnkişaf Etməkdə olan Avropa və Mərkəzi Asiya” regionu üzrə 4-cü ən yaxşı iqtisadyönümlu universitet olan UNEC stendi sərgi iştirakçılarının xüsusi marağına səbəb olub. Dünya təhsil bazarında və bir sıra nüfuzlu beynəlxalq reytinqlərdə Azərbaycanın mövqeyinin əhəmiyyətli dərəcədə yüksəldiyini nəzərə alaraq ölkəmizdə təhsil almaq istəyən ziyarətçilər UNEC-in MBA proqramı, Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzi, Rus İqtisad Məktəbi və Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinə qəbulla bağlı suallar ünvanlayıblar.
Ziyarətçilər xüsusi olaraq Rus İqtisad Məktəbində təhsil imkanları ilə maraqlanıblar. Məktəbin direktoru, dosent Mansur Bərxudarov məlumat verib ki, burada 9 ixtisas üzrə kadr hazırlığı həyata keçirilir. Məktəbin beynəlxalq əlaqələrindən bəhs edən direktor Plexanov adına Rusiya İqtisad Universiteti, Rusiya Ali İqtisad Məktəbi, Ural Federal Universiteti və Tümen İndustrial Universiteti ilə tələbə-müəllim mübadiləsinə diqqət çəkib. Moskva Dövlət Humanitar İqtisad Universiteti ilə UNEC arasında inklüziv ali təhsildə bakalavr pilləsi üzrə ikili diplom razılaşması barədə məlimat verib. O, Rus İqtisad Məktəbi tələbələrinin istehsalat təcrübəsinin həm də xarici ölkələrdə təşkil olunduğunu qeyd edib. Dosent M.Bərxudarov tələbələrə İnnovativ Biznes İnkubatorda öz biznes ideyalarını reallaşdırmaq imkanı verildiyini də vurğulayıb.
Sərgi iştirakçıları Azərbaycanın Rusiyada rəsmi lisenziyası ilə fəaliyyət göstərən yeganə ali təhsil müəssisəsi olan UNEC-in Dərbənd filialına qəbul qaydaları ilə də tanış olublar. Ziyarətçilərə filiala tələbə qəbulunun Rusiya Federasiyasının qəbul qaydalarına uyğun həyata keçirildiyi bildirilib. Filialda əyani təhsil alan Rusiya vətəndaşlarının ödənişsiz təhsil və təqaüd alması ziyarətçilərin daha çox diqqətini cəlb edib.
UNEC Karyera Mərkəzinin direktoru Fuad Əliyev sərginin karyera bölməsində master-klass və seminarlara qatılıb. O, iştirakçılara UNEC-in Karyera Mərkəzi və təhsilalanlara göstərilən karyera xidmətləri barədə ətraflı məlumat verib.
UNEC stendi ziyarətçilərlə yanaşı, digər iştirakçı universitetlərin də diqqətini cəlb edib. Azərbaycan təhsil məkanına inteqrasiya etməyi hədəfləyən dünyanın bir neçə aparıcı universiteti bu istiqamətdə UNEC ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını bildiriblər. Sərgi müddətində əsas fəaliyyət sahəsi innovativ təhsil xidmətləri olan, dünyada və regionda aparıcı rol oynayan korporativ strukturlarla da görüşlər keçirilib, gələcək əməkdaşlığa dair perspektiv istiqamətlər müəyyən edilib.
Üç gün davam edən sərgidə UNEC “Gənclərlə iş, maarifləndirmə fəaliyyəti, peşə və ali təhsilin inkişafına verdiyi böyük töhfələrə görə” diplomu ilə təltif olunub.

UNEC at “Moscow International Education and Career” exhibition
The 46th Moscow International Education and Career exhibition was held in Russian capital, Moscow. In the event, held at the largest exhibition center in Moscow, “Kostinniy Dvor”, beside Russia, many leading universities of Western Europe and America were represented at the event.
UNEC stand, the fourth best-performing university in the “Emerging Europe and Central Asia” region of QS Rating Agency, has attracted the special attention of exhibitors. Visitors have addressed questions with admission to the MBA program, International Master and Doctorate Center, Russian Economic Center and International School of Economics.
The visitors were particularly interested in educational opportunities at the Russian Economic School. Director of the School, Associate Professor Mansur Barukhudarov said that 9 specialties are being trained here. Referring to the international relations of the school, the director drew attention to the exchange of students and professors with the Russian Economic University named after Plekhanov, the Russian Academy of Economics, the Ural Federal University and the Tyumen Industrial University. He informed about Moscow State Humanitarian Economic University and UNEC bilateral agreement in getting double diploma on bachelor’s degree in inclusive higher education. He noted that the experience of Russian Economic School students was also organized in foreign countries. Associate Professor M.Barhudarov emphasized that students were given the opportunity to realize their business ideas in Innovative Business Incubator.
Participants of the exhibition also got acquainted with the rules of admission to the branch of the UNEC, Derbent branch of Azerbaijan, which is the only higher education institution operating in Russia with the official license. The visitors were informed that the admission to the branch is held according to the rules of the Russian Federation. Free education and scholarships for Russian citizens studying in the branch attracted more attention of visitors.
Director of the UNEC Career Center Fuad Aliyev attended master classes and seminars in Career section. He informed the participants about the UNEC Career Center and career care services provided to the students.
The UNEC stand attracted the attention of other participating universities along with visitors. Several leading universities in the world, which are aiming to integrate into Azerbaijan’s educational space, have expressed their interest in cooperating with UNEC in this direction. During the activity of exhibition were held meetings with corporative structures, innovative educational services, leading corporations playing great role in the world and in the region, as well as prospective directions for further cooperation.
At the three-day exhibition, UNEC was awarded the diploma “For a great contribution to the development of youth work, education activity, vocational and higher education”.