1996-ci ildə namizədlik dissertasiyası müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi elmi dərəcəsi almışdır.
2001-ci ildə ABŞ-ın Corciya Ştatının Atlanta şəhərində yerləşən Corciya Dövlət Universitetində MBA kurslarında təhsil almışdır.
2005-ci ildə Böyük Britaniyanın Oksford şəhərində yerləşən Oksford Universitetində “post doctoral research“ proqramı üzrə fəaliyyət göstərmişdir.
2009-cu ildə Macarıstanda Azərbaycan səfirliyinin təşəbbüsü ilə Sent İstvan Universitetində (Gödolle şəhəri), Dünya İqtisadiyyatı institutunda (Budapeşt) “Azərbaycan İqtisadiyyatı – problemlər və perspektivlər” mövzusunda mühazirələr oxumuşdur.
UNEC-in “Rəqəmsal iqtisadiyyat və İKT” kafedrasının dosenti olub.
2014-cü ilin sentyabr ayından 2026-cı ilin mayına kimi Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin SABAH mərkəzinə rəhbərlik edib.
AR Prezidentinin 2011-ci il 26 sentyabr tarixli Sərəncamı ilə “TƏRƏQQİ” medalı ilə təltif edilib.
2015-ci ilin oktyabrında gənc nəslin təlim-tərbiyə sahəsində yüksək nailiyyətlər əldə etdiyinə görə “Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Fəxri Fərmanı”na layiq görülüb.
2020-ci ildə UNEC-in 90 illiyi münasibətilə və Azərbaycanda təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə Azərbaycan Respublikasının Təhsil naziri Emin Əmrullayevin əmrinə əsasən, “Azərbaycan Respublikasının qabaqcıl təhsil işçisi” döş nişanı ilə təltif olunub.

В 1996 году защитив кандидатскую диссертацию, получила ученую степень кандидата экономических наук.
В 2001 году получила образование на курсах MBA в американском Государственном университете штата Джорджия, находящемся в г. Атланта.
В 2005 году работала по программе “post doctoral research“ Оксфордского университета в г. Оксфорд (Великобритания).
В 2009 году, по инициативе посольства Азербайджанской Республики в Венгрии, читала лекции на тему «Азербайджанская экономика: проблемы и перспективы» в Университете «Сент Иштвана» в г.Гедолли, в Институте мировой экономики (г. Будапешт).
В настоящее время является доцентом кафедры «Цифровая экономика и технологии».
С сентября 2014 года руководит Центром «Сабах» UNEC.
Указом Президента Азербайджанской Республики от 26 сентября 2011 года награждена медалью «ТЕРЕГГИ». В октябре 2015 года за высокие достижения в области воспитания молодого поколения была награждена «Почетной грамотой Министерства образования Азербайджанской Республики».
В 2020 году по случаю 90-летия UNEC и за заслуги в развитии образования в Азербайджане приказом министра образования Азербайджанской Республики Эмина Амруллаева была награждена нагрудным знаком «Ведущий работник высшего образования Азербайджанской Республики».
С мая 2018 года является членом редколлегии журналов «Чешский журнал социальных наук, бизнеса и экономики» («Czech Journal of Social sciences, Business and Economics») и журнала «Международные экономические новости» («International Economics Letters»).
В Познанском университете экономики и бизнеса высоко оценен педагогический потенциал преподавателей UNEC (12.05.2017)