İmtahan prosesini cəmiyyətə etibar edən universitet – UNEC
“Müşahidəçilərin müşahidələri və gözləntiləri” adlı görüşə UNEC-də 2016/17-ci tədris ilinin qış imtahan sessiyasında obyektivliyin və şəffaflığın təmin edilməsi məqsədi ilə həyata keçirilən tədbirlər planına əsasən, prosesi izləyən təhsil ekspertləri, valideynlər, QHT və KİV nümayəndələri qatılıb.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov qış imtahan sessiyasının obyektiv və şəffaf keçirilməsində göstərdiyi dəstəyə görə ictimaiyyət nümayəndələrinə təşəkkür edib. Rektor bildirib ki, qış imtahan sessiyasında bir sıra yeniliklər həyata keçirilib. Belə ki, SABAH Mərkəzi və Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbində imtahanlar mərkəzləşmiş qaydada təşkil olunub. Hər iki fakültədə tələbələrin mənimsəmə göstəricisi çox yüksək olub. Bundan başqa, imtahanların təşkili və apellyasiya prosesi ilk dəfə olaraq fakültələrə ötürülüb. Zaqatala filialı və Maliyyə-İqtisad Kollecində də ilk dəfə olaraq imtahanlar UNEC-də tətbiq edilən qaydalara əsasən həyata keçirilib.
Sessiya dövründə 5491 tələbə apelyasiyaya müraciət edib. Sessiyanı akademik kəsrlə başa vuran tələbələrin sayı isə ötən illərlə müqayisədə 2 dəfə azalıb. Tələbələrin imtahan nəticələrinə 1 bal əlavə edilməsi ilə bağlı danışan rektor bildirib ki, təqaüd sistemində tətbiq edilən müvafiq dəyişikliklərə görə, bu il əlavələr edilməyəcək. Bu, ədalət prinsipinin pozulmasına gətirib çıxara bilər. Təqaüd siyahısı müəyyən edildikdən sonra IV kurs tələbələrinə təkrar imtahanlar təşkil edilməsi məsələsinə baxılacaq.
Rektor imtahanlarda və “Açıq qapı” günlərində iştirak edən ictimaiyyət nümayəndələrinə təəssüratlarını bölüşməyi təklif edib. Müşahidələrinin nəticəsi olaraq, təhsil prosesində təkmilləşməyə ehtiyac duyulan sahələr barədə tövsiyələri dinləməyə daima hazır olduğunu qeyd edib.
Əməkdar elm xadimi, professor Şahlar Əsgərov universitetlərdə tələbə biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflıq və obyektivliyin əsas paradiqma olduğunu bildirib. Bu sahədə UNEC-in öncüllərdən olduğunu qeyd edən professor, universitet rektorlarını  “təhsilin sərkərdəsi” adlandırıb.
“Trend” İnformasiya Agentliyinin baş direktor müavini Arzu Nağıyev qeyd edib ki, dünya universitetləri məzunlarına və beynəlxalq əlaqələrinə görə qiymətləndirilir. Təsadüfi deyil ki, son vaxtlar KİV-də UNEC-in beynəlxalq əlaqələri və məzunlarının nailiyyəti haqda xəbərlər oxuyuruq. Bu, o deməkdir ki, artıq cəmiyyətdə “narxoz” haqda olan miflər dağıdılıb.
“XX Əsr” Təhsıl Mərkəzi İctimai Birliyinin rəhbəri Etibar Əliyev sessiya dövründə tələbələr arasında keçirdikləri anonim sorğunun nəticələrini açıqlayıb. Bildirib ki, 400 tələbə arasında keçirilən anket sorğusu 5-i açıq olmaqla, 8 sualdan ibarət olub. Respondentlərin imtahan sessiyası və tədris prosesinin gedişi, sualların keyfiyyəti, tələbə məmnuniyyəti və s. ilə bağlı münasibətləri öyrənilib. Nəticələr onu deməyə əsas verir ki, tələbələr UNEC-də tətbiq edilən islahatları yüksək qiymətləndirirlər.
“Azərbaycan müəllimi” qəzetinin baş redaktoru Bayram Hüseynzadə bildirib ki, universitetlər cəmiyyətin aparıcı qüvvəsidir: “Bu baxımdan, həyata keçirdiyi islahatlarla müsbət imic formalaşdıran UNEC nümunəsini yüksək qiymətləndirirəm. Prosesləri iki dəfə müşahidə edən bir jurnalist kimi əminliklə deyə bilərəm ki, UNEC imtahan prosesini birbaşa cəmiyyətə etibar edib. Bu, təqdirəlayiq haldır!”
Konstitusiya Araşdırmaları Fondunun rəhbəri, İnsan Haqları üzrə Birgə Qrupun üzvü Əliməmməd Nuriyev ali təhsildə islahatlarla bağlı konfrans keçirməyi təklif edib. Bildirib ki, UNEC-in Differensial Əməkhaqqı Sistemi, imtahanlarda neqativ hallarla mübarizə metodları və digər uğurlu yenilikləri müsbət təcrübə kimi digər universitetlərlə paylaşılmalıdır. Ə.Nuriyev UNEC-də həyata keçirilən islahatlarla bağlı tədqiqatlar aparılmasını da tövsiyə edib.
Çıxış edən valideynlər ən obyektiv meyarın məmnun tələbə olduğunu bildiriblər. Övladlarının imtahan və dərs prosesindən razı qaldıqlarını qeyd ediblər.
Sonda ictimaiyyət nümayəndələrinə UNEC-ə göstərdikləri dəstəyə görə sertifikat və hədiyyələr təqdim olunub. UNEC-də qış imtahan sessiyasının obyektiv təşkilinə görə Tədrisin keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi və idarəedilməsi mərkəzi, informasiya təminatı və ictimaiyyətin məlumatlanmasına görə isə Marketinq və kommunikasiya departamenti sertifikatla təltif olunub.

UNEC — университет, доверивший процесс экзамена общественности
Во встрече «Наблюдения и ожидания наблюдателей» приняли участие эксперты образования, родители, представители НПО и СМИ, которые в соответствии в планом мероприятий, осуществляемых в UNEC в целях обеспечения прозрачности и объективности в зимней экзаменационной сессии 2016/17 учебного года, наблюдали за процессом экзаменов
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов выразил благодарность представителям общественности за оказанную поддержку в проведении зимней экзаменационной сессии прозрачно и объективно. Ректор отметил, что на зимней экзаменационной сессии были применены ряд новшеств. Так экзамены групп САБАХ и Международной школы экономики были проведены централизованно. На обоих факультетах показатель успеваемости студентов был высоким. Помимо этого впервые организация и апелляция экзкзаменов была передана на факультеты. В Закатальском филиале и Финансово-экономическом колледже впервые экзамены состоялись по установленным в UNEC порядкам.
В период сессии 5491 студентов обратились в апелляционную комиссию. Число студентов, завершивших сессию с задолженностями, уменьшилось в 2 раза в сравнении с минувшим годом. Говоря о дополнительном 1 балле, который не добрали студенты, ректор отметил, что в соответствии с изменениями в стипендиальной системе в этом году баллы не будут дополняться. Это может привести к нарушению принципа справедливости. После определения списка стипендий будет рассмотрен вопрос о предоставлении студентам IV курса повторных экзаменов.
Ректор предложил представителям общественности, участвующим на экзаменах и в “Днях открытых дверей», поделиться впечатлениями. Как результат наблюдений, отметил, что готов выслушать все советы по совершенствованию процесса образования.
Заслуженный деятель науки, профессор Шахлар Аскеров отметил, что в университетах основной парадигмой является прозрачность и объективность в оценке знаний студентов. Профессор отметил, что в этой сфере UNEC является первым и назвал ректоров университетов «полководцами образования».
Заместитель главного директора Информационного агентства “Trend” Арзу Нагиев отметил, что университеты оцениваются по выпускникам и международным отношениям. Не случайно, что в последнее время в СМИ очень много информации о выпускниках и международных отношениях UNEC. Это означает, что в обществе разрушены мифы о «нархозе».
Руководитель Общественного объединения центра образования “XX век” Этибар Алиев обнародовал итог анонимного опроса среди студентов, проведенного во время сессии. Он отметил, что анкетный опрос среди 400 студентов состоял из 8 вопросво, 5 из которых были открытыми. Респонденты высказали свои мнения по поводу процесса экзаменов и учебного процесса, качесту вопросов, удовлетворенности преподавателей т.д. Результаты дают основание утверждать, что студенты высоко оценивают прменяемые в UNEC реформы.
Главный редактор газеты «Азербайджанский учитель» Байрам Гусейнзаде отметил, что универстеты являются ведущими силами общества: «С этой точки зрения, высоко оцениваю UNEC, формирующий положительный имидж. Как журналист, наблюдающий за процессом два раза, могу сказать, что UNEC доверил экзамен общественности. Это заслуживает одобрения!»
Руководитель Фонда конституционных исследований, член Совместной группы по правам человека Алимамед Нуриев предложил проведение конференций по реформам в высшем образовании. Он отметил, что Система дифференциальной заработной платы UNEC, борьба с негативными явлениями на экзаменах и другие новшества успешно могут применяться и в других универстетах. А.Нуриев предложил проведение в UNEC исследований в сфере осуществляемых реформ.
Выступившие родители отметили наиболее объективный критерий удовлетворенность студентов. Выразили удовлетворение по поводу экзаменов и учебного процесса.
В завершении представителям общественности за поддержку, оказанную UNEC, вручены сертификаты и подарки. За объективную
организацию зимней экзаменационной сессии в UNEC Центру по оценке и управления качеством обучения, а за информирование общественности Департаменту маркетинга и коммуникации вручены сертификаты.