UNEC-də “Davamlı İnkişafın Sosial-İqtisadi Problemləri” mövzusunda 55-ci beynəlxalq konfrans keçirilib
25 İYUN 2020 | VIEWS:
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) və Sosial və İqtisadi İnkişaf qurumunun (Economic Social Development – ESD) təşkilatçılığı ilə UNEC-in 90 illik yubileyinə həsr olunan “Davamlı İnkişafın Sosial-iqtisadi Problemləri” mövzusunda onlayn formada 55-ci beynəlxalq konfrans keçirilib.
Konfransda təşkilatçılarla yanaşı, Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi, Milli Məclis və digər dövlət qurumlarının rəhbər şəxsləri, AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, dünyanın elm və təhsil müəssisələrinin nümayəndələri iştirak ediblər.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov “COVID-19” pandemiyasının yaratdığı problemlərin dünya iqtisadiyyatının inkişafına mənfi təsirindən danışaraq, rəqəmsal şirkətlərin sürətli inkişafının qaçılmaz olduğunu qeyd edib, rəqəmsal texnologiyaların həyatımızın bütün sahələrini əhatə edəcəyini vurğulayıb. Rektor pandemiyanın ali təhsil sektorunda da köklü dəyişikliklərin əsasını qoyduğunu, baş verən proseslər fonunda distant təhsilin daha adekvat təhsil sistemi kimi özünü təsdiqlədiyini diqqətə çatdırıb.
Təşkilat Komitəsinin Prezidenti Domagoj Cingula beynəlxalq konfransın artıq ikinci dəfədir ki, UNEC-lə birgə keçirildiyini diqqətə çatdıraraq, əməkdaşlığın bundan sonra da uğurla davam etdiriləcəyini bildirib.
Milli Məclisin İqtisadi Siyasət, Sənaye və Sahibkarlıq komitəsinin sədri Tahir Mirkişili UNEC-in ölkədə intellektual kapitalın və kadr potensialının inkişafında mühüm rol oynadığını qeyd edib, dünyanın aparıcı universitetləri ilə ikili diplom proqramları çərçivəsində kadr hazırlığını Azərbaycanın dayanıqlığı inkişafına mühüm töhfə adlandırıb. T.Mirkişili iqtisadi qanunvericiliyin möhkəmləndirilməsi istiqamətində rəhbərlik etdiyi komitə ilə UNEC arasında əməkdaşlığın vacibliyini bildirib.
Təhsil nazirinin müavini İdris İsayev konfransın mövzusunun əhəmiyyətini vurğulayaraq, “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nın hədəflərindən söz açıb. UNEC-in son dövrdəki fəaliyyətində mühüm nailiyyətlərin əldə olunduğu diqqətə çatdırıb.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Sevinc Həsənova Azərbaycan dövlətinin yeni çağırışlara çevik cavab verdiyini, pandemiya və postpandemiya dövrü üçün tədbirlər planının qəbul edildiyini bildirib.
Sonra Zagreb Universitetinin professoru Marijan Cingula dünyadakı texnoloji inkişafdan, eləcə də iqtisadi və siyasi proseslərin elm və təhsil sahəsinə təsirindən danışıb. UNEC-in professoru Zahid Məmmədov “Bir kəmər, bir yol”: meqalayihənin həyata keçirilməsində Azərbaycanın iştirakı” mövzusunda çıxış edib.
Mərkəzi Florida Universitetinin professoru Ajayi Richard isə “COVİD -19: Koronavirusun maliyyə bazarlarına təsiri”ndən danışıb.
Konfrans işini bölmələrdə davam etdirib. Qeyd edək ki, beynəlxalq konfransa dünyanın 20-dən çox ölkəsindən 386 elmi məqalə təqdim olunub.

В UNEC состоялась 55-я международная конференция на тему «Социально-экономические проблемы устойчивого развития»
25 ИЮНЯ 2020 | VIEWS:
550
При организационной поддержке Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) и Структуры социального и экономического развития (Economic Social DevelopmentESD) состоялась 55-я международная конференция в онлайн формате на тему «Социально-экономические проблемы устойчивой экономики», посвященная 90-летию UNEC.
В конференции наряду с организаторами приняли участие руководящие лица Министерства образования, Министерства экономики, Милли Меджлиса Азербайджанской Республики и других государственных структур, действительные члены  и члены-корреспонденты НАНА, представители научных и образовательных учреждений мира.
Поприветствовав участников конференции, ректор  UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил об отрицательном влиянии пандемии “COVID-19” на развитие мировой экономики, подчеркнул о неизбежности бурного развития цифровых компаний, цифровой технологии, которая охватит все сферы нашей жизни. Ректор довел до внимания, что пандемия внесла коренные изменения в сектор высшего образования, на фоне произошедших процессов система дистанционного обучения утвердила себя как более адекватная система образования.
Президент Оргкомитета Домагож Джингула отметил, что уже во второй раз проводится международная конференция совместно с UNEC, и выразил уверенность в успешном  продолжении этого сотрудничества.
Председатель Комитета по экономике, политике и предпринимательству Милли Меджлиса Тахир Миркишили отметил, что  UNEC сыграл важную роль в развитии интеллектуального капитала и кадрового потенциалав стране, подготовку кадров с ведущими университетами мира по программам двойного диплома назвал важным вкладом в устойчивое развитие Азербайджана. Он отметил важность сотрудничества между комитетом, которым руководит в направлении укрепления экономического законодательства,  и  UNEC.
Подчеркнув значение темы конференции, заместитель министра образования Идрис Исаев затронул вопрос о целях «Государственной стратегии по развитию образования в Азербайджанской Республике». Он довел до внимания важные изменения в деятельности UNEC за последний период.
Заместитель министра образования экономики Севиндж Гасанова отметила, что Азербайджанское государство быстро отреагировало на новые вызовы, приняло план мероприятий в период пандемии и постпандемии.
Затем профессор Загребского университета Марижан Джингула рассказал о технологическом развитии в мире, а также о влиянии экономических и политических процессов на сферу науки и образования.
Директор Департамента организации и управления научной деятельности UNEC, профессор Захид Мамедов выступил по теме «Один пояс, один путь: Участие Азербайджана в осуществлении мегапроекта».
Конференция продолжила работу в пленарных заседаниях. Следует отметить, что на международной конференции представлены 386 научных статей из свыше 20 стран мира.