S.M. Yaqubov 01 iyul 1953-cü ildə anadan olmuşdur. 1969-cu ildə orta məktəbi bitirmiş və həmin il Dadaş Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun əyani şöbəsinə daxil olmuş, 1973-cü ildə həmin İnstitutu «Statistika» ixtisası üzrə bitirmişdir. 1973-1974-cü illərdə hərbi xidmətdə olmuşdur.
1975-1977-ci illərdə Azərbaycan SSR Mərkəzi Statistika İdarəsinin (İndiki Azərbaycan Respublikasının Dövlət Statistika Komitəsi) «Kənd təsərrüfatı statistikası» şöbəsində iqtisadçı, baş iqtisadçı və müdir vəzifələrində çalışmışdır.
1977-1980-ci illərdə aspiranturada əyani təhsil almış və 1980-ci ildə Moskva İqtisadi-Statistika İnstitutunda «Statistika» ixtisası üzrə «Heyvandarlıqda əmək məhsuldarlığının iqtisadi-statistik tədqiqi» mövzusunda namizədlik dissertasiyası müdafiə etmişdir.
1980-1990-cı illərdə D.Bünyadzadə adına Az.XTİ-nin və Leninqrad Maliyyə-İqtisad İnstitutu Bakı filialının «Statistika» kafedrasında müəllim və baş müəllim vəzifələrində çalışmışdır.
1990-cı ildə keçmiş SSRİ miqyasında elan olunmuş müsabiqə əsasında Moskva İqtisadi-Statistika İnstitutunun əyani doktoranturasına qəbul olunmuş və 1990-1993-cü illərdə orada təhsil almışdır. 1993-cü ildə «Statistika» ixtisası üzrə «Azərbaycanda heyvandarlığın inkişafının statistik qiymətləndirilməsi və təhlili metodologiyası » mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir.
Professor S.M.Yaqubov 1994-2000-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad İstitutunun «Statistika» kafedrasında professor, 2000-ci ildən 2017-ci ilədək Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti «Statistika» kafedrasının müdiri vəzifəsində çalışmışdır. 2017-ci ilin sentyabr ayından 2018-ci ilin fevral ayınadək «Statistika və ekonometrika» kafedrasının müdiri vəzifəsində çalışmışdır. 2014-2018-ci illərdə eyni zamanda UNEC-in Elm və İnnovasiyalar Mərkəzinin direktoru vəzifəsini icra etmişdir.
Professor S.M.Yaqubov 2018-ci ilin fevral ayindan hal-hazıra qədər Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Elm və İnnovasiyalar üzrə prorektorudur. Eyni zamanda 0,5 ştat professor vəzifəsində çalışır.
Professor S.M.Yaqubov «Statistika» (Bakı 2015, 37 ç.v.) və və «Sosial-iqtisadi statistika» (Bakı 2011, 25 ç.v.) adlı dərsliklərin həmmüəllifi və elmi redaktoru olmuşdur. Onun «Sosial statistika» (Bakı 1995, 6 ç.v.), «Əhali statistikası» (Bakı 2002, 12.5 ç.v.), «Maliyyə və bank statistikası» ( Bakı 2006, 10.5 ç.v.), «Sosial-iqtisadi statistika» (Bakı 2006, 15 ç.v.) adlı dərs vəsaitləri çap olunmuşdur. O, çoxlu sayda tədris proqramlarının və metodik göstərişlərin həmmüəllifi və elmi redaktoru olmuşdur.
S.M.Yaqubov statistikanın aktual problemlərinə həsr olunmuş ümumilikdə 125 ç.v. həcmində 115-dən çox elmi-metodiki əsərin, o cümlədən 2 monoqrafiyanın – «Heyvandarlığın inkişafının iqtisadi problemləri», Azərnəşr, Bakı 1986, 8 ç.v., «1990-2000-ci illərdə Azərbaycan iqtisadiyyatı: inkişaf meyli, strategiyası və problemləri», Bakı 2001. 10,8 ç.v. – bir neçə kitabçaının müəllifidir. Onun 15-dan çox elmi məqaləsi xarici ölkələrdə dərc olunmuşdur.
Professor S.M.Yaqubovun rəhbərliyi altında 1 nəfər elmlər doktoru, 19 nəfər fəlsəfə doktoru dissertasiyasını müdafiə etmişdir. O, 2 nəfər elmlər doktorluğu dissertasiyasının və 18 nəfər fəlsəfə doktorluğu dissertasiyasının birinci rəsmi opponenti olmuşdur. Beynəlxalq və Respublika səviyyəli konfranslarda iştirak və çıxış etmişdir.
O, 2002-2004-cü illərdə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının Ekspert Şurasının üzvü, 1994-cü ildən bu günə qədər müxtəlif ixtisaslaşdırılmış Dissertasiya Müdafiəsi Şuralarının üzvü olub. 2015-2016-cı illərdə UNEC-də fəaliyyət göstərən Dissertasiya Müdafiəsi Şurasının sədri olmuşdur.
Professor S.M. Yaqubov 2005-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamı ilə yaradılmış Azərbaycan Respublikası Dövlət Statistika Komitəsi yanında «Statistika Şurasının» hal-hazıra qədər üzvü və 2015-ci ildən «Statistika xəbərləri» elmi-praktik jurnalının baş redaktorudur.
Professor S.M. Yaqubov hazırda Azərbaycan Respublikasında «Statistika» ixtisası üzrə yeganə elmlər doktorudur.
Qırğızıstanlı diplomat UNEC-də (18.04.2018)
Milli Statistika Sisteminin Qlobal Qiymətləndirilməsinin nəticələri (“Xalq qəzeti” – 10.04.2018)
UNEC professoru Dövlət Proqramının əsas istiqamətlərini şərh edib (AzTV – 14.03.2018)
UNEC-də elmi-praktik konfrans: “Siemenslər Gədəbəydə 150 il” (Azərtac – 21.02.2018)
Nümunəvi həyat yolu – görkəmli alim Əziz Əliyev (“Respublika” qəzeti, 02.04.2017)
Radio UNEC-də “Elm aylığı”nın nəticələri müzakirə olunub (30.11.2016)
“Elm aylığı” UNEC-i elmi-tədqiqat yönümlü universitetə çevirməyə xidmət edir (20.10.2016)
Sakit Yaqubov: “ “Elm aylığı” UNEC-i elmi-tədqiqat yönümlü universitetə çevirməyə xidmət edir” (18.10.2016)

Проректор по науке д.э.н., проф. Сакит Мамеди оглы Ягубов
С.М.Ягубов родился 01 июля 1953 года. В 1969 году окончил среднюю школу и в том же году поступил на очное отделение Азербайджанского института народного хозяйства имени Дадаша Буниатзаде, в 1973 году окончил указанный институт по специальности «Статистика». В 1973-1974 годах служил в армии.
В 1975-1977 годах работал в отделе «Статистика сельского хозяйства» Центрального статистического управления Азербайджанской ССР (ныне Государственный комитет статистики Азербайджанской Республики) на должности экономиста, главного экономиста и директора.
В 1977-1980 годах учился в очном отделении аспирантуры и в 1980 году в Московском экономико-статистическом институте защитил кандидатскую диссертацию по специальности «Статистика» на тему «Экономико-статистическое исследование производительности труда в животноводстве».
В 1980-1990 годах работал на кафедре «Статистика» АзИНХ и Бакинского филиала Ленинградского финансово-экономического института на должности преподавателя и старшего преподавателя.
В 1990 году на основе объявленного конкурса в масштабе СССР поступил на очное отделение докторантуры Московского экономико-статистического института и в 1990-1993 годах учился там. В 1993 году защитил докторскую диссертацию на тему «Статистическая оценка развития животноводства в Азербайджане» по специальности «Статистика».
В 1993-2000 годах профессор С.М. Ягубов работал профессором на кафедре “Статистика» Азербайджанского государственного экономического института, с 2000 года по 2017 год на кафедре «Статистика» Азербайджанского государственного экономического университета на должности заведующего кафедрой. С сентября 2017 года по февраль 2018 год работал на кафедре «Статистика и эконометрика» на должности заведующего кафедрой. В 2014-2018 годах одновременно исполнял обязанности директора Центра по науке и инновациям UNEC.
Профессор С.М.Ягубов с февраля 2018 года по октябрь 2021 года работал в Азербайджанском государственном экономическом университет на должности проректора по науке и инновациям, с октября 2021 года по приказу министра науки и образования был назначен на должность проректора по науке. На этой должности он проработал до октября 2023 года. Является профессором кафедры «Математика и статистика» UNEC.
Профессор С.М.Ягубов является соавтором и научным редактором учебников под названием «Статистика» (Баку 2015, 37 п.л.) и «Социально-экономическая статистика» (Баку 2011, 25 п.л.) Опубликованы его учебные пособия «Социальная статистика» (Баку 1995, 6 п.л.), «Статистика населения» (Баку 2002, 12.5 п.л.), «Финансовая и банковская статистика» (Баку 2006, 10.5 п.л.), «Социально-экономическая статистика» (Баку 2006, 15 п.л.). Он является соавтором и научным руководителем многочисленных учебных программ и методических указаний.
С.М.Ягубов автор свыше 115 научно-методических трудов в объеме 125 п.л., посвященных актуальным проблемам статистики, в том числе 2 монографий – «Экономические проблемы развития животноводства», Азернешр, Баку 1986, 8.п.л.; «Экономика Азербайджана в 1990-2000 годах: тенденции развития, стратегия и проблемы», Баку, 2001, 10,8 п.л. Свыше 15 научных статей опубликованы в зарубежных странах.
Под руководством профессора С.М.Ягубова 1 человек защитил докторскую диссертацию, 19 человек диссертацию доктора философии. Он был первым официальным оппонентом 2 докторских диссертаций и 18 диссертаций доктора философии. Участвовал и выступал в международного и республиканского уровня конференциях.
В 2002-2004 годах был членом Совета по экспертизе Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики, с 1994 года по настоящее время был членом разных специализированных Советов по защите диссертации. В 2015-2016 годах был председателем Совета по защите диссертации, функционирующей в UNEC.
Профессор С.М.Ягубов с 2005 года по настоящее время является членом «Статистического совета» при Государственном комитете статистики Азербайджанской Республики, созданной по распоряжению Президента Азербайджанской Республики и с 2015 года главным редактором научно-практического журнала «Новости статистики».
В настоящее время профессор С.М.Ягубов является единственным в Азербайджанкой Республике доктором наук по специальности «Статистика».
Профессор UNEC прокомментировал основные направления Государственной программы (AzTV — 14.03.2018)
«Месячник науки» в UNEC – возрос интерес к научному исследованию (10.11.2017)
Азиз Алиев – 120: «I Республиканская научно-практическая конференция» (11.05.2017)
В UNEC подведен итог заслушиваниям Нобелевских докладов, состоявшихся в рамках «Месячника науки» (08.11.2016)