S.M. Yaqubov 01 iyul 1953-cü ildə anadan olmuşdur. 1969-cu ildə orta məktəbi bitirmiş və həmin il Dadaş Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun əyani şöbəsinə daxil olmuş, 1973-cü ildə həmin İnstitutu «Statistika» ixtisası üzrə bitirmişdir. 1973-1974-cü illərdə hərbi xidmətdə olmuşdur.
1975-1977-ci illərdə Azərbaycan SSR Mərkəzi Statistika İdarəsinin (İndiki Azərbaycan Respublikasının Dövlət Statistika Komitəsi) «Kənd təsərrüfatı statistikası» şöbəsində iqtisadçı, baş iqtisadçı və müdir vəzifələrində çalışmışdır.
1977-1980-ci illərdə aspiranturada əyani təhsil almış və 1980-ci ildə Moskva İqtisadi-Statistika İnstitutunda «Statistika» ixtisası üzrə «Heyvandarlıqda əmək məhsuldarlığının iqtisadi-statistik tədqiqi» mövzusunda namizədlik dissertasiyası müdafiə etmişdir.
1980-1990-cı illərdə D.Bünyadzadə adına Az.XTİ-nin və Leninqrad Maliyyə-İqtisad İnstitutu Bakı filialının «Statistika» kafedrasında müəllim və baş müəllim vəzifələrində çalışmışdır.
1990-cı ildə keçmiş SSRİ miqyasında elan olunmuş müsabiqə əsasında Moskva İqtisadi-Statistika İnstitutunun əyani doktoranturasına qəbul olunmuş və 1990-1993-cü illərdə orada təhsil almışdır. 1993-cü ildə «Statistika» ixtisası üzrə «Azərbaycanda heyvandarlığın inkişafının statistik qiymətləndirilməsi və təhlili metodologiyası » mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir.
Professor S.M.Yaqubov 1994-2000-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad İstitutunun «Statistika» kafedrasında professor, 2000-ci ildən 2017-ci ilədək Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti «Statistika» kafedrasının müdiri vəzifəsində çalışmışdır. 2017-ci ilin sentyabr ayından 2018-ci ilin fevral ayınadək «Statistika və ekonometrika» kafedrasının müdiri vəzifəsində çalışmışdır. 2014-2018-ci illərdə eyni zamanda UNEC-in Elm və İnnovasiyalar Mərkəzinin direktoru vəzifəsini icra etmişdir.
Professor S.M.Yaqubov 2018-ci ilin fevral ayindan hal-hazıra qədər Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Elm və İnnovasiyalar üzrə prorektorudur. Eyni zamanda 0,5 ştat professor vəzifəsində çalışır.
Professor S.M.Yaqubov «Statistika» (Bakı 2015, 37 ç.v.) və və «Sosial-iqtisadi statistika» (Bakı 2011, 25 ç.v.) adlı dərsliklərin həmmüəllifi və elmi redaktoru olmuşdur. Onun «Sosial statistika» (Bakı 1995, 6 ç.v.), «Əhali statistikası» (Bakı 2002, 12.5 ç.v.), «Maliyyə və bank statistikası» ( Bakı 2006, 10.5 ç.v.), «Sosial-iqtisadi statistika» (Bakı 2006, 15 ç.v.) adlı dərs vəsaitləri çap olunmuşdur. O, çoxlu sayda tədris proqramlarının və metodik göstərişlərin həmmüəllifi və elmi redaktoru olmuşdur.
S.M.Yaqubov statistikanın aktual problemlərinə həsr olunmuş ümumilikdə 125 ç.v. həcmində 115-dən çox elmi-metodiki əsərin, o cümlədən 2 monoqrafiyanın – «Heyvandarlığın inkişafının iqtisadi problemləri», Azərnəşr, Bakı 1986, 8 ç.v., «1990-2000-ci illərdə Azərbaycan iqtisadiyyatı: inkişaf meyli, strategiyası və problemləri», Bakı 2001. 10,8 ç.v. – bir neçə kitabçaının müəllifidir. Onun 15-dan çox elmi məqaləsi xarici ölkələrdə dərc olunmuşdur.
Professor S.M.Yaqubovun rəhbərliyi altında 1 nəfər elmlər doktoru, 19 nəfər fəlsəfə doktoru dissertasiyasını müdafiə etmişdir. O, 2 nəfər elmlər doktorluğu dissertasiyasının və 18 nəfər fəlsəfə doktorluğu dissertasiyasının birinci rəsmi opponenti olmuşdur. Beynəlxalq və Respublika səviyyəli konfranslarda iştirak və çıxış etmişdir.
O, 2002-2004-cü illərdə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının Ekspert Şurasının üzvü, 1994-cü ildən bu günə qədər müxtəlif ixtisaslaşdırılmış Dissertasiya Müdafiəsi Şuralarının üzvü olub. 2015-2016-cı illərdə UNEC-də fəaliyyət göstərən Dissertasiya Müdafiəsi Şurasının sədri olmuşdur.
Professor S.M. Yaqubov 2005-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamı ilə yaradılmış Azərbaycan Respublikası Dövlət Statistika Komitəsi yanında «Statistika Şurasının» hal-hazıra qədər üzvü və 2015-ci ildən «Statistika xəbərləri» elmi-praktik jurnalının baş redaktorudur.
Professor S.M. Yaqubov hazırda Azərbaycan Respublikasında «Statistika» ixtisası üzrə yeganə elmlər doktorudur.
Qırğızıstanlı diplomat UNEC-də (18.04.2018)
Milli Statistika Sisteminin Qlobal Qiymətləndirilməsinin nəticələri (“Xalq qəzeti” – 10.04.2018)
UNEC professoru Dövlət Proqramının əsas istiqamətlərini şərh edib (AzTV – 14.03.2018)
UNEC-də elmi-praktik konfrans: “Siemenslər Gədəbəydə 150 il” (Azərtac – 21.02.2018)
Nümunəvi həyat yolu – görkəmli alim Əziz Əliyev (“Respublika” qəzeti, 02.04.2017)
Radio UNEC-də “Elm aylığı”nın nəticələri müzakirə olunub (30.11.2016)
“Elm aylığı” UNEC-i elmi-tədqiqat yönümlü universitetə çevirməyə xidmət edir (20.10.2016)
Sakit Yaqubov: “ “Elm aylığı” UNEC-i elmi-tədqiqat yönümlü universitetə çevirməyə xidmət edir” (18.10.2016)

S.M. Yaqubov was born on July 1, 1953. He graduated from secondary school in 1969 and the same year entered the full-time department of Azerbaijan Institute of National Economy named after Dadash Bunyadzadeh. In 1973, he graduated from the same institute with a degree in Statistics. He served in the military in 1973-1974.
In 1975-1977 he worked as an economist, chief economist and director of the “Agricultural Statistics” department of Central Statistical Office of Azerbaijan SSR (now State Statistics Committee of the Azerbaijan Republic).
In 1977-1980 he studied full-time in graduate school and in 1980 he defended his dissertation titled “Economic and statistical study of labor productivity in livestock” on Statistics at Moscow Institute of Economics.
In 1980-1990 he worked as an instructor and senior instructor at the “Statistics” department of AINE named after Dadash Bunyadzadeh and Baku branch of Leningrad Institute of Finance and Economics.
In 1990 he was admitted to the full-time doctoral program of Moscow Institute of Economics and Statistics on the basis of a competition announced in the former USSR. He studied there in 1990-1993. In 1993, he defended his doctoral dissertation on “Methodology for statistical assessment and analysis of livestock development in Azerbaijan” in “Statistics”.
Professor S.M. Yaqubov worked as a professor at the “Statistics” department of Azerbaijan State Institute of Economics in 1993-2000, and from 2000 to 2017 as the head of the “Statistics” department of Azerbaijan State University of Economics. From September 2017 to February 2018 he worked as the head of the department “Statistics and Econometrics”. In 2014-2018, he also served as director of UNEC Center for Science and Innovation.
Professor S.M.Yaqubov has worked as a vice – dean on Scientific and Innovations affairs from the February 2018 to the October of 2021. In 2021 October he was appointed a vice-rector on Scientific affairs with the decree of the minister of Science and Education of the Azerbaijan Republic.He is also a part-time professor of “Mathematics and Statistics” department. He worked in this position until October 2023. He is a professor of the “Mathematics and Statistics” department of UNEC.
Professor S. M Yaqubov was co-author and scientific editor of the textbooks “Statistics” (Baku 2015, 37 pp.) and “Socio-economic statistics” (Baku 2011, 25 pp.). His training aids as “Social Statistics” (Baku 1995, 6 p.m.), “Population Statistics” (Baku 2002, 12.5 p.m.), “Finance and Banking Statistics” (Baku 2006, 10.5 p.m.), “Social -economic statistics” (Baku 2006, 15 pp.) have been published. He is a co-author and scientific editor of numerous curricula and guidelines.
S.M.Yaqubov is the author of more than 115 scientific- methodical works totally 125 pp. in volume dedicated to actual problems of statistics, including 2 monographs – “Economic problems of livestock development”, Azerneshr, Baku 1986, 8 pp., “Development trends, strategies and problems of the Azerbaijani economy in 1990-2000”, Baku 2001.He is also the author of some books (10.8 pp.). His more than 15 scientific articles have been published in foreign countries.
Under the guidance of Professor S. M Yaqubov, 1 doctor of sciences and 19 PhDs defended their dissertations. He has been the first official opponent of 2 doctoral dissertations and 18 PhD dissertations. He has participated and made a speech at international and national conferences.
In 2002-2004 he has been a member of the Expert Council of the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan, and since 1994 he has been a member of various specialized Dissertation Defense Councils. In 2015-2016, he was the Chairman of the Dissertation Defense Council at UNEC.
Professor S.M. Yaqubov is still a member of the “Statistical Council” under the State Statistics Committee of the Republic of Azerbaijan, established by the order of the President of the Republic of Azerbaijan in 2005 and since 2015 is the editor-in-chief of the scientific-practical journal “Statistical News”.
Professor S.M. Yaqubov is currently the only doctor of sciences in the Republic of Azerbaijan majoring in Statistics.
Pakistani reseacher at UNEC (08.12.2017)
Results of the “Science Month” discussed on Radio UNEC (30.11.2016)
The “Science Month” serves to convert UNEC into a Scientific- research Oriented University (20.10.2016)