UNEC-də tanınmış ictimai xadim, professor Qaçay Heydərovun 100 illik yubileyi qeyd olunub
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) görkəmli alim, tanınmış ictimai xadim, professor Qaçay Heydərovun 100 illik yubileyi qeyd olunub.
Tədbirdə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, universitetin professor-müəllim heyəti ilə yanaşı, alimin ailə üzvləri, tələbələri və yaxınları da iştirak ediblər.
Rektor Ədalət Muradov bu il Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin yaradılmasının 90 yaşının qeyd olunacağına diqqət çəkərək, yubileylə bağlı müvafiq əmr imzaladığını və tədbirlər planın təsdiqləndiyini vurğulayıb. Tədbirlər planına əsasən, UNEC-də çalışmış, universitetdə və ölkədə özündən sonra böyük izlər qoyan dəyərli alimlərimizin xatirəsinin yad edilməsinin də nəzərdə tutulduğunu qeyd edən rektor, professor Qaçay Heydərovun 100 illik yubileyinin də məhz həmin çərçivədə keçirildiyini bildirib.
Rektor Qaçay Heydərovun İqtisad Universitetinin formalaşmasında və inkişafında,  eləcə də ölkəmizdə müxtəlif sahələrdə uğurlu fəaliyyət göstərən məzunların yetişməsində böyük rolu olan alim, ictimai xadim olduğunu vurğulayıb. O, tanınmış alimin Xalq Təsərrüfatı İnstitutunda “İqtisadi tarix” kafedrasının əsasını qoyduğunu və həmin kafedraya uzun müddət rəhbərlik etdiyini bildirib. Alimin ən böyük irsinin onun yetişdirdiyi tələbələr olduğunu deyən professor Ə.Muradov, həmin tələbələr arasında akademik Ziyad Səmədzadə kimi dəyərli alimlərin olduğunu diqqətə çatdırıb. Rektor Qaçay müəllimin Azərbaycanda nüfuzu və hörməti ilə tanınan böyük bir ailənin nümayəndəsi olduğunu, vətənini böyük məhəbbətlə sevən alimin II Dünya müharibəsində fəal iştirak etdiyini deyib. Qaçay Heydərovun insanlığın zirvəsində dayanan böyük ziyalı olduğunu deyən professor Ə.Muradov, onun həyatını da “qartal” kimi zirvədə başa vurduğunu deyib.
Milli Məclisin İqtisadi Siyasət Komitəsinin sədri, akademik Ziyad Səmədzadə UNEC-in 90 illiyi münasibətilə rektorun təsdiqlədiyi tədbirlər planının əhəmiyyətindən söz açaraq, ölkənin tanınmış ziyalılarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə keçirilən tədbirlərin cəmiyyətimizin saflığını, gələcəyə inamını daha da artırdığını, eyni zamanda Azərbaycan təhsilinin, iqtisad elminin qorunmasına xidmət etdiyini vurğulayıb.
Qaçay Heydərovun Azərbaycanda iqtisadçı mütəxəssislərin yetişməsində, o cümlədən akademikin həyatında müstəsna rol oynadığını deyən akademik Z.Səmədzadə alimin iqtisad elminin tarixinin öyrənilməsindəki böyük xidmətlərindən söz açıb. Görkəmli alimin ömrünün 50 ilə yaxın hissəsini İqtisad Universitetində çalışdığını, özünəməxsus tədris metodu ilə yüksək ixtisaslı kadrlar yetişdirdiyini, tələbələrinin sevgisini və hörmətini qazandığını bildirib. Z.Səmədzadə Ulu öndərin “Müstəqilliyin hər gününün tarixi yazılmalıdır” fikirlərinə diqqət çəkərək, iqtisad elminin tarixinin öyrənilməsinin vacibliyindən də danışıb. Bu gün də dünyanın bütün ölkələrinin öz iqtisadi tarixinin öyrənilməsi üçün müxtəlif tədqiqatlar apardıqlarını bildirib.
Tədbirdə çıxış edən şair Şirin Məmmədli görkəmli elm xadimi, professor Qaçay Heydərovun 100 illik yubileyi münasibətilə müəllifi olduğu “Qaçay Heydərov-100” kitabını iştirakçılara təqdim edərək, alimlə bağlı xatirələrini bölüşüb. Ş.Məmmədli  alimə həsr etdiyi “Qaçay” poemasından misralar səsləndirib.
Sonra UNEC-in professoru Hidayət Cəfərov uzun illər birlikdə çalışdığı Q.Heydərovun yüksək pedaqoji keyfiyyətlərindən, tətbiq etdiyi unikal tədris metodikasından söz açıb, onun müəllim adını daim yüksək tutduğunu və universitet kollektivi tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılandığını bildirib.
İqtisadiyyat fakültəsinin dekanı, alimin tələbəsi, dosent Asiman Quliyev isə görkəmli elm xadiminin peşəkar müəllim və alicənab insan kimi tələbələrinin sevgisi qazandığından bəhs edərək, onun tələbələrilə keçirdiyi görüşlərdən, elmi diskussiyalardan danışıb, sevimli müəllimi ilə bağlı xoş xatirələrini bölüşüb.
Alimin yubiley tədbirində iştirak edən qohumları və yaxınları, ehtiyatda olan polis polkovniki Mahir Əbilov, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü, şair-publisist Qələndər Xaçınçaylı, BDU-nun professoru Sədi Bayramov professor Qaçay Heydərovun keçdiyi ağır və şərəfli həyat yolundan danışıblar. Alimin hələ kiçik yaşlarında anasını itirdiyini, onun nakam ölümünü heç vaxt unuda bilmədiyini və anasına olan sonsuz məhəbbətini özünün qələmə aldığı “Ana” şeirində ifadə edərək təsəlli tapdığını bildiriblər. Çıxış edənlər Qaçay müəllimin müdrikliyindən, xeyirxahlığından, yüksək insani keyfiyyətlərindən söz açıblar, Azərbaycanın görkəmli elm simaları arasında özünəməxsus yeri olan iqtisadçı-alim Qaçay Heydərovun bu gün də nüfuzlu şəxsiyyət kimi xatırlandığını bildiriblər.

Первое мероприятие было посвящено 100-летнему юбилею выдающегося ученого, известного деятеля науки, профессора Гачая Гейдарова. В мероприятии приняли участие ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, профессорско-преподавательский состав университета, а также члены семьи, студенты и близкие ученого.
Ректор Адалат Мурадов обратил внимание, что в этом году Азербайджанский государственный экономический университет будет отмечать 90-летний юбилей со дня своего создания, и подчеркнул, что в связи с юбилеем подписал соответствующий приказ и утвердил план мероприятий. Говоря о том, что в соответствии с планом мероприятий предусмотрено почтение памяти великого ученого, работавшего в UNEC и оставившего после себя большой след в университете и стране, ректор отметил, что 100-летний юбилей профессора Гачая Гейдарова будет проводиться в этих рамках.
Ректор подчеркнул большую роль ученого, общественного деятеля Гачая Гейдарова в формировании и развитии Экономического университета, а также в подготовке выпускников, осуществляющих успешную деятельность в различных сферах страны. Он отметил, что известный ученый заложил основу кафедры «Экономическая история» в Институте народного хозяйства и долгое время возглавлял ее. Говоря о самом большом наследии ученого, студентах, которых воспитал ученый, профессор Адалат Мурадов обратил внимание, что среди этих студентов есть такие выдающиеся ученые как Зияд Самедзаде. Ректор отметил, что Гачай муаллим, вышедший из большой семьи, пользующейся в Азербайджане авторитетом и уважением, испытывая большую любовь к родине, принял активное участие во II Мировой войне. Профессор Адалат Мурадов отметил, что Гачай Гейдаров являясь большим интеллигентом, стоящим на вершине человечности, свою жизнь как «орел» завершил на вершине.
Говоря о значении утвержденного ректором плана мероприятий, председатель Комитета по экономической политике Милли Меджлиса Зия Самедзаде подчеркнул, что проведенные мероприятия в целях увековечения памяти известной интеллигенции еще больше повышают у общества доверие в будущее, в то же время служат развитию азербайджанского образования, экономической науки.
Отмечая исключительную роль Гачая Гейдарова в подготовке специалистов по экономике, в том числе и в его в жизни, академик З.Самедзаде подошел к теме больших заслуг ученого в изучении истории экономической науки. Он отметил, что ученый более 50 лет своей жизни работал в Экономическом университете, свойственной ему учебной методикой подготовил высококвалифицированных кадров, завоевал любовь и уважение студентов. Сосредоточившись на мнении Великого вождя «Необходимо записывать историю каждого дня независимости», З.Самедзаде отметил важность изучения истории экономической науки. И сегодня во всех странах для изучения своей истории экономики ведутся различные исследования.
Выступивший на мероприятии поэт Ширин Мамедли по случаю 100-летнего юбилея выдающегося деятеля науки, профессора Гачая Гейдарова, являясь автором представил участникам книгу «Гачай Гейдаров – 100», поделился воспоминаниями об ученом. Ш.Мамедли прочитал строки из поэмы «Гачай», которую посвятил ученому.
Затем профессор UNEC Хидаят Джафаров, который долгое время работал с Гачаем Гейдаровым, рассказал о его высоких педагогических качествах, примененной им уникальной учебной методике, его высоком звании учителя и завоевании большого уважения среди коллектива университета.
Декан факультета Экономики, студент ученого, доцент Асиман Гулиев рассказал о профессиональных качествах выдающегося деятеля науки и как благородного человека, завоевавшего симпатию и любовь студентов, о проводимых со студентами встречах, научных дискуссиях, поделился лучшими воспоминаниями о своем любимом преподавателе.
Принявшие участие в мероприятии родственники и близкие ученого, полковник в запасе Махир Абилов, член Объединения писателей Азербайджана, поэт-публицист Галандар Хачынчайлы, профессор БГУ Сади Байрамов рассказали о тяжелом и славном жизненном пути, который прошел Гачай Гейдаров. Потеряв мать в раннем детстве, ученый никак не мог смириться с ею смертью и безграничную любовь к ней выразил в стихотворении «Мать», в котором нашел утешение. Выступившие рассказали о высоких человеческих качествах великого ученого, его благородстве и доброте. Отметили, что и сегодня они вспоминают ученого-экономиста Гачая Гейдарова, который занимает свойственное ему место среди выдающихся личностей, как авторитетную личность.