03 İYUL 2019 | VIEWS:
Tədbirdə UNEC-in müvafiq struktur rəhbərləri ilə birlikdə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin, Fransanın Azərbaycandakı səfirliyinin nümayəndələri, təhsil üzrə ekspertlər və digər ali təhsil müəssisələrinin əməkdaşları iştirak ediblər.
Təhsil Nazirliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Nicat Məmmədli Azərbaycan Prezidentinin 2018-ci il 16 noyabr tarixli sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “2019–2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nın əhəmiyyətindən danışıb. Azərbaycan ali təhsil sisteminin məzmun və keyfiyyət göstəricilərinin beynəlxalq ikili diplom proqramları ilə uyğunlaşdırılmasının və yeni təhsil mühitinin yaradılmasının Dövlət Proqramının əsas hədəflərindən olduğunu diqqətə çatdırıb. Bu istiqamətdə ölkədə həyata keçirilən tədbirlərdən söz açan nazirlik rəsmisi UNEC-in ikili diplom proqramlarına diqqət çəkib. O, UNEC-in ölkənin ali təhsil müəssisələri arasında ikili diplom proqramlarının sayına görə lider olduğunu vurğulayıb.
Fransanın Azərbaycandakı səfirliyinin mədəniyyət müşaviri və Fransa-Azərbaycan İnstitutunun direktoru Johan Schittererin Fransa dövlətinin ikili diplom proqramları istiqamətində məqsədyönlü strategiyasının olduğunu bildirib. UNEC-in Montpellier Universiteti ilə uğurlu ikili diplom proqramı reallaşdırdığını diqqətə çatdıran səfirlik rəsmisi proqramın əhəmiyyətindən danışıb. O, proqramda iştirak edən UNEC tələbələrinin potensialının çox yüksək olduğunu və ən yaxşı nəticələr göstərdiklərini deyib.
Tədbirdə UNEC-in ABŞ-ın Linkoln Universiteti ilə ikili diplom proqramı reallaşdırması münasibətilə Linkoln Universitetinin rektorunun təbrik videoçarxı nümayiş olunub.
UNEC-in Fransanın iki aparıcı universiteti ilə ikili diplom proqramı reallaşdırdığını bildirən tədris və təlim texnologiyaları üzrə prorektor, dosent Anar Rzayev bu istiqamətdə Fransa səfirliyi tərəfindən UNEC-ə hər zaman dəstək göstərildiyini qeyd edib. A.Rzayev yeni tədris ilindən reallaşdırılacaq 3 yeni ikili diplom proqramı barədə təqdimatla çıxış edib. O, Fransanın Paris şəhərində yerləşən Fransa və ABŞ-ın birgə təhsil müəssisəsi olan ICD Beynəlxalq Biznes Məktəbi ilə bakalavr, ABŞ-ın Linkoln Universiteti və Fransanın Montpellier Universitetil ilə MBA və magistratura pilləsi üzrə  ikili diplom proqramlarının şərtlərini açıqlayıb.
Tədbirdə bildirilib ki, UNEC hazırda Fransanın Montpellier Universiteti, İsveçrənin UBİS (Biznes və Beynəlxalq Tədqiqatlar Universiteti) Universiteti ilə ikili diplom proqramları reallaşdırır. Rusiyanın Moskva Dövlət Humanitar İqtisad Universiteti ilə isə ikili diplom proqramı artıq yekun mərhələsindədir. Ötən il Montpelier Universitetindən UNEC-in 5 tələbəsi, bu il isə 13 tələbəsi məzun olub. Magistr pilləsi üzrə İsveçrənin UBİS Universitetindən məzun olan UNEC-in 4 magistrinə diplomlar təqdim olunub.

UNEC увеличил число программ двойного диплома: будут реализованы 6 программ
В мероприятии наряду с руководителями структурных подразделений UNEC приняли участие представители Министерства образования Азербайджанской Республики, посольства Франции в Азербайджане, эксперты образования и сотрудники других высших учебных заведений.
Заведующий отделом Международного сотрудничества Министерства образования Ниджат Мамедли отметил о значении «Государственной программы по повышению международной конкурентоспособности системы высшего образования в Азербайджанской Республике на 2019–2023 годы», утвержденной распоряжением Президента Азербайджана от 16 ноября 2018 года.  Он довел до внимания, что соответствие показателей содержания и качества системы высшего образования Азербайджана международным программам двойного диплома,еще большее совершенствование высшего образования путем привлечения зарубежных специалистов и создание новой образовательной среды являются основными целями Государственной программы. Официальное лицо министерства затронуло вопрос программ двойного диплома UNEC. Он подчеркнул, что по числу программ двойного диплома UNEC является лидером среди высших учебных заведений страны.
Советник по сотрудничеству и культуре посольства Франции и директор Французско-Aзербайджанского института Джохан Шиттерер отметил, что  государство Франции вооружено эффективной стратегией  в направлении программ двойного диплома. Обратив внимание на успешную реализацию программы двойного диплома UNEC с университетом Монпелье, официальное лицо посольства отметило о значении программы. Он отметил высокий потенциал участвующих в программе студентов UNEC, которые показали лучшие результаты.
На мероприятии был продемонстрирован видеоролик с поздравлением ректора университета Линкольна по случаю реализации программы двойного диплома UNEC с университетом Линкольна США.
Говоря о реализации программы двойного диплома UNEC с двумя ведущими университетами Франции, проректор по учебной и обучающим технологиям, доцент Анар Рзаев отметил, что в этом направлении UNEC всегда оказывается поддержка со стороны посольства Франции. Затем А.Рзаев выступил с презентацией о реализации с нового учебного года программ двойного диплома. Он раскрыл условия программ двойного диплома ступени бакалавра с находящейся в городе Париже Международной школой бизнеса ICD, которая является совместным учреждением образования Франции и США, программы MBA и ступени магистратуры с университетом  Линкольна США и университетом Франции Монпелье.
На мероприятии было отмечено, что в настоящее время UNEC реализует программу двойного диплома с  университетом Швейцарии UBİS (университет бизнеса и международных исследований). В минувшем году 5 студентов UNEC стали выпускниками университета Монпелье, а в этом году 13 студентов. 4 магистрам UNEC, ставшим выпускниками университета Швейцарии UBİS ступени магистратуры,были вручены дипломы. Программа двойного диплома с Московским государственным гуманитарно-экономическим университетом уже на этапе завершения.