03 İYUL 2019 | VIEWS:
Tədbirdə UNEC-in müvafiq struktur rəhbərləri ilə birlikdə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin, Fransanın Azərbaycandakı səfirliyinin nümayəndələri, təhsil üzrə ekspertlər və digər ali təhsil müəssisələrinin əməkdaşları iştirak ediblər.
Təhsil Nazirliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Nicat Məmmədli Azərbaycan Prezidentinin 2018-ci il 16 noyabr tarixli sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “2019–2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nın əhəmiyyətindən danışıb. Azərbaycan ali təhsil sisteminin məzmun və keyfiyyət göstəricilərinin beynəlxalq ikili diplom proqramları ilə uyğunlaşdırılmasının və yeni təhsil mühitinin yaradılmasının Dövlət Proqramının əsas hədəflərindən olduğunu diqqətə çatdırıb. Bu istiqamətdə ölkədə həyata keçirilən tədbirlərdən söz açan nazirlik rəsmisi UNEC-in ikili diplom proqramlarına diqqət çəkib. O, UNEC-in ölkənin ali təhsil müəssisələri arasında ikili diplom proqramlarının sayına görə lider olduğunu vurğulayıb.
Fransanın Azərbaycandakı səfirliyinin mədəniyyət müşaviri və Fransa-Azərbaycan İnstitutunun direktoru Johan Schittererin Fransa dövlətinin ikili diplom proqramları istiqamətində məqsədyönlü strategiyasının olduğunu bildirib. UNEC-in Montpellier Universiteti ilə uğurlu ikili diplom proqramı reallaşdırdığını diqqətə çatdıran səfirlik rəsmisi proqramın əhəmiyyətindən danışıb. O, proqramda iştirak edən UNEC tələbələrinin potensialının çox yüksək olduğunu və ən yaxşı nəticələr göstərdiklərini deyib.
Tədbirdə UNEC-in ABŞ-ın Linkoln Universiteti ilə ikili diplom proqramı reallaşdırması münasibətilə Linkoln Universitetinin rektorunun təbrik videoçarxı nümayiş olunub.
UNEC-in Fransanın iki aparıcı universiteti ilə ikili diplom proqramı reallaşdırdığını bildirən tədris və təlim texnologiyaları üzrə prorektor, dosent Anar Rzayev bu istiqamətdə Fransa səfirliyi tərəfindən UNEC-ə hər zaman dəstək göstərildiyini qeyd edib. A.Rzayev yeni tədris ilindən reallaşdırılacaq 3 yeni ikili diplom proqramı barədə təqdimatla çıxış edib. O, Fransanın Paris şəhərində yerləşən Fransa və ABŞ-ın birgə təhsil müəssisəsi olan ICD Beynəlxalq Biznes Məktəbi ilə bakalavr, ABŞ-ın Linkoln Universiteti və Fransanın Montpellier Universitetil ilə MBA və magistratura pilləsi üzrə  ikili diplom proqramlarının şərtlərini açıqlayıb.
Tədbirdə bildirilib ki, UNEC hazırda Fransanın Montpellier Universiteti, İsveçrənin UBİS (Biznes və Beynəlxalq Tədqiqatlar Universiteti) Universiteti ilə ikili diplom proqramları reallaşdırır. Rusiyanın Moskva Dövlət Humanitar İqtisad Universiteti ilə isə ikili diplom proqramı artıq yekun mərhələsindədir. Ötən il Montpelier Universitetindən UNEC-in 5 tələbəsi, bu il isə 13 tələbəsi məzun olub. Magistr pilləsi üzrə İsveçrənin UBİS Universitetindən məzun olan UNEC-in 4 magistrinə diplomlar təqdim olunub.

UNEC has increased the number of double diploma programs: 6 programs will be implemented
The event was attended by heads of relevant UNEC institutions, representatives of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, the embassy of France in Azerbaijan, experts in education and employees of other higher education institutions.
Head of International Cooperation Department of the Ministry of Education Nijat Mammadli spoke about the importance of the “State Program on increasing the international competitiveness of the higher education system in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023,” approved by the Presidential Decree of November 16, 2018. He emphasized that the main objective of the State Program is to harmonize the content and quality of the Azerbaijani higher education system with international dual diploma programs, to further the development of higher education through the involvement of foreign specialists and to create a new educational environment. The ministry official also spoke about UNEC’s dual   diploma programs. He emphasized that UNEC is a leader in the number of   dual   diploma programs among the country’s higher education institutions.
Johan Schitterer, cultural advisor of   the France embassy and director of the French-Azerbaijani   Institute, said the French government had an effective strategy for dual diploma programs. Pointing out that UNEC has successfully implemented a double diploma program with the University of   Montpellier; the embassy official mentioned the importance of the program. He said the potential of the UNEC students participating in the program was very high and they had the best results.
The congratulatory video of the rector of   Lincoln University was shown at the event on the occasion of the realization of dual diploma program of   UNEC with Lincoln University of the United States.
Anar Rzayev, pro-rector on educational and training technologies, said that   UNEC had   been implementing a double diploma program with two leading universities in France and that the French embassy had always supported UNEC in this direction. Then A.Rzayev made a presentation on 3 new   dual   diploma programs, which will be realized in the new academic year. He announced the   terms of bachelor’s degree with ICD International Business School, a joint educational institution of France and the United States, located in Paris, France, as well as MBA and Master’s Degree programs with the University of Lincoln in the United States and Montpellier University in France.