UNEC-in pedaqoji heyəti üçün təlim: “İnformasiya təhlükəsizliyi”
UNEC-in Texnoloji Təhsil Qrupunun (TTQ) iştirakı ilə keçirilən təlimdə Texnologiya və dizaynİqtisadiyyat və Əmtəəşünaslıq fakültələrinin professor-müəllim heyəti iştirak edib.
Texnologiya üzrə təhsilin səviyyəsinin artırılması məqsədilə UNEC TTQ-nin “Azərbaycan Respublikasında telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”ndə nəzərdə tutulan bu tədbiri Azərbaycanda müasir informasiya və bank texnologiyalarının tədrisi, telekommunikasiya şəbəkələrinin layihələndirilməsi və qurulması, mürəkkəb informasiya sistemlərinin işlənib hazırlanması, internet provayder xidmətlərinin göstərilməsi, müasir kommunikasiya avadanlıqlarının satışı və s. ilə məşğul olan Smart Systems Technology MMM-in dəstəyilə keçirilib.
Tədbirdə “İnformasiya iqtisadiyyatı və texnologiyaları” kafedrasının dosenti Təranə Əliyeva texnologiyaları, prosesləri və insanları əhatə edən informasiya təhlükəsizliyinin zəruri diqqət tələb edən texnoloji aspektlərinin və informasiya təhlükəsizliyi ilə bağlı itkilərin bir çoxunun səbəbinin texnologiyanın yoxluğu və ya texnologiyalardakı səhvlərlə deyil, daha çox istifadəçilərin yanlış davranışları ilə bağlı olduğunu vurğulayıb.
Smart Systems Technology MMM-in Şirkətinin təlimə dəvət olunan nümayəndəsi – layihələndirmə idarəsinin rəisi, UNEC məzunu Ceyhun Cabbarlı informasiya təhlükəsizliyi və kiberhücumların yaranma və genişlənmə səbəbləri, kiberhücumların təsir etdiyi sahələr və bunun nəticəsində ortaya çıxan itkilər haqqında geniş məlumat verib. C.Cabbarlı iştirakçıları çalışdığı təşkilatın 20 illik təcrübəsi müddətində qarşılaşdıqları irihəcmli kiberhücumların doğurduğu vəziyyətlərin statistikası ilə tanış edərək qlobal kibertəhlükəsizlik mədəniyyətinin bütün iştirakçılar − informasiya sistemlərini və şəbəkələrini yaradan, onlara sahib olan, idarə edən, xidmət edən və istifadə edən dövlət orqanları, müəssisələr və təşkilatlar, həmçinin fərdi istifadəçilər qarşısında qoyduğu məlumatlı olmaq, cavabdehlik, etika, riskin qiymətləndirilməsi, təhlükəsizliyin idarə edilməsi, təhlükəsizliyin layihələndirilməsi və realizə edilməsi kimi tələblərin yerinə yetirilməsinin mühümlüyünə öz münasibətini bildirib. O, təlim iştirakçılarına böyük həcmli informasiya bazaları ilə iş zamanı əməl etməli olduqları zəruri təhlükəsilik tədbirlərinin mərhələlərini izah edib.
Mövzu ətrafında müzakirələrdə təlim iştirakçıları onları maraqlandıran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. İqtisadiyyat fakültəsinin dekanı, dosent Asiman Quliyev kiberhücumlara qarşı mübarizədə dövlət və özəl strukturların rolu və iştirak səviyyəsinin müəyyənləşdirilməsi məsələsinə toxunub. “İnformatika” kafedrasının müdiri, dosent Hafiz Bayramov kiberhücumlara qarşı tədbirlərdə fəal iştirak edən yerli təşkilat və şirkətlərin rolu və onların yüksək səviyyədə proqram təminatları yaratmaq cəhdləri haqqında öz fikirlərini söyləyıb. “Müəssisənin iqtisadiyyatı” kafedrasının müdiri, dosent Əli Hacıyev Azərbaycanda informasiya təhlükəsizliyi sahəsində görülən tədbirlərdən bəhs edərək bu təlimin keçirilməsini e-dövlətin informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi yolunda zəruri tədbirlərdən biri kimi qiymətləndirib.

Тренинг для педагогического состава UNEC: «Информационная безопасность»
В тренинге с участием Группы технологического образования (ГТО)  UNEC приняли участие профессорско-преподавательский состав факультета технологии и дизайна и Товароведения.
Мероприятие ГТО  UNEC,  предусмотренное в «Стратегической дорожной карте относительно развития телекоммуникационных и информационных технологий в  Азербайджанской Республике» в  целях повышения уровня образования, состоялось при поддержке компании Smart Systems Technology MMM, которая занимается обучением современным информационным и банковским технологиям в Азербайджане, проектированием и созданием телекоммуникационных сетей, разработкой сложных информационных систем, оказанием провайдерских услуг интернета, сбытом современного коммуникационного оборудования и т.д.
На мероприятии выступила доцент кафедры «Информационная экономика и технологии», Тарана Алиева, которая подчеркнула, что причинами многих потерь, связанных с технологическими аспектами и информационной безопасностью, требующими необходимого внимания информационной безопасности, включающей технологии, процессы и людей, являются не отсутствие технологии или ошибки в технологиях, а в большинстве случаев неправильном использовании потребителями.
Приглашенный на тренинг представитель компании Smart Systems Technology MMM – начальник управления проектированием, выпускник UNEC Джейхун Джаббарлы дал подробную информацию о причинах возникновения и расширения информационной безопасности и кибернападения, сферы, на которых воздействует кибернападение и в связи с этим образовавшихся потерях. Дж.Джаббарлы ознакомил участников со статистикой состояния, порожденного кибернападениями большого объема, с которым сталкивается организация в течение 20-летнего опыта работы, подчеркнул о важном значении выполнения таких требований как информированность, ответственность, оценка риска, управление безопасностью, проектирование и реализация безопасности, поставленных перед всеми участниками глобальной кибербезопасной культуры – создателями информационных  систем и сетей, управляющими, обслуживающими и использующими их государственными органами, предприятиями и организациями.
Участники тренинга провели обсуждение вокруг интересующих их проблем.  Декан факультета Экономики Асиман Гулиев затронул вопрос определения роли государственных и частных структур и уровня участия в борьбе против кибернападения. Заведующий кафедрой «Информатика», доцент Хафиз Байрамов высказал мнение по поводу роли отечественных организаций и компаний, активно участвующих в мероприятиях против кибернападения и их стремлении создания высокого уровня программного обеспечения. Заведующий кафедрой «Экономика промышленности», доцент Али Гаджиев рассказав о проведенных мероприятиях в сфере информационной безопасности в Азербайджане, оценил тренинг как одно из важных мероприятий в обеспечении информационной безопасности электронного правительства.