UNEC-in pedaqoji heyəti üçün təlim: “İnformasiya təhlükəsizliyi”
UNEC-in Texnoloji Təhsil Qrupunun (TTQ) iştirakı ilə keçirilən təlimdə Texnologiya və dizaynİqtisadiyyat və Əmtəəşünaslıq fakültələrinin professor-müəllim heyəti iştirak edib.
Texnologiya üzrə təhsilin səviyyəsinin artırılması məqsədilə UNEC TTQ-nin “Azərbaycan Respublikasında telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”ndə nəzərdə tutulan bu tədbiri Azərbaycanda müasir informasiya və bank texnologiyalarının tədrisi, telekommunikasiya şəbəkələrinin layihələndirilməsi və qurulması, mürəkkəb informasiya sistemlərinin işlənib hazırlanması, internet provayder xidmətlərinin göstərilməsi, müasir kommunikasiya avadanlıqlarının satışı və s. ilə məşğul olan Smart Systems Technology MMM-in dəstəyilə keçirilib.
Tədbirdə “İnformasiya iqtisadiyyatı və texnologiyaları” kafedrasının dosenti Təranə Əliyeva texnologiyaları, prosesləri və insanları əhatə edən informasiya təhlükəsizliyinin zəruri diqqət tələb edən texnoloji aspektlərinin və informasiya təhlükəsizliyi ilə bağlı itkilərin bir çoxunun səbəbinin texnologiyanın yoxluğu və ya texnologiyalardakı səhvlərlə deyil, daha çox istifadəçilərin yanlış davranışları ilə bağlı olduğunu vurğulayıb.
Smart Systems Technology MMM-in Şirkətinin təlimə dəvət olunan nümayəndəsi – layihələndirmə idarəsinin rəisi, UNEC məzunu Ceyhun Cabbarlı informasiya təhlükəsizliyi və kiberhücumların yaranma və genişlənmə səbəbləri, kiberhücumların təsir etdiyi sahələr və bunun nəticəsində ortaya çıxan itkilər haqqında geniş məlumat verib. C.Cabbarlı iştirakçıları çalışdığı təşkilatın 20 illik təcrübəsi müddətində qarşılaşdıqları irihəcmli kiberhücumların doğurduğu vəziyyətlərin statistikası ilə tanış edərək qlobal kibertəhlükəsizlik mədəniyyətinin bütün iştirakçılar − informasiya sistemlərini və şəbəkələrini yaradan, onlara sahib olan, idarə edən, xidmət edən və istifadə edən dövlət orqanları, müəssisələr və təşkilatlar, həmçinin fərdi istifadəçilər qarşısında qoyduğu məlumatlı olmaq, cavabdehlik, etika, riskin qiymətləndirilməsi, təhlükəsizliyin idarə edilməsi, təhlükəsizliyin layihələndirilməsi və realizə edilməsi kimi tələblərin yerinə yetirilməsinin mühümlüyünə öz münasibətini bildirib. O, təlim iştirakçılarına böyük həcmli informasiya bazaları ilə iş zamanı əməl etməli olduqları zəruri təhlükəsilik tədbirlərinin mərhələlərini izah edib.
Mövzu ətrafında müzakirələrdə təlim iştirakçıları onları maraqlandıran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. İqtisadiyyat fakültəsinin dekanı, dosent Asiman Quliyev kiberhücumlara qarşı mübarizədə dövlət və özəl strukturların rolu və iştirak səviyyəsinin müəyyənləşdirilməsi məsələsinə toxunub. “İnformatika” kafedrasının müdiri, dosent Hafiz Bayramov kiberhücumlara qarşı tədbirlərdə fəal iştirak edən yerli təşkilat və şirkətlərin rolu və onların yüksək səviyyədə proqram təminatları yaratmaq cəhdləri haqqında öz fikirlərini söyləyıb. “Müəssisənin iqtisadiyyatı” kafedrasının müdiri, dosent Əli Hacıyev Azərbaycanda informasiya təhlükəsizliyi sahəsində görülən tədbirlərdən bəhs edərək bu təlimin keçirilməsini e-dövlətin informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi yolunda zəruri tədbirlərdən biri kimi qiymətləndirib.

Training for the pedagogical staff of UNEC: “İnformation security”
The professor-teaching staff of the Technology and DesignEconomics and  Commodity Science faculties took part in the training organised by the UNEC Technological Education Group (TEG).
The UNEC TEG’s this event was envisaged in “Strategic Roadmap for the Development of Telecommunication and Information Technologies in the Republic of Azerbaijan”  within the framework of increasing the level of education in the sphere of technology and was held with the support of Smart Systems Technology LLC which is dealing with teaching modern information and banking technologies in Azerbaijan, designing and establishing the telecommunication networks, development of complex information systems, rendering the internet provider services, sale of modern communication equipment, etc..
In the event the associated professor of the “Information economy and technologies” faculty Tarana Aliyeva stated that the reason for the loss related to the information security and  the technologies, the processes and the technological aspects requiring the necessary care for the information security surrounded the people were due to the improper actions of users more than the lack of technology or technolocical errors.
The invited representative of Smart Systems Technology LLC  – the head of the project office, the graduate of UNEC Jeyhun Jabbarli provided the extensive information on the information security and the reasons for creation and expansion of  cyber attacks, the areas affected by the cyber attacks and the lossess related to it.  J.Jabbarli presented to the participants the statistics of the situations caused by the large-scale cyber attacks, the company he worked for had encountered within 20 years experience  and  he expressed his attitude towards the importance of implementing such requirements as being informed of global cyber security culture, responsibility, ethics, risk assesment, security management, design and implementaion put forward all participants – including government agencies, businesses and organizations that create, administer and maintain the information systems and networks, as well as individual users. He explained to the participoants of the training the stages of the necessary security measures they should follow when dealing with large amount of information databases.
In the discussions on the topic the participants of the training exchanged  the views on the issues they were interested in. The dean of the faculty of Economics, associated professor Asiman Guliyev touched upon the issue of role of state and private structures in the struggle against cyber attacks and the level of their participation. The head of the “İnformatics” chair, associated professor Hafiz Bayramov expressed his opinion on the role of the local organizations and companies actively involved in the activities against cyber attacks and their attempts to create high-quality software. The head of the chair for  “Economy of the Enterprise”, associated professor Ali Hajiyev spoke about the activities to ensure the information security in Azerbaijan and evaluated this training as one of the necessary measures taken by the e-government for ensuring the information security.