UNEC-in “Texnoloji Təhsil Qrupu”ndan tələbələr üçün disput
Texnologiya və dizayn fakültəsi ilə Rus İqtisad Məktəbi tələbələrinin qatıldığı disputda “İnformatika” kafedrasıın müdiri, dosent Hafiz Bayramov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Cənab İlham Əliyevin imzaladığı “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələrinin başlıca istiqamətləri” adlı Fərmanından irəli gələn vəzifələrdən bəhs edib. Bu tədbirin UNEC-in Strateji Planında nəzərdə tutulduğunu və tələbələr arasında texniki və texnoloji biliyin artırılması məqsədilə təşkil olunduğunu qeyd edib.
İnformasiya iqtisadiyyatı və texnologiyaları” kafedrasının dosenti Təranə Əliyeva dünyanın bütün ölkələrinin əhalisinin istifadə etdiyi vahid bir informasiya sisteminin – müasir dövrümüzün tələbi olan internetin yaranması və inkişafı barədə danışıb. O, internetdən istifadənin zəruriliyindən söz açaraq, onun müsbət və mənfi tərəflərini açıqlayıb.
İnternetin imkanları və istifadəsindən bəhs edərək tələbələrə mövzu ətrafında öz fikirlərini ifadə etməyə şərait yaradan moderator, “İnformatika” kafedrasının baş müəllimi Heyran Həsənova iştrakçılara müzakirə olunacaq mövzuya aid sorğu anketləri paylayıb. Disputda internetin tətbiqinin üstünlükləri və çatışmazlıqları, faydası və əks təsirləri –  sağlamlığa və insanların canlı ünsiyyətinə təsiri, kitab mütaliəsinin azalması, müxtəlif təhqirlərlə qarşılaşma, istənilən fərd haqqında şəxsi məlumatların asanlıqla əldə edilməsinin mümkünlüyü, qeyri – adekvat hərəkətlərə vadar edilmə kimi tərəfləri müzakirə olunub. Tələbələr internet xidmətlərindən istifadənin təlim prosesinə, bəşər tarixi üzrə mövcud biliklərin əldə edilməsinə, onların gündəlik həyatına və əldə olunan məlumat nəticəsində çıxarılan qərarlara təsiri məsələləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.
Tələbələrin fikir mübadiləsində “Fizika və kimya” kafedrasının müdiri, professor Rövnəq Rzayev internetin insan həyatına təsirindən, onun imkanlarından və tələbələrə praktiki bilik və vərdişlərin aşılanmasında bu kimi tədbirlərin mühüm əhəmiyyətindən danışıb. “İnformatika” kafedrasının baş müəllimi Əlövsət Məmmədov sahə mütəxəssisi kimi müzakirə olunan məsələlərə öz münasibətini bildirərək tələbələrə professional biliklərin qazanılması istiqamətində tövsiyələr verdi.
Disputda tələbələrin mövzu ilə bağlı Bakı sakinləri və turistlər arasında keçirdikləri video sorğu da nümayiş etdirilib.

The dispute for UNEC students from “Technological Education Group”
In the dispute participated by the students of the “Technology and design” faculty along with the students of the Russian Economics School, the head of the “Informatics” chair, associated professor Hafiz Bayramov spoke about the obligations arising from the Decree signed by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev  on “The national economy and the main directions of the Strategic Road Maps for the major sectors of the economy”.  He noted that this event had been envisaged in the Strategic Plan of UNEC and was organized with the purpose of increasing technical and technological knowledge among the students.
The associated professor of the “İnformation economy and the technologies” chair Tarana Aliyeva spoke about the creation and the development of the single information system used by the population of the all countries in the world, the demand of the modern times – the Internet. She spoke about the necessity of using the Internet and explained its positive and negative aspects.
Speaking about the capabilites and the use of İnternet, the moderator, the senior teacher of the  “Informatics” chair  Heyran Hasanova giving the participants the opportunity to express their views around the subject, distributed the questionaires on the topic.  In the dispute the advantages and the disadvantages of the internet application, the benefits and the contradicting influences, such as the influence on the health and the live communication of the people, the reduction of the book readings, encountering  with the different insults, the possibility of easy acces to the personal information about any individual, the inclusion to the inadequate actions  were discussed. The students exchanged the views on the influenec of using the internet services to the training process, the acquisition of  the existing knowledge in the human history, the impact on their daily lives and the decisions made in the result of the information they receive.
The head of the “Physics and Chemistry” chair,  professor Rovnəq Rzayev spoke about the impact of the Internet on the human life, its capabilitites and the importance of providing such activities in training the practical knowledge and skills in the students. The senior teacher of  “İnformatics” chair Alovsat Mammadov expressed his attitude towards the discussed issues as the field specialist and gave the recommendations to the students in gaining the professional knowledge.
The video interviews provided by the students with the inhabitants of Baku and the tourists about the discussed subject were demonstrated in the dispute, as well.