UNEC-in “Texnoloji Təhsil Qrupu”ndan tələbələr üçün disput
Texnologiya və dizayn fakültəsi ilə Rus İqtisad Məktəbi tələbələrinin qatıldığı disputda “İnformatika” kafedrasıın müdiri, dosent Hafiz Bayramov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Cənab İlham Əliyevin imzaladığı “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələrinin başlıca istiqamətləri” adlı Fərmanından irəli gələn vəzifələrdən bəhs edib. Bu tədbirin UNEC-in Strateji Planında nəzərdə tutulduğunu və tələbələr arasında texniki və texnoloji biliyin artırılması məqsədilə təşkil olunduğunu qeyd edib.
İnformasiya iqtisadiyyatı və texnologiyaları” kafedrasının dosenti Təranə Əliyeva dünyanın bütün ölkələrinin əhalisinin istifadə etdiyi vahid bir informasiya sisteminin – müasir dövrümüzün tələbi olan internetin yaranması və inkişafı barədə danışıb. O, internetdən istifadənin zəruriliyindən söz açaraq, onun müsbət və mənfi tərəflərini açıqlayıb.
İnternetin imkanları və istifadəsindən bəhs edərək tələbələrə mövzu ətrafında öz fikirlərini ifadə etməyə şərait yaradan moderator, “İnformatika” kafedrasının baş müəllimi Heyran Həsənova iştrakçılara müzakirə olunacaq mövzuya aid sorğu anketləri paylayıb. Disputda internetin tətbiqinin üstünlükləri və çatışmazlıqları, faydası və əks təsirləri –  sağlamlığa və insanların canlı ünsiyyətinə təsiri, kitab mütaliəsinin azalması, müxtəlif təhqirlərlə qarşılaşma, istənilən fərd haqqında şəxsi məlumatların asanlıqla əldə edilməsinin mümkünlüyü, qeyri – adekvat hərəkətlərə vadar edilmə kimi tərəfləri müzakirə olunub. Tələbələr internet xidmətlərindən istifadənin təlim prosesinə, bəşər tarixi üzrə mövcud biliklərin əldə edilməsinə, onların gündəlik həyatına və əldə olunan məlumat nəticəsində çıxarılan qərarlara təsiri məsələləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.
Tələbələrin fikir mübadiləsində “Fizika və kimya” kafedrasının müdiri, professor Rövnəq Rzayev internetin insan həyatına təsirindən, onun imkanlarından və tələbələrə praktiki bilik və vərdişlərin aşılanmasında bu kimi tədbirlərin mühüm əhəmiyyətindən danışıb. “İnformatika” kafedrasının baş müəllimi Əlövsət Məmmədov sahə mütəxəssisi kimi müzakirə olunan məsələlərə öz münasibətini bildirərək tələbələrə professional biliklərin qazanılması istiqamətində tövsiyələr verdi.
Disputda tələbələrin mövzu ilə bağlı Bakı sakinləri və turistlər arasında keçirdikləri video sorğu da nümayiş etdirilib.

Диспут для студентов от «Технологической образовательной группы» UNEC
В состоявшемся диспуте при участии студентов факультета Технологии и дизайна и Русской экономической школы заведующий кафедрой Информатики, доцент Хафиз Байрамов рассказал об обязанностях, исходящих из Указа Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «Основные направления стратегической дорожной карты относительно национальной экономики и основных секторов экономики».   Он отметил, что мероприятие предусмотрено в Стратегическом плане UNEC и организовано с целью повышения технических и технологических знаний студентов.
Доцент кафедры «Информационная экономика и технологии» Тарана Алиева рассказала о создании и развитии единой информационной системы интернет — требования современной эпохи, которым пользуется население всех стран мира.   Говоря о необходимости использования интернета, она отметила его положительные и отрицательные стороны.
Говоря о возможностях  использования интернета, создавая возможность студентам выразить свои мнения вокруг темы, модератор, старший преподаватель кафедры Информатики Хейран Гасанова в связи с темой раздала участникам опросные анкеты. В диспуте состоялся обмен мнениями по вопросам преимуществ и недостатков интернета, пользе и наоборот – влиянии на здоровье и живое общение людей, уменьшение увлечения чтением, возможностях накопления информации о любом человеке, принуждении на совершение неадекватных действий. Студенты провели обмен мнениями относительно процесса обучения пользования услугами интернета, получения знаний об истории человечества, а также по вопросам, влияющим на их повседневную жизнь и на решения, принятые в результате полученной информации.
Во время обмена мыслями студентами заведующий кафедрой Физики и химии, профессор Ровнаг Абдуллаев отметил о влиянии интернета на жизнь человека, его возможностях и важном  значении таких мероприятий в  привитии у студентов знаний и навыков. Старший преподаватель кафедры Информатики Аловсат Мамедов  в качестве отраслевого специалиста выразив свое отношение к обсуждаемому вопросу, дал студентам рекомендации в направлении получения профессиональных знаний.
На диспуте был продемонстрирован видео опрос, проведенный студентами среди жителей города Баку и туристов в связи с темой.