UNEC-in yay imtahan sessiyasında tətbiq ediləcək yeniliklər açıqlanıb
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov 28 May – Respublika Günü münasibətilə şura üzvlərini təbrik edib. UNEC-in tədris işləri üzrə prorektoru, professor Damət Bağırov 2016/17-ci tədris ilinin yay imtahan sessiyasına hazırlığın vəziyyəti barədə çıxış edib. Bildirib ki, UNEC-də 8662 tələbə bakalavr pilləsi üzrə imtahan verəcək. Universitetin bütün tədris binalarında imtahan zalları texniki avadanlıqlarla təchiz olunub və imtahan cədvəlləri hazırlanıb.
Çıxışdan sonra imtahan sessiyasında tətbiq ediləcək yeniliklər barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, artıq tələbələr imtahan testlərini şəxsi kabinetlərindən əldə edə biləcəklər. Daha bir yenilik isə apellyasiya sisteminin təkmilləşdirilnəsi ilə bağlı olub. Tələbələr apellyasiya ərizəsini şəxsi kabinetlərindən göndərərək, prosesi izləyə, eyni zamanda müraciətlərinə operativ cavab ala biləcəklər.
Yay sessiyasının obyektiv və şəffaflığını təmin etmək məqsədilə imtahanlar bu il də ictimaiyyətə açıq keçiriləcək. İmtahanlara nəzarəti UNEC İctimai Nəzarət Şurası həyata keçiriləcək. Onlar sessiyanın nəticələrini ötən illə müqayisə edərək, təhlil aparacaqlar. Sessiya dövründə “Qaynar Xətt” xidmətinin idarə edilməsi KİV-ə həvalə olunacaq, daxil olan müraciətləri jurnalistlər cavablandıracaq. Bununla yanaşı, müraciətlərin bir mənbədə toplanması və operativ cavablandırılması üçün yay imtahan sessiyası ilə bağlı xüsusi Facebook səhifəsi fəaliyyət göstərəcək. Sessiya dövründə hər həftənin şənbə günü rektorun iştirakı ilə “Açıq qapı” keçiriləcək.
İclasda bildirilib ki, UNEC-in təşəbbüsü ilə Təhsil Nazirliyinə təqdim edilən II ixtisas qrupu üzrə magistratura pilləsində iqtisadiyyat və idarəetmə ixtisasları üzrə yeni standartlar təsdiqlənib. Yeni standartlara əsasən, magistratura pilləsinin ikinci tədris ilində elmi tədqiqat işlərinin aparılması, dissertasiyaların yazılması və təcrübələrin təşkilinə üstünlük veriləcək. Yeni tədris ilindən etibarən müəllimlərə dərs zamanı lazım olan saytlardan istifadə edə bilməsi üçün birbaşa auditoriyalardan internetə çıxış imkanı yaradılacaq.
İclasda tələbələrin təcrübəsinin təşkili məsələsinə də toxunulub. Bildirilib ki, təcrübənin təşkilində bəzi nöqsanlar hələ də qalmaqdadır. Təcrübənin keyfiyyətli təşkil olunması ilə bağlı rektor müvafiq strukturlara tapşırıqlar verib.
Şura üzvləri UNEC-də tətbiq edilən yeniliklərə uyğun olaraq “İqtisadi hüquq” kafedrasının ləğv edilməsi barədə qərar qəbul ediblər. Eyni zamanda, “Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər” və “Beynəlxalq münasibətlər” kafedralarının ləğv olunaraq, onların bazasında “Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər və diplomatiya” kafedrasının yaradılmasına qərar veriblər.
İclasda Beynəlxalq iqtisadiyyat (ingilisdilli) kafedrasının yeni seçilən müdiri Altay İsmayılov və “İqtisadçı Tələbələrin Elmi Fəaliyyətinə Yardım” İctimai Birliyinin yeni sədri İlkin Mirzəzadə Elmi Şura üzvlərinə təqdim edilib.
Elmi Şuranın qərarı ilə “Fizika və kimya” kafedrasının dosenti Fikrət Əliyev və “Sosial sferanın iqtisadiyyatı və idarə olunması” kafedrasının dosenti Mahmud Quluzadə UNEC-in Fəxri professoru adına layiq görülüb.

Обнародованы новшества применительно к летней экзаменационной сессии UNEC
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов поздравил членов совета с 28 Мая – Днем республики. Проректор по учебной работе UNEC, профессор Дамат Багиров выступил по вопросу подготовки к летней экзаменационной сессии 2016/17 учебного года. Он отметил, что в UNEC 8662 студента будут сдавать экзамены по бакалавру. Все экзаменационные залы во всех учебных корпусах университета оснащены техническим оборудованием и подготовлены графики экзаменов.
После выступления была представлена информация о новшествах, которые будут применены на экзаменационной сессии. Было отмечено, что студенты уже смогут получить экзаменационные тесты из своего личного кабинета. Еще одно новшество связано с совершенствованием апелляционной системы. Студенты, направив свои апелляционные заявления с личных кабинетов, смогут наблюдать за процессом, в то же время оперативно получать ответы на свои обращения.
С целью обеспечения объективности и прозрачности летней сессии экзамены и в этом году будут проводиться открыто для общественности. Контроль экзаменов будет осуществлять Совет общественного контроля UNEC, который сравнивая результаты с прошлогодней сессией, проведет анализ. В период сессии управление службой «Горячая линия» будет поручена СМИ, на поступившие обращения будут отвечать журналисты. Наряду с этим для накопления обращений в одном источнике и оперативного освещения будет действовать специальная страница Фейсбука. В период сессии каждую субботу будет проводиться «День открытых дверей» с участием ректора.
На заседании было отмечено, что представленные по инициативе UNEC в Министерство образования новые стандарты по специальностям экономики и управления на ступени магистратуры по II группе специальности, утверждены. В соответствии с новыми стандартами во второй учебный год ступени магистратуры будет отдаваться предпочтение проведению научно-исследовательских работ, написанию диссертаций и организации практики. С нового учебного года преподавателям для пользования нужным сайтом во время урока будет создана возможность выхода в интернет непосредственно с аудитории.
На заседании был затронут вопрос организации практики студентов. Было отмечено, что в организации практики все еще остаются некоторые изъяны. В связи с качественной организацией практики ректор дал поручения соответствующим структурам.
Члены совета соответственно новшествам, применяемым в UNEC, приняли решение о ликвидации кафедры «Экономическое право». В то же время было принято решение о ликвидации кафедр «Международные экономические отношения» и «Международные отношения» и на их базе создание кафедры «Международные экономические отношения и дипломатия».
На заседании вновь избранный заведующий кафедрой «Международная экономика» (на английском языке) Алтай Исмаилов и вновь избранный председатель Общественного объединения «Поддержка научной деятельности студентов-экономистов» Илькин Мирзазаде были представлены членам Ученого совета.
По решению Ученого совета доцент кафедры «Физика и химия» Фикрет Алиев и доцент кафедры «Экономика и управление социальной сферой» Махмуд Гулузаде были признаны звания Почетного профессора UNEC.