UNEC-in yay imtahan sessiyasında tətbiq ediləcək yeniliklər açıqlanıb
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov 28 May – Respublika Günü münasibətilə şura üzvlərini təbrik edib. UNEC-in tədris işləri üzrə prorektoru, professor Damət Bağırov 2016/17-ci tədris ilinin yay imtahan sessiyasına hazırlığın vəziyyəti barədə çıxış edib. Bildirib ki, UNEC-də 8662 tələbə bakalavr pilləsi üzrə imtahan verəcək. Universitetin bütün tədris binalarında imtahan zalları texniki avadanlıqlarla təchiz olunub və imtahan cədvəlləri hazırlanıb.
Çıxışdan sonra imtahan sessiyasında tətbiq ediləcək yeniliklər barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, artıq tələbələr imtahan testlərini şəxsi kabinetlərindən əldə edə biləcəklər. Daha bir yenilik isə apellyasiya sisteminin təkmilləşdirilnəsi ilə bağlı olub. Tələbələr apellyasiya ərizəsini şəxsi kabinetlərindən göndərərək, prosesi izləyə, eyni zamanda müraciətlərinə operativ cavab ala biləcəklər.
Yay sessiyasının obyektiv və şəffaflığını təmin etmək məqsədilə imtahanlar bu il də ictimaiyyətə açıq keçiriləcək. İmtahanlara nəzarəti UNEC İctimai Nəzarət Şurası həyata keçiriləcək. Onlar sessiyanın nəticələrini ötən illə müqayisə edərək, təhlil aparacaqlar. Sessiya dövründə “Qaynar Xətt” xidmətinin idarə edilməsi KİV-ə həvalə olunacaq, daxil olan müraciətləri jurnalistlər cavablandıracaq. Bununla yanaşı, müraciətlərin bir mənbədə toplanması və operativ cavablandırılması üçün yay imtahan sessiyası ilə bağlı xüsusi Facebook səhifəsi fəaliyyət göstərəcək. Sessiya dövründə hər həftənin şənbə günü rektorun iştirakı ilə “Açıq qapı” keçiriləcək.
İclasda bildirilib ki, UNEC-in təşəbbüsü ilə Təhsil Nazirliyinə təqdim edilən II ixtisas qrupu üzrə magistratura pilləsində iqtisadiyyat və idarəetmə ixtisasları üzrə yeni standartlar təsdiqlənib. Yeni standartlara əsasən, magistratura pilləsinin ikinci tədris ilində elmi tədqiqat işlərinin aparılması, dissertasiyaların yazılması və təcrübələrin təşkilinə üstünlük veriləcək. Yeni tədris ilindən etibarən müəllimlərə dərs zamanı lazım olan saytlardan istifadə edə bilməsi üçün birbaşa auditoriyalardan internetə çıxış imkanı yaradılacaq.
İclasda tələbələrin təcrübəsinin təşkili məsələsinə də toxunulub. Bildirilib ki, təcrübənin təşkilində bəzi nöqsanlar hələ də qalmaqdadır. Təcrübənin keyfiyyətli təşkil olunması ilə bağlı rektor müvafiq strukturlara tapşırıqlar verib.
Şura üzvləri UNEC-də tətbiq edilən yeniliklərə uyğun olaraq “İqtisadi hüquq” kafedrasının ləğv edilməsi barədə qərar qəbul ediblər. Eyni zamanda, “Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər” və “Beynəlxalq münasibətlər” kafedralarının ləğv olunaraq, onların bazasında “Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər və diplomatiya” kafedrasının yaradılmasına qərar veriblər.
İclasda Beynəlxalq iqtisadiyyat (ingilisdilli) kafedrasının yeni seçilən müdiri Altay İsmayılov və “İqtisadçı Tələbələrin Elmi Fəaliyyətinə Yardım” İctimai Birliyinin yeni sədri İlkin Mirzəzadə Elmi Şura üzvlərinə təqdim edilib.
Elmi Şuranın qərarı ilə “Fizika və kimya” kafedrasının dosenti Fikrət Əliyev və “Sosial sferanın iqtisadiyyatı və idarə olunması” kafedrasının dosenti Mahmud Quluzadə UNEC-in Fəxri professoru adına layiq görülüb.

Innovations to be applied in the Summer Exam Session of UNEC are revealed
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov congratulated members of the Board on the occasion of May 28 – Republic Day. Vice-rector of UNEC for Academic Affairs, Professor Damat Baghirov made a speech about the state of the preparation to the Summer Exam Session of 2016/2017 academic year. He said 8662 undergraduate students will take exam at UNEC. Exam halls in all academic buildings of UNEC are supplied with technical equipment and schedules are ready.
Information about the innovation to be applied in exam session was delivered after the speech. It was noted that students will able to obtain tests from their personal cabinets. One more innovation was the improvement of appeal system. Students will be able to send their appeals from their personal cabinets and follow the process and at the same time, get respond promptly.
To ensure the objectivity and transparency of the Summer Exam Session the exams will be held open to public this year too. UNEC Public Control Board will realize the control over the exams. They will compare the results of the exams with the previous year and make the analysis. Mass Media will be charged of the “Hotline” service within the session; journalists will respond the included appeals. In addition, to gather the appeals in one source and respond them promptly, a special Facebook page will perform in connection with the Summer Exam Session. The “Open Door” Day will also held with Rector’s participation within the session.
It was also noted that the new standards on the Graduate Programs in Economics and Administration on the II major group submitted to the Ministry of Education by UNEC’s initiative have been approved. According to the new standards, conduct of scientific-research works, writing theses and organization of internship will be preferred in the II year of Graduate Program. Teachers will get the access to the Internet directly from the lecture rooms to enter the necessary sites within the lessons.
The affairs of students’ internship have also been touched upon within the meeting. It was said that there were some shortcomings in the organization of internship yet. Rector gave instructions to relevant structures related with the administration of quality internship.
Members of the Academic Board made decision on liquidation of the Department of “Economic Law”, in accordance with the innovations held at UNEC. At the same time, they made a decision on cancellation of the Departments of “International Economic Relations” and “International Relations” and to establish the Department of “International Economic Relations and Diplomacy” on their basis.
The newly appointed Head of the Department of International Economics (English study) Altay Ismayilov and the new Chairman of the Public Association Support to Economist Students’ Scientific Activity Ilkin Mirzezade were introduced to the members of the Academic Board.
The Assistant Professor of the Department “Physics and Chemistry” Fikret Aliyev and the Assistant Professor of the Department “Economy and Management of Social Sphere” Mahmud Guluzade were awarded the title of UNEC’s Honorary Professors by the Academic Board.