Mahir-Mirzeyev-1 - копияBu gün UNEC-in məzunu, aprel şəhidi Mahir Mirzəyevin xatirə günüdür.
Mahir Sabir oğlu Mirzəyev 17 fevral 1994-cü ildə Bakı şəhərində anadan olub. 36 saylı orta məktəbi bitirib, 2011-ci ildə 541 balla UNEC-ə qəbul olunub. 2015-ci ildə UNEC-in İqtisadiyyat fakültəsindən məzun olaraq, hərbi xidmətə yollanıb. Mahir 2016-cı ildə, aprel hadisələrində Tərtər rayonu istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olub.
İqtisadiyyat fakültəsinin dekan müavini, UNEC-in “İqtisadi hüquq” kafedrasının müəllimi Rahim Mürsəlov Mahir Mirzəyevi belə xatırlayır:
– Sevimli tələbəm, Vətən oğlu Mahir Mirzıyevi sevgi ilə xatırlayıram. Elə ilk görüşümüzdən haqqında müsbət fikrim yaranmışdı. Onun haqqında nədər xoş sözlər desəm də ürəyim sakit olmur. Hər dəfə Mahirin mərd, çalışqan, nurlu siması göz önümə gəldikcə ürəyimdəki qəzəb hissi daha da alovlanır. Elə bu dəqiqə silaha sarılıb düşməni məhv etmək keçir könlümdən…
Mahir çox savadlı və nümunəvi bir tələbə idi… Qrup yoldaşları üçün sevimli, biz müəllimlər üçün isə əziz idi. O qədər həyat dolu idi ki, dərslərə cavab verərkən də gülümsəyirdi… Təbəssümü üzünü tərk etmirdi… Xeyirxah idi… Bəzən dərslərdə yerindən dostlarına həzin səslə kömək etməsi şəxsən mənim üçün unudulmazdır.
Şəhidimizin ölüm xəbərini cəbhə bölgəsində aldım. Bu xəbəri eşitmək çox çətin oldu.  Əvvəlcə qrup yoldaşı  və dostu olan Vüqarla əlaqə saxlamaq istədim, alınmadı. Bu vaxt xəbərin yalan olduğu deyildi. Sevindim, dua etdim… Amma bir neçə gün sonra Mahirin şəhid olması xəbəri öz təsdiqini tapdı.
Mahir yaddaşımda elə iz buraxmışdı ki, onun savadlı kadr kimi UNEC-in adını uca tutacağına, yüksək vəzifələr fəth edəcəyinə əmin idim. O yenə də UNEC-in qürur yerinə çevrildi… Mən yanılmadım, Mahir vətənpərliyi, igidliyi ilə ən yüksək zirvəyə – şəhidlik zirvəsinə ucaldı…

Сегодня памятный день выпускника UNEC, апрельского шехида Махира Мирзоева.
Махир Сабир оглы Мирзоев родился 17 февраля 1994 года в городе Баку. Окончил среднюю школу № 36,  в 2011 году поступил в UNEC, набрав 541 балл. В 2015 году окончив факультет Экономики UNEC, отправился на военную службу. В 2016 году в апрельских боях в направлении Тертерского района Махир стал шехидом.
Заместитель декана факультета Экономики, преподаватель кафедры «Экономическое право» UNEC Рагим Мурсалов вспоминает:
— С любовью вспоминаю своего дорогого студента, сына Отечества Махира Мирзоева. С первой встречи у меня сложилось положительное мнение о нем. Сколько бы я его не хвалил, говорил добрых слов о нем у меня  сердце не успокоится. Каждый раз, когда передо мной предстает мужественный, энергичный, светлый образ Махира, я чувствую как сильно пылает гневом мое сердце.  В ту же минуту хочу взять в руки оружие и уничтожить врага…
Махир был очень грамотным и образцовым студентом…. Для товарищей по группе был любимым, а для нас, преподавателей дорогим студентом. Он был настолько полон жизни, что отвечая на уроках, улыбался… Улыбка не сходила с его лица… Он был очень добрым… Иногда на занятиях с места грустным голосом помогал друзьям, что лично для меня незабываемо.
Известие о смерти шехида я получил в прифронтовой зоне. Об этом слышать было очень трудно. Вначале я хотел связаться с его товарищем и другом по группе, с Вугаром, но не получилось. В это время объявили, что весть ложная. Я очень обрадовался, молился… Однако спустя несколько дней весть о смерти Махира была подтверждена.
Махир оставил у меня в памяти глубокий след,  я был уверен, что как грамотный кадр он возвысит имя  UNEC, покорит вершины.  И вновь он стал гордостью UNEC… Я не ошибся, Махир своим патриотизмом, мужеством возвысился до вершины шехидства…