Mahir-Mirzeyev-1 - копияBu gün UNEC-in məzunu, aprel şəhidi Mahir Mirzəyevin xatirə günüdür.
Mahir Sabir oğlu Mirzəyev 17 fevral 1994-cü ildə Bakı şəhərində anadan olub. 36 saylı orta məktəbi bitirib, 2011-ci ildə 541 balla UNEC-ə qəbul olunub. 2015-ci ildə UNEC-in İqtisadiyyat fakültəsindən məzun olaraq, hərbi xidmətə yollanıb. Mahir 2016-cı ildə, aprel hadisələrində Tərtər rayonu istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olub.
İqtisadiyyat fakültəsinin dekan müavini, UNEC-in “İqtisadi hüquq” kafedrasının müəllimi Rahim Mürsəlov Mahir Mirzəyevi belə xatırlayır:
– Sevimli tələbəm, Vətən oğlu Mahir Mirzıyevi sevgi ilə xatırlayıram. Elə ilk görüşümüzdən haqqında müsbət fikrim yaranmışdı. Onun haqqında nədər xoş sözlər desəm də ürəyim sakit olmur. Hər dəfə Mahirin mərd, çalışqan, nurlu siması göz önümə gəldikcə ürəyimdəki qəzəb hissi daha da alovlanır. Elə bu dəqiqə silaha sarılıb düşməni məhv etmək keçir könlümdən…
Mahir çox savadlı və nümunəvi bir tələbə idi… Qrup yoldaşları üçün sevimli, biz müəllimlər üçün isə əziz idi. O qədər həyat dolu idi ki, dərslərə cavab verərkən də gülümsəyirdi… Təbəssümü üzünü tərk etmirdi… Xeyirxah idi… Bəzən dərslərdə yerindən dostlarına həzin səslə kömək etməsi şəxsən mənim üçün unudulmazdır.
Şəhidimizin ölüm xəbərini cəbhə bölgəsində aldım. Bu xəbəri eşitmək çox çətin oldu.  Əvvəlcə qrup yoldaşı  və dostu olan Vüqarla əlaqə saxlamaq istədim, alınmadı. Bu vaxt xəbərin yalan olduğu deyildi. Sevindim, dua etdim… Amma bir neçə gün sonra Mahirin şəhid olması xəbəri öz təsdiqini tapdı.
Mahir yaddaşımda elə iz buraxmışdı ki, onun savadlı kadr kimi UNEC-in adını uca tutacağına, yüksək vəzifələr fəth edəcəyinə əmin idim. O yenə də UNEC-in qürur yerinə çevrildi… Mən yanılmadım, Mahir vətənpərliyi, igidliyi ilə ən yüksək zirvəyə – şəhidlik zirvəsinə ucaldı…

Mahir-Mirzeyev-1 - копияToday is UNEC alumni, the April martyr Mahir Mirzayev’s Memorial Day.
Mahir Sabir oghlu Mirzayev was born on February 17 1994 in Baku. He completed the secondary school 36 and entered UNEC with 541 points in 2011. Graduating from UNEC Faculty of Economics in 2015 he went to army. Mahir was killed in April events within the battles in Tartar.
Deputy Dean of the Faculty Economics, a teaching staff of UNEC Department of “Economic LawRahim Mursalov remembers Mahir Mirzayev this way:
– I remember my favorite student, son of Motherland Mahir Mirzayev with love. I had had positive opinion about him just after the first meeting. I cannot become calm even I address all good words to him and praise him. Every time when I remember Mahir’s brave, hard- working and bright face, the anger in my heart is getting kindled. I desire to take up arms and destroy the enemy…
Mahir was very educated and exemplary student… He was favorite for group mates and dear for teachers. He was full of life; smile while he was answering the lessons… His smile never left his face…He was very kind…I cannot forget his support to friends with melancholy voice from his seat.
I received news about his death when I was on the frontline. It was very hard to hear it. Firstly I wanted to contact with his friend Vigar, but couldn’t. Meanwhile, the news was said to be false. I was very glad and prayed… But some days later the news about Mahir’s death was confirmed. Mahir had left such sign in my memory that I was sure he would have heightened UNEC’s image and conquer the highest positions. He became UNEC’s proud…I was not mistaken. Mahir rose to the highest peak by his patriotism and heroism- to the top of the martyrdom…