Bayramov Hafiz Məhərrəm oğlu1947-ci il iyul ayının 21-də Şəmkir şəhərində anadan olmuşdur.
1966-cı ildə İ.M.Qubkin adına Moskva Neftkimiya və qaz sənayesi institunun Avtomatika və Telemexanika fakültəsinə daxil olmuş və 1971-ci ildə fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. 1973-cü ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin Mexanika-riyaziyyat fakültəsinə daxil olmuş, 1978-ci ildə Universiteti bitirmişdir.
1981-ci ildə Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunun İxtisaslaşdırılmış Elmi Şurasında namizədlik dissertasiyası müdafiə edərək, texniki elmləri namizədi alimlik dərəcəsi almışdır.
1972-1980-ci illərdə “Neftkimyaavtomat” Elmi Tədqiqat və Layihə İnstitutunda mühəndis, kiçik işçi, baş elmi işçi vəzifələrində çalışmışdır, daha sonra SSRİ Tikinti Bankının Azkontrasının Hesablama Mərkəzinin rəisi vəzifəsində çalışmışdır.
1989-cu ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində baş müəllim, dosent vəzifələrində çalışmışdır.

Байрамов Хафиз Магеррам оглы
В 1966 году поступил в Московский институт нефтехимии и газовой промышленности им. Губкина, на Факультет автоматики и телемеханики и закончил его с дипломом отличия в 1971 году.
В 1973 году поступил на Механико-математический факультет Азербайджанского государственного университета и в 1978 году его закончил.
В 1981 году защитил на Специализированном Ученом совете Азербайджанского института нефти и химии кандидатскую диссертацию и получил ученую степень кандидат технических наук.
В 1972-1980 г.г. работал в Научно-исследовательском и проектном институте “Neftkimyaavtomat” на должности инженера, младшего научного сотрудника, старшего научного сотрудника, затем – на должности начальника Вычислительного центра Азконторы Строительного банка СССР.
С 1989 года работает в Азербайджанском государственном экономическом университете, сначала на должности старшего преподавателя, а затем – доцента.