IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının qalibi, UNEC tələbəsi: Yarışlarla imtahanlara bərabər hazırlaşırdım
UNEC tələbəsi Fəridə Əliyeva IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarında karatenin kumite yarışlarında gümüş medal qazanıb.
UNEC-in Türk Dünyası İşlətmə fakültəsində II kursda təhsil alan Fəridə Əliyeva gənclər arasında dünya çempionatının bürünc medalçısıdır.
IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarında F.Əliyeva (+68 kq) finalda türkiyəli Meltem Hocaoğluna 2:6 hesabı ilə məğlub olub. O, karateçilərimizin aktivinə ikinci gümüş medalı yazdırıb. Yarışa dörddəbir finaldan qoşulan UNEC tələbəsi rəqibi əlcəzairli Atif İmeneni məğlub edib. Karateçimiz yarımfinalda pakistanlı Nargis Nargisdən 1:0 hesabla üstün olub.
Fəridə Əliyeva UNEC-də beynəlxalq münasibətlər ixtisasında təhsil alır. Gümüş medal sevincini ilk olaraq qrup yoldaşları ilə bölüşən UNEC tələbəsi çempion adını qazanmağı çox arzuladığını bildirib: “Çox çalışırdım. Amma son anda özümə inamı itirdim. Çünki öncəki döyüşlər çox gərgin keçmişdi. Finalda həyəcanlı idim. Bu həyəcan da məni kompleksə saldı. İstədiyim fəndləri icra etməkdə çətinlik çəkdim”.
UNEC-in gümüş medallı tələbəsi IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarına qatılması barədə müəllimlərinə və tələbə yoldaşlarına məlumat vermədiyini bildirib: “Düşünürəm ki, xəyalları sözə çevirəndə onların reallaşması çətinləşir. Buna görə də idmançı kimi nailiyyətlərimdən heç vaxt qrupda söz açmamışam. Oxuduğum fakültədə dərs yükü, yazılı imtahanlar kifayət qədər zaman alır. Mən isə dərslərimlə yanaşı, peşəkar idmanla da məşğul olmuşam. Çalışmışam hər ikisini bir-birindən ayrı tutam ki, hər iki sahədə uğur əldə edə biləm. Buna görə də gümüş medal qazanmağım həm müəllimlərim, həm də dostlarım üçün sürpriz oldu. Hamısı onları yarışlara niyə dəvət etmədiyimi soruşurdu…”
F.Əliyeva IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının gümüş medalını qazanan tələbə olmağın qürurverici olduğunu bildirıb: “Nüfuzlu yarışla yanaşı imtahanlara da hazırlaşırdım. Yəni heç vaxt idmançıyam deyib, dərslərimi ikinci plana keçirməmişəm. Bundan sonra da hər yerdə qürurla mən UNEC tələbəsiyəm deyəcəyəm!”

Победительница IV Исламских игр солидарности, студентка UNEC: готовилась одновременно к соревнованиям и экзаменам
Студентка UNEC Фарида Алиева на IV Исламских играх солидарности в соревнованиях кумите карате завоевала серебряную медаль.
Студентка II курса Турецкого факультета экономики и управления UNEC Фарида Алиева является призером бронзовой медали чемпионата мира среди молодежи.
На IV Исламских играх солидарности Ф.Алиева (+68 кг) на финале с турчанкой Мелтем Годжаоглы потерпела поражение со счетом 2:6. Она вписала вторую серебряную медаль в актив наших каратеистов. Включившись в соревнования с четверть финала, студентка UNEC одержала победу над алжирским соперником Атиф Именен . На полуфинале наша каратеистка одержала победу над пакистанской спортсменкой Наргиз Наргиз со счетом 1:0.
Фарида Алиева учится в UNEC по специальности международных отношений. Студенка UNEC, поделившаяся радостью завоевания серебряной медали с товарищами по группе, отметила, что очень желала завоевать звание чемпиона: «Я очень старалась. Однако в последний миг потеряла веру в себя. Потому что предыдущие бои прошли очень напряженно. В финале я была взволнована. Это волнение ввело меня в комплекс. В выполнении необходимых приемов испытала трудности».
Студентка UNEC, обладательница серебряной медали отметила, что не осведомила преподавателей и товарищей по группе об участии в IV Исламских играх солидарности: «Считаю, что при превращении мечты в слова ее реализация усложняется. Поэтому как спортсменка я никогда не говорила в группе о своих достижениях. На факультете, в котором я учусь, учебная нагрузка, письменные экзамены забирают много времени. А я наряду с уроками занималась профессиональным спортом. Старалась каждому уделять в отдельности время, чтобы добиться успеха в каждой сфере. Поэтому завоевание мною серебряной медали стало сюрпризом для преподавателей и друзей. Все спрашивали, почему я не пригласила их на соревнования …»
Ф.Алиева отметила, что испытывает чувство гордости, являясь обладательницей серебряной медали IV Исламских игр солидарности. Наряду с престижными соревнованиями я подготовилась также к экзаменам. То есть я никогда не откладывала на второй план уроки, говоря, что являюсь спортсменкой. Теперь я всегда с гордостью буду говорить, что я студентка UNEC.