UNEC-də“Elm aylığı” başa çatıb
Noyabrın 10-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Ümumdünya Elm Gününə” həsr olunan “Elm aylığı” başa çatıb.
Yekun təbdirdə UNEC-in nəzdində İqtisadi Araşdırmalar Elmi Tədqiqat İnstitutunun direktoru, professor Yadulla Həsənli “Elmin insan inkişafında rolu” mövzusunda elmi məruzə ilə çıxış edib. Professor Y.Həsənli elmin insan inkişafına təsirinin transmissiya mexanizmi və konsepsiyası ilə iştirakçıları tanış edib, elmin insan inkişafında təsiri ilə bağlı statistik göstəriciləri açıqlayıb.
Elm və İnnovasiyalar Mərkəzinin direktoru, professor Sakit Yaqubov UNEC-də “Elm aylığı” çərçivəsində həyata keçirilən silsilə tədbirlər barədə hesabatla çıxış edib. Bildirib ki, UNEC-də elmi fəaliyyətin cəlbediciliyini artırmaq, universitetin professor-müəllim heyətini, tələbələri elmi tədqiqat işlərinə stimullaşdırmaq, tədqiqatçı əməkdaşların potensialını üzə çıxarmaq, onları cəmiyyətə təqdim etmək məqsədilə oktyabr-noyabr ayları ərzində UNEC-də “Elm aylığı” keçirilib. Bu müddət ərzində universitetdə ölkənin tanınmış elm xadimlərinin də qatıldığı seminarlar, dəyirmi masalar keçirilib, elmi müzakirələr aparılıb. Təhsil ekspertinin və universitetin professorlarının təqdimatında iqtisadiyyat üzrə Nobel mükafatçıları barədə məruzələr dinlənilib. Məruzələr rəsmi facebook səhifəsindən canlı olaraq yayımlanıb.
Məruzəçi UNEC-in Zaqatala filialında, UNEC-in nəzdində Azərbaycan Maliyyə-İqtisad kollecində də müvafiq elmi tədbirlərin keçirildiyini qeyd edib.
S.Yaqubov “Təhsil və elmin vəhdəti” mövzusunu əhatə edən və tədbirlər planı çərçivəsində keçirilən ilk TEDxUNEC konfransdan danışıb. Bildirib ki, konfransda elm və təhsil sahəsində böyük təcrübəyə malik məruzəçilər mövzu ilə bağlı dəyərli fikirlərini paylaşıblar.
Elm aylığı çərçivəsində “Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafı: nailiyyətlər və perspektivlər” mövzusunda UNEC-in professor-müəllim heyətinin, gənc tədqiqatçı, magistr və tələbələrinin elmi məqalələrinin müsabiqəsi keçirilib. Müsabiqəyə 10 professor, 17 dosent, 18 müəllim, 14 doktorant və dissertant,  27 magistr, 32 bakalavr olmaqla, 118 məqalə daxil olub. Elmi məqalələr müsabiqənin müvafiq komissiyası tərəfindən qiymətləndirilərək qaliblər müəyyən edilib.

“Science Month” was completed at UNEC
The “Science Month” dedicated to the World Science Day” at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) was completed on November 10.
Within the final event, the Director of the Scientific-research Institute of Economic Studies, Professor Yadulla Hasanli made a report on “The Role of Science in the Development of Human”. Professor Y.Hasanli acquainted the audience with the transmission mechanism and conception of human development effect and revealed some statistic indicators related with the impact of science in human development.
Director of the Science and Innovations Center of UNEC, Professor Sakit Yagubov made a report about the implementation of a series of events held within the Science Month. He noted that a range of events such as scientific workshops, round-table discussions targeted in increasing the attractiveness of scientific activity, stimulate the academic and students staffs to scientific-research works, to reveal the research fellow’s potential and introduce them to community were held within the “Science Month” in October-November. The education expert’s and the university professors’ reports on the Nobel Prize Laureates in Economic Sciences were heard within the period. Reports were broadcast lively on Facebook.
The speaker also pointed the implementation of the relevant events in UNEC’s Zagatala Branch and Azerbaijan Financial and Economics College performing under UNEC.
S.Yagubov spoke about the first TEDxUNEC Conference held on “Combination of Education and Science”. He said that the speakers possessing great experience in education and science shared their valuable views within the conference.
The competition of scientific articles written by UNEC’s academic staff, young research fellows and graduate students on “Socio-economic Development of Azerbaijan: Achievements and Perspectives” was held within the “Science Month”. 10 professors, 17 assistant professors, 18 teachers, 14 doctoral students, 27 graduate students and 32 undergraduate students submitted in general 118 articles. Winners of the contest were defined by the relevant commission of the competition.