UNEC-də“Elm aylığı” başa çatıb
Noyabrın 10-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Ümumdünya Elm Gününə” həsr olunan “Elm aylığı” başa çatıb.
Yekun təbdirdə UNEC-in nəzdində İqtisadi Araşdırmalar Elmi Tədqiqat İnstitutunun direktoru, professor Yadulla Həsənli “Elmin insan inkişafında rolu” mövzusunda elmi məruzə ilə çıxış edib. Professor Y.Həsənli elmin insan inkişafına təsirinin transmissiya mexanizmi və konsepsiyası ilə iştirakçıları tanış edib, elmin insan inkişafında təsiri ilə bağlı statistik göstəriciləri açıqlayıb.
Elm və İnnovasiyalar Mərkəzinin direktoru, professor Sakit Yaqubov UNEC-də “Elm aylığı” çərçivəsində həyata keçirilən silsilə tədbirlər barədə hesabatla çıxış edib. Bildirib ki, UNEC-də elmi fəaliyyətin cəlbediciliyini artırmaq, universitetin professor-müəllim heyətini, tələbələri elmi tədqiqat işlərinə stimullaşdırmaq, tədqiqatçı əməkdaşların potensialını üzə çıxarmaq, onları cəmiyyətə təqdim etmək məqsədilə oktyabr-noyabr ayları ərzində UNEC-də “Elm aylığı” keçirilib. Bu müddət ərzində universitetdə ölkənin tanınmış elm xadimlərinin də qatıldığı seminarlar, dəyirmi masalar keçirilib, elmi müzakirələr aparılıb. Təhsil ekspertinin və universitetin professorlarının təqdimatında iqtisadiyyat üzrə Nobel mükafatçıları barədə məruzələr dinlənilib. Məruzələr rəsmi facebook səhifəsindən canlı olaraq yayımlanıb.
Məruzəçi UNEC-in Zaqatala filialında, UNEC-in nəzdində Azərbaycan Maliyyə-İqtisad kollecində də müvafiq elmi tədbirlərin keçirildiyini qeyd edib.
S.Yaqubov “Təhsil və elmin vəhdəti” mövzusunu əhatə edən və tədbirlər planı çərçivəsində keçirilən ilk TEDxUNEC konfransdan danışıb. Bildirib ki, konfransda elm və təhsil sahəsində böyük təcrübəyə malik məruzəçilər mövzu ilə bağlı dəyərli fikirlərini paylaşıblar.
Elm aylığı çərçivəsində “Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafı: nailiyyətlər və perspektivlər” mövzusunda UNEC-in professor-müəllim heyətinin, gənc tədqiqatçı, magistr və tələbələrinin elmi məqalələrinin müsabiqəsi keçirilib. Müsabiqəyə 10 professor, 17 dosent, 18 müəllim, 14 doktorant və dissertant,  27 magistr, 32 bakalavr olmaqla, 118 məqalə daxil olub. Elmi məqalələr müsabiqənin müvafiq komissiyası tərəfindən qiymətləndirilərək qaliblər müəyyən edilib.

В UNEC завершился «Месячник науки»
10 ноября в Азербайджанском государственном экономическом университете завершился «Месяц науки», посвященный «Всемирному дню знаний».
На итоговом мероприятии директор Научно-исследовательского института экономических изысканий, профессор Ядулла Гасанлы выступил с докладом на тему «Роль науки в развитии человека». Профессор Я.Гасанлы ознакомил участников мероприятия механизмом трансмиссии и концепции  влияния науки на развитие человека, выявил статистические показатели в связи с влиянием науки на развитие человека.
Директор центра по науке и инновациям, профессор Сакит Ягубов выступил с отчетом о проведенных в  UNEC циклах мероприятий в рамках «Месячника науки.  Он отметил, что в целях повышения привлечения научной деятельности в UNEC, стимулирования профессорско-преподавательского состава и студентов университета к научно-исследовательским работам, выявления потенциала исследователей и представления их в общество в октябре-ноябре в UNEC проводится «Месячник науки». В течение этого времени в университете состоялись семинары с участием известных деятелей науки страны, круглые столы, научные обсуждения. В докладах экспертов по образованию и профессоров университета были заслушаны доклады о лауреатах Нобелевской премии по экономике. Докладчик отметил о проведенных соответствующих научных мероприятиях в Закатальском филиале, Азербайджанском финансово-экономическом колледже UNEC.
С.Ягубов подошел к теме конференции TEDxUNEC, состоявшейся в рамках плана мероприятий и включающей тему «Единство образования и науки». Он отметил, что на конференции докладчики, имеющие большой опыт в сфере науки и образования, поделились ценными мнениями.
В рамках «Месячника науки» состоялся конкурс профессорско-преподавательского состава, молодых исследователей, магистрантов и студентов на тему «Социально-экономическое развитие Азербайджана: достижения и перспективы». В конкурсе приняли участие 10 профессоров, 17 доцентов, 18 преподавателей, 14 докторантов и диссертантов, 27 магистрантов, 32 бакалавра, которые представили 118 статей. Научные статьи были оценены соответствующей комиссией конкурса и определены победители.