UNEC tyutorları fakültələrin tərkibində fəaliyyət göstərəcək
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) idarəetmə strukturunun təkmilləşdirilməsi məqsədi ilə UNEC Elmi Şurasının qərarına əsasən, “Tyutor xidməti” ləğv edilib. Bundan sonra UNEC tyutorları fakültələrin tərkibində fəaliyyət göstərəcək. Eyni zamanda, Tədrisin keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi və idarəedilməsi mərkəzinin “Texnoloji innovasiya və telekommunikasiya” və “Statistika və təhlil” şöbələri ləğv edilərək, mərkəzin nəzdində “Elektron universitet” şöbəsi yaradılıb.
Bununla bağlı, UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov tyutor heyəti ilə görüşüb. Rektor bildirib ki, UNEC-də həyata keçirilən islahatlar idarəetmənin təkmilləşdirilməsini tələb edir. İdarəetmədəki dəyişiklik həm də yeni islahatların gündəmə gətirilməsini bir şərt kimi ortaya qoyur. Rektor bildirib ki, UNEC-də müasir tələblərə cavab verən idarəetmə sistemi qurmaq məqsədilə Ümumi katiblik yaradılıb. Yeni sistemə əsasən, inzibati idarəetmə akademik idarəetmədən tamamilə ayrılacaq. Ümumi katiblik inzibati işləri həyata keçirən qurumların işini koordinasiya edəcək.
Görüşdə təhsildə akademik məsləhətçilər olan tyutorların xidmətinin əhəmiyyəti xüsusi vurğulanıb. Təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində görülən işlərə diqqət çəkilərək, bildirilib ki, 2017-ci ildən etibarən UNEC-in bütün tədris binalarında kağız jurnaldan elektron jurnala keçiriləcək. Tyutorlar üçün Elektron Universitet Modelinə dair təlimlərin təşkil ediləcəyi bildirilib. Təlimlərə həmçinin UNEC-in Zaqatala filialı ilə Maliyyə-İqtisad kollecinin əməkdaşlarının da cəlb ediləcəyi qeyd edilib.
Görüşdə tələbələrin fərdi tədris planının tərtib edilməsi barədə müzakirələr aparılıb, təkliflər dinlənilib.

UNEC Tutors will operate in the Faculties
To improve the management structure of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) “Tutor Service” has been abolished in accordance with the Academic Board’s decision. After this UNEC tutors will operate in the content of the faculties. At the same time, the Department of “Electronic University” was established after the abolishment of the Departments of “Technological Innovation and Telecommunication” and “Statistics and Analysis” of the Center for Assessment and Management of the Quality of Teaching.
In this connection, Rector of UNEC, Professor Adalat Muradov met with tutor staff of the university. Rector said reforms implemented at UNEC require improving the administration. Changes in management put ahead the condition for new reforms. Rector noted that UNEC establishes General Secretariat targeted in building management system meeting the modern requirements. According to the new system, the administrational management will absolutely separated from the academic management. The General Secretariat will coordinate the affairs done by the administrative staff.
The necessity of academic staff-tutors was especially highlighted in the meeting. Drawing the attention to the work done in improving the quality of teaching, it was noted that the teaching will be entirely regulated by e-journals in all UNEC buildings from 2017. It was also said the tutors will be trained on Electronic University Model. The employees of UNEC‘s Zagatala Branch and Financial Economic College were also said to be involved to trainings.
Discussions on the students’ individual training plan were made, proposals were heard within the meeting.