UNEC tyutorları fakültələrin tərkibində fəaliyyət göstərəcək
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) idarəetmə strukturunun təkmilləşdirilməsi məqsədi ilə UNEC Elmi Şurasının qərarına əsasən, “Tyutor xidməti” ləğv edilib. Bundan sonra UNEC tyutorları fakültələrin tərkibində fəaliyyət göstərəcək. Eyni zamanda, Tədrisin keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi və idarəedilməsi mərkəzinin “Texnoloji innovasiya və telekommunikasiya” və “Statistika və təhlil” şöbələri ləğv edilərək, mərkəzin nəzdində “Elektron universitet” şöbəsi yaradılıb.
Bununla bağlı, UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov tyutor heyəti ilə görüşüb. Rektor bildirib ki, UNEC-də həyata keçirilən islahatlar idarəetmənin təkmilləşdirilməsini tələb edir. İdarəetmədəki dəyişiklik həm də yeni islahatların gündəmə gətirilməsini bir şərt kimi ortaya qoyur. Rektor bildirib ki, UNEC-də müasir tələblərə cavab verən idarəetmə sistemi qurmaq məqsədilə Ümumi katiblik yaradılıb. Yeni sistemə əsasən, inzibati idarəetmə akademik idarəetmədən tamamilə ayrılacaq. Ümumi katiblik inzibati işləri həyata keçirən qurumların işini koordinasiya edəcək.
Görüşdə təhsildə akademik məsləhətçilər olan tyutorların xidmətinin əhəmiyyəti xüsusi vurğulanıb. Təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində görülən işlərə diqqət çəkilərək, bildirilib ki, 2017-ci ildən etibarən UNEC-in bütün tədris binalarında kağız jurnaldan elektron jurnala keçiriləcək. Tyutorlar üçün Elektron Universitet Modelinə dair təlimlərin təşkil ediləcəyi bildirilib. Təlimlərə həmçinin UNEC-in Zaqatala filialı ilə Maliyyə-İqtisad kollecinin əməkdaşlarının da cəlb ediləcəyi qeyd edilib.
Görüşdə tələbələrin fərdi tədris planının tərtib edilməsi barədə müzakirələr aparılıb, təkliflər dinlənilib.

Тьюторы UNEC будут действовать в составе факультетов
В целях совершенствования структуры управления Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) в соответствии с решением Ученого совета UNEC ликвидирована «Услуга тьютора».  Впредь тьюторы UNEC будут проявлять деятельность в составе факультетов. В то же время ликвидировав отделы «Технологические инновации и телекоммуникация» и «Статистика и анализ» Центра по оценке и управления качеством обучения, при центре создан отдел «Электронный университет».
В связи с этим ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов встретился с составом тьюторов. Ректор отметил, что осуществляемые в UNEC реформы требуют совершенствования управления. Изменения в управлении  ставят как условие на повестку дня выдвижение новых реформ. Ректор отметил, что UNEC в целях создания системы управления, отвечающей современным требованиям, создан Общий секретариат. В соответствии с новой системой административное управление будет полностью отделено от академического. Общий секретариат будет координировать работу структур, осуществляющих административные работы.
На встрече было особо отмечено значение услуг тьюторов,  академических консультантов в образовании. Обращая внимание на работы, проделанные в направлении повышения качества образования, с 2017 года во всех учебных корпусах UNEC  бумажные журналы будут заменены электронными. Для тьюторов будут организованы тренинги по Электронной модели университета. Было отмечено, что к тренингам будут привлечены также сотрудники Закатальского филиала и Финансово-экономического колледжа UNEC.
На встрече обсуждались вопросы составления индивидуального учебного плана студентов, были заслушаны предложения.