Ünvan: UNEC-in II tədris korpusu (H.Əliyev, 135)
UNEC Koqnitiv iqtisadiyyat mərkəzi Azərbaycan Dövlət İqtisad  Universitetinin Elmi Şurasının  24 noyabr 2017-ci il tarixli iclasının  EŞ-155 №-li Qərarı və UNEC rektorunun 1025/3/2017 N-li əmrinə əsasən yaranmışdır.
UNEC rektorunun 1025/3/2017 N-li  əmrinə əsasən mərkəzə ictimai əsaslarla rəhbərlik Rus iqtisad məktəbinin direktoru dos. Mənsur İsa oğlu Bərxudarova həvalə edilmişdir.
Mərkəzin məqsədi universitetin elmi, tədris və innovasiya potensialını maksimum şəkildə istifadə etməklə koqnitiv iqtisadiyyat sahəsində yeni elmi problemlərin üzə çıxarılması,  fundamental elmi nailiyyətlərin təcrübədə və tədris prosesində, universitetlərarası və beynəlxalq əməkdaşlıq, biznes və hökumət strukturları ilə qarşılıqlı əlaqələr qurmaq vasitəsi ilə tətbiq etməkdir
Mərkəz koqnitiv iqtisadiyyat, davranış iqtisadiyyatı, koqnitiv maliyyə, koqnitiv menecement istiqamətlərində elmi tədqiqat, təhsil, innovasiya, konsaltinq və ekspert fəaliyyəti  ilə məşğul olur və, və aşağıdakı vəzifələri yerinə yetirir:
• koqnitiv iqtisadiyyat, davranış iqtisadiyyatı, koqnitiv maliyyə və koqnitiv menecment sahələrində elmi- tədqiqat layihələrinin həyata keçirilməsi və bunun əsasında daha sonra elmi məqalələrin dərc edilməsi
• universitetdə koqnitiv iqtisadiyyat, davranış iqtisadiyyatı, koqnitiv maliyyə və koqnitiv menecment istiqamətlərinin inkişaf etdirilməsi: mərkəz bazasında tədqiqat platformasının yaradılması, intellektual resursların cəlb edilməsi
• Mərkəzin profili üzrə kurslar, master-klass, seminarlar və digər tədris fəaliyyətlərinin təşkil olunması.
– Hüseynov Samir Ənvər oğlu – Rəhbər müavini, Auburn Universiteti, Agrobizness ve Eksperimental Iqtisadiyyat uzre Assistant Professor
– Zəhra Murad — Portsmouth Universiteti (Birlәşmiş Krallıq) – İqtisadiyyat Fakultәsinin Assistent Professoru
– PhD Zeliha Emel Öztürk — Niderlandın Tilburq Universitetinin dosenti (Tilburq/Niderland)
-PhD (i.f.d.) Davidov Pinças Qod – Azrieli Mühəndislik Kolleci Sənaye Mühəndisliyi və İdarəetmə Departamentinin müəllimi (Yerusalim/İzrail)
• Koqnitiv iqtisadiyyata giriş üzrə seminarlar silsiləsi
• Müasir iqtisadi elmi araşdırmaya, mərkəzin profilinə, universitetin iqtisadi araşdırmasına və ali təhsilinin vəzifələrinin prioritet istiqamətlərinə uyğun olan fundamental elmi və tətbiqi tədqiqatların həyata keçirilməsi
• Koqnitiv iqtisadiyyatın elmi məktəbinin formalaşması və inkişafı
• Mərkəzin profili üzrə bakalavr, magistr, doktor dərəcələrində təhsil alan tələbələrin və tərcübəcilərin elmi  tədqiqatlara cəlb olunması
• Mərkəzin profilinə uyğun olan bakalavr və magistr səviyyələrində tədris planlarının hazırlanması
• Müəllim və elmi işçilər də daxil olmaqla bu sahədə mütəxəssislərin hazırlığı və olan mütəxəssislərin ixtisaslarının artırılması
• Tədris olunan fənlərin metodiki təminatı
• Mərkəzin fəaliyyəti çərçivəsində nəzərdə tutulmuş elmi – tədqiqat təcrübəsinin öyrənilməsi üçün lazımı şəraitin yaradılması.
UNEC-də “Elmi məqalələrin beynəlxalq indeksli jurnallarda nəşri qaydaları: Ön qeydiyyat, analiz planı və nəşr” mövzusunda master-klas keçirilib (18.04.2023)

Contact phone: +(994) 012-492-57-31
UNEC  Center for Cognitive Economics. The research center was established on Decision No. EN-155 of the meeting of the Scientific Council on December 27, 2017 of the Azerbaijan State University of Economics and according to the order of UNEC Rector No. 1025/3/2017.
The director of Russian School of Economics Associate Professor Mansur Barkhudarov   has been appointed to the post of the head of the centre on public bases in accordance with UNEC Rector Order 1025/3/2017.
AIM
The aim of   the center is to reveal new scientific problems in the field of cognitive economy, by maximum use of the university’s scientific, educational and innovative potential; to apply fundamental scientific achievements in practice and in teaching, through inter-university and international cooperation, interaction with business and government structures.
MISSION
The Center engages in research, education, innovation, consulting and expert activities in cognitive economics, behavioral economics, cognitive finance and cognitive management or carries the following tasks:
Implementation of research projects in the field of cognitive economics, behavioral economics, cognitive finance and cognitive management and subsequent publication of scientific articles
Development of directions in cognitive economy, behavioral economics, cognitive finance and cognitive management at the university: creation of a research platform on the basis of the center, attraction of intellectual resources
Organization of courses, workshops, seminars and other educational activities on the profile of the Center
Huseynov Samir Anvar- PhD student of the department of Applied Economics, Texas A&M University, General Manager of the Human Behavior Laboratory
Zahra Murad – University of Portsmouth (United Kingdom) – Assistant Professor, Faculty of Economics
PhD Zeliha Emel Öztürk – Associate Professor of Tilburg University, Netherlands (Tilburg / Netherlands)
PhD Davidov Pinchas God – Lecturer, Department of Industrial Engineering and Management, Azrieli Engineering College (Jerusalem/Israel)
OUR PROGRAMS AND PROJECTS
A series of seminars on introduction   to the cognitive economics
OUR TARGET
• Carrying out fundamental scientific and applied researches corresponding to the modern economic scientific research, the profile of the center, economic research of the university and priority directions of higher education
• Formation and development of scientific school of cognitive economics
• Involvement of undergraduate, graduate, doctoral students and practitioners in research according to the profile of the center
• Development of curricula at the bachelor’s and master’s levels, corresponding to the profile of the center
• Training of specialists in this field, including teachers and researchers and professional development of existing specialists
• Methodological support of the subjects taught
• Creation of the necessary conditions for the purpose of studying the scientific – research practice provided by the Center