Ünvan: UNEC-in II tədris korpusu (H.Əliyev, 135)
UNEC Koqnitiv iqtisadiyyat mərkəzi Azərbaycan Dövlət İqtisad  Universitetinin Elmi Şurasının  24 noyabr 2017-ci il tarixli iclasının  EŞ-155 №-li Qərarı və UNEC rektorunun 1025/3/2017 N-li əmrinə əsasən yaranmışdır.
UNEC rektorunun 1025/3/2017 N-li  əmrinə əsasən mərkəzə ictimai əsaslarla rəhbərlik Rus iqtisad məktəbinin direktoru dos. Mənsur İsa oğlu Bərxudarova həvalə edilmişdir.
Mərkəzin məqsədi universitetin elmi, tədris və innovasiya potensialını maksimum şəkildə istifadə etməklə koqnitiv iqtisadiyyat sahəsində yeni elmi problemlərin üzə çıxarılması,  fundamental elmi nailiyyətlərin təcrübədə və tədris prosesində, universitetlərarası və beynəlxalq əməkdaşlıq, biznes və hökumət strukturları ilə qarşılıqlı əlaqələr qurmaq vasitəsi ilə tətbiq etməkdir
Mərkəz koqnitiv iqtisadiyyat, davranış iqtisadiyyatı, koqnitiv maliyyə, koqnitiv menecement istiqamətlərində elmi tədqiqat, təhsil, innovasiya, konsaltinq və ekspert fəaliyyəti  ilə məşğul olur və, və aşağıdakı vəzifələri yerinə yetirir:
• koqnitiv iqtisadiyyat, davranış iqtisadiyyatı, koqnitiv maliyyə və koqnitiv menecment sahələrində elmi- tədqiqat layihələrinin həyata keçirilməsi və bunun əsasında daha sonra elmi məqalələrin dərc edilməsi
• universitetdə koqnitiv iqtisadiyyat, davranış iqtisadiyyatı, koqnitiv maliyyə və koqnitiv menecment istiqamətlərinin inkişaf etdirilməsi: mərkəz bazasında tədqiqat platformasının yaradılması, intellektual resursların cəlb edilməsi
• Mərkəzin profili üzrə kurslar, master-klass, seminarlar və digər tədris fəaliyyətlərinin təşkil olunması.
– Hüseynov Samir Ənvər oğlu – Rəhbər müavini, Auburn Universiteti, Agrobizness ve Eksperimental Iqtisadiyyat uzre Assistant Professor
– Zəhra Murad — Portsmouth Universiteti (Birlәşmiş Krallıq) – İqtisadiyyat Fakultәsinin Assistent Professoru
– PhD Zeliha Emel Öztürk — Niderlandın Tilburq Universitetinin dosenti (Tilburq/Niderland)
-PhD (i.f.d.) Davidov Pinças Qod – Azrieli Mühəndislik Kolleci Sənaye Mühəndisliyi və İdarəetmə Departamentinin müəllimi (Yerusalim/İzrail)
• Koqnitiv iqtisadiyyata giriş üzrə seminarlar silsiləsi
• Müasir iqtisadi elmi araşdırmaya, mərkəzin profilinə, universitetin iqtisadi araşdırmasına və ali təhsilinin vəzifələrinin prioritet istiqamətlərinə uyğun olan fundamental elmi və tətbiqi tədqiqatların həyata keçirilməsi
• Koqnitiv iqtisadiyyatın elmi məktəbinin formalaşması və inkişafı
• Mərkəzin profili üzrə bakalavr, magistr, doktor dərəcələrində təhsil alan tələbələrin və tərcübəcilərin elmi  tədqiqatlara cəlb olunması
• Mərkəzin profilinə uyğun olan bakalavr və magistr səviyyələrində tədris planlarının hazırlanması
• Müəllim və elmi işçilər də daxil olmaqla bu sahədə mütəxəssislərin hazırlığı və olan mütəxəssislərin ixtisaslarının artırılması
• Tədris olunan fənlərin metodiki təminatı
• Mərkəzin fəaliyyəti çərçivəsində nəzərdə tutulmuş elmi – tədqiqat təcrübəsinin öyrənilməsi üçün lazımı şəraitin yaradılması.
UNEC-də “Elmi məqalələrin beynəlxalq indeksli jurnallarda nəşri qaydaları: Ön qeydiyyat, analiz planı və nəşr” mövzusunda master-klas keçirilib (18.04.2023)

http://unec-cognitive.info
Центр когнитивной экономики UNEC. Исследовательский центр создан решением Ученого совета Азербайджанского государственного экономического университета  от 27 декабря 2017 года № EŞ-155 и на основе приказа ректора  UNEC № 1025/3/2017.
В соответствии с приказом ректора UNEC № 1025/3/2017 руководство центром на общественных началах поручено директору Русской экономической школы, доц. Мансуру Иса оглы Бархударову.
НАША ЦЕЛЬ:
Целью центра  является максимальное использование научного, учебного и инновационного потенциала университета и выявление новых научных проблем в сфере когнитивной экономики, применение фундаментальных научных достижений на практике и в учебном процессе путем международного сотрудничества, создания взаимоотношений между университетами, государственными структурами и структурами бизнеса.
Центр занимается научно-исследовательской, образовательной, инновационной, консалтинговой и экспертной деятельностью в сфере когнитивной экономики, поведенческой экономики, когнитивных финансов, когнитивного менеджмента и выполняет следующие обязанности:
• реализация научно-исследовательских проектов в сфере когнитивной экономики, поведенческой экономики, когнитивных финансов, когнитивного менеджмента и позже на основе этого публикация научных статей;
• развитие в университете когнитивной экономики, поведенческой экономики, когнитивных финансов, когнитивного менеджмента: создание на базе центра исследовательской платформы, привлечение интеллектуальных ресурсов;
• по профилю центра организация курсов, мастер-классов, семинаров и другой учебной деятельности.
Гусейнов Самир Анвер оглы – докторант Департамента прикладной экономики Техасского университета A&M США, главный менеджер лаборатории поведения человека
Захра Мурад – Портсмутский университет (Великобритания) – доцент, экономический факультет
Зелиха Эмель Озтюрк – доцент Тилбургского университета, Нидерланды (Тилбург/Нидерланды)
ПРОГРАММЫ И ПРОЕКТЫ:
• Цикл семинаров по введению в когнитивную экономику
• Осуществление фундаментальных научных и прикладных исследований соответственно современным экономическим научным исследованиям, профилю центра, экономическим изысканиям университета и приоритетам высшего образования
• Формирование и развитие научной школы когнитивной экономики
• Привлечение к научным исследованиям студентов и практикантов, получающих образование в бакалавре, магистратуре, получении степени доктора по профилю центра
• Разработка учебных планов на уровне бакалавра и магистра соответственно профилю центра
• Включая преподавателей и научных работников, подготовка в этой сфере специалистов и повышение квалификации имеющихся специалистов
• Методическое обеспечение преподаваемых дисциплин
• Создание необходимых условий для изучения научно-исследовательского опыта, предусмотренного в рамках деятельности центра.