1957-ci ildə Naxçıvan şəhərində anadan olub.
1978-ci ildə Naxçıvan Dövlət Pedaqoji İnstitutunun tarix-filologiya fakültəsini tarix ixtisası üzrə bitirib.
1978-1982-ci illərdə Babək rayonu Hacıvar kənd məktəbində müəllim, 1982-1996-cı illərdə Naxçıvan Dövlət Universitetinin “Azərbaycan tarixi”  kafedrasında baş laborant, müəllim, baş müəllim, dosent (1993), 1996-1998-ci illərdə Azərbaycan Ali Tətbiqi Elmlər Kollecində müəllim, 1998-2000-ci illərdə Bakı Kompüter liseyində müəllim, 2000-ci ilin sentyabr ayından Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Azərbaycan tarixi” kafedrasında dosent, professor vəzifələrində çalışır.
AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun dissertantı olub. 1991-ci ildə namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək tarix elmləri namizədi elmi dərəcəsi alıb.
2003-cü ildə Bakı şəhərində doktorluq dissertasiyasını müdafiə edərək tarix elmləri doktoru elmi dərəcəsi, 2012-ci ildə isə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının müvafiq qərarı ilə Azərbaycan tarixi üzrə professor elmi adı alıb.
AMEA Naxçıvan Bölməsinin nəzdində fəaliyyət göstərən FD.01.211 saylı dissertasiya şurasının üzvüdür.
2013-cü ildən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının tarix üzrə ekspert şurasının üzvüdür.
1998-ci ildə “Qızıl Qələm” jurnalist mükafatına, 2011-ci ildə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirinin əmri ilə “Azərbaycan Respublikası qabaqcıl təhsil işçisi” adına layiq görülüb.
Abbas Seyidovla bağlanmış əmək müqaviləsinə 15.02.2023-cü il tarixdən öz təşəbbüsü ilə xitam verilmişdir.

He was born in 1957 in Nakhchivan.
In 1978, he graduated from the history and philology faculty of   Nakhchivan State Pedagogical Institute majoring   in history.
In 1978-1982 he was a teacher in Hajivar village school of Babek region, in 1982-1996 he was a senior laboratory assistant, lecturer, senior lecturer, associate professor at   “Azerbaijan history” department of  Nakhchivan State University (1993), In 1996-1998 he worked as a teacher at  Azerbaijan Higher College of Applied Sciences, in 1998-2000 as a teacher at  Baku Computer Lyceum, since September 2000 he has been working as an associate professor, professor at the department of “History of Azerbaijan”   of  Azerbaijan State University of Economics.
He has been  a  candidate for a degree of   Institute of Archeology and Ethnography of ANAS. In 1991, he defended his dissertation and received the degree of Candidate of Historical Sciences.
In 2003 he defended his doctoral dissertation in Baku and received the degree of Doctor of Historical Sciences, and in 2012 he was awarded the title of Professor of History of Azerbaijan by the relevant decision of the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan.
He is a member of the dissertation council No. FD.01.211 operating under the Nakhchivan  branch  of ANAS.
Since 2013, he is a member of the expert council on history of the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan.
In 1998 he was awarded the “Golden Pen” journalist award, in 2011 by the order of the Minister of Education of the Republic of Azerbaijan he was awarded the title of “Leading Educator of the Republic of Azerbaijan”.
He is married. He has four children and grandchildren.
The employment contract concluded with Abbas Seyidov was terminated on his own initiative from 15.02.2023.