1957-ci ildə Naxçıvan şəhərində anadan olub.
1978-ci ildə Naxçıvan Dövlət Pedaqoji İnstitutunun tarix-filologiya fakültəsini tarix ixtisası üzrə bitirib.
1978-1982-ci illərdə Babək rayonu Hacıvar kənd məktəbində müəllim, 1982-1996-cı illərdə Naxçıvan Dövlət Universitetinin “Azərbaycan tarixi”  kafedrasında baş laborant, müəllim, baş müəllim, dosent (1993), 1996-1998-ci illərdə Azərbaycan Ali Tətbiqi Elmlər Kollecində müəllim, 1998-2000-ci illərdə Bakı Kompüter liseyində müəllim, 2000-ci ilin sentyabr ayından Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Azərbaycan tarixi” kafedrasında dosent, professor vəzifələrində çalışır.
AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun dissertantı olub. 1991-ci ildə namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək tarix elmləri namizədi elmi dərəcəsi alıb.
2003-cü ildə Bakı şəhərində doktorluq dissertasiyasını müdafiə edərək tarix elmləri doktoru elmi dərəcəsi, 2012-ci ildə isə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının müvafiq qərarı ilə Azərbaycan tarixi üzrə professor elmi adı alıb.
AMEA Naxçıvan Bölməsinin nəzdində fəaliyyət göstərən FD.01.211 saylı dissertasiya şurasının üzvüdür.
2013-cü ildən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının tarix üzrə ekspert şurasının üzvüdür.
1998-ci ildə “Qızıl Qələm” jurnalist mükafatına, 2011-ci ildə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirinin əmri ilə “Azərbaycan Respublikası qabaqcıl təhsil işçisi” adına layiq görülüb.
Abbas Seyidovla bağlanmış əmək müqaviləsinə 15.02.2023-cü il tarixdən öz təşəbbüsü ilə xitam verilmişdir.

д.и.н., проф. Сеидов Аббас Гадир оглы
В 1978 году окончил историко-филологический факультет по специальности истории Нахичеванского государственного педагогического университета.
В 1978-1982 годах работал учителем в средней школе села Гадживар Бабекского района. В 1982-1996 годах работал на кафедре «История Азербайджана» Нахичеванского государственного университета на должности старшего лаборанта, преподавателя, старшего преподавателя, доцента (1993), в 1996-1998 годах в Азербайджанском высшем прикладном колледже наук на должности преподавателя, в 1998-2000 годах в Бакинском компьютерном лицее на должности преподавателя, с сентября 2000 года на кафедре «Истории Азербайджана» Азербайджанского государственного экономического университета на должности доцента, профессора.
Был диссертантом Института археологии и этнографии НАНА.
В 1991 году защитив кандидатскую диссертацию, получил ученую степень кандидата исторических наук.
В 2003 году защитив кандидатскую диссертацию, получил ученую степень доктора исторических наук.
В 2012 году по решению Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики получил ученое звание профессора по Истории Азербайджана.
Член диссертационного совета AMEA FD.01.211 при Нахичеванском отделе НАНА.*
С 2013 года член экспертного совета Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики.
В 1998 году был удостоен премии журналиста «Золотое перо», в 2011 году по приказу Министерства образования Азербайджанской Республики награжден нагрудным знаком «Передовой работник образования Азербайджанской Республики».