1996-cı ildə Mingəçevir şəhər Təbiət, Riyaziyyat və Humanitar Elmlər Təmayüllü Liseyini bitirib.
1996-cı ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər fakültəsinə qəbul olunub, 2000-ci ildə Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər ixtisası üzrə bakalavr dərəcəsi alıb. 2001-ci ildə İqtisad Universitetinin magistraturasına qəbul olunub, 2003-cü ildə Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər ixtisası üzrə magistr dərəcəsi alıb.
2005-ci ildə İqtisad Universitetinin doktoranturasına qəbul olunub. 2011-ci ildə Dünya iqtisadiyyatı ixtisası üzrə “Avropa İttifaqının Qonşuluq Siyasəti və Azərbaycanın Avropa iqtisadi məkanına inteqrasiyası perspektivləri” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edib, 2012-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi alıb.
2005-ci ilin yanvarından 2016-cı ilin sentyabr ayınadək İqtisad Universitetinin “Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər” kafedrasında baş laborant, müəllim, baş müəllim və dosent vəzifələrində çalışıb. Eyni zamanda, 2005-2009-cu illərdə İqtisad Universitetinin Biznesin idarə edilməsi üzrə magistr (MBA) proqramında menecer, 2009-2011-ci illərdə Distant və əlavə təhsil mərkəzində şöbə müdiri vəzifələrində çalışıb.
2012-ci ilin noyabrından 2017-ci ilin aprel ayınadək İqtisad Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektoru vəzifəsində çalışıb.
2015-ci ildə ABŞ Dövlət Departamentinin “Fulbright” təqaüdü çərçivəsində Beynəlxalq Təhsil İnstitutu (Institute of International Education) tərəfindən həyata keçirilən “Hubert H. Humphrey” Proqramının qalibi seçilməklə ABŞ-da peşəkar inkişaf təlimlərinə qatılıb.
2015/2016-cı tədris ilində Pensilvaniya Dövlət Universitetinin (Penn State University) Təhsil Kollecində (College of Education) “Ali təhsilin idarə edilməsi və akademik liderlik” (Higher Education Administration and Academic Leadership) ixtisası üzrə peşəkar təhsil alıb. Adıçəkilən proqram çərçivəsində həmçinin Kornell Universitetində (Cornell University) altı həftəlik təcrübədə iştirak edib. ABŞ-da təhsil aldığı müddətdə ali təhsilin idarəedilməsi, akademik liderlik, universitet menecmenti, böhran şəraitində akademik idarəetmə, qərarların qəbul edilməsi, kadr potensialının idarə olunması, danışıqların aparılması və digər mövzularda çoxsaylı peşəkar təlimlərə və forumlara qatılıb.
2017-ci ilin aprelindən 2019-cu ilin iyul ayınadək Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyində Elm, ali və orta ixtisas təhsili şöbəsinin müdir müavini vəzifəsində çalışıb.
2018-ci ilin sentyabrından İqtisad Universitetinin Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin “İqtisadiyyat və idarəetmə” kafedrasında əvəzçiliklə dosent (0.5) vəzifəsində çalışır.
2009-cu ildə ABŞ Dövlət Departamentinin “Gənc Müəllimlərin İnkişafı Proqramı”nın (Junior Faculty Development Proqram) qalibi seçilməklə ABŞ-ın İndiana Universitetində (Indiana University in Bloomington) “İqtisadiyyat” ixtisası təhsil alıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 31 iyul 2019-cu il tarixli Sərəncamı ilə Mingəçevir Dövlət Universitetinin rektoru təyin edilib, 20 may 2024-cu ilə kimi bu vəzifədə çalışıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 20 may 2024-cu il tarixli Sərəncamı ilə Qarabağ Universitetinin rektoru təyin edilib.
Türkiyə səfiri: “UNEC-in bizim üçün xüsusi yeri var” (20.04.2017)
UNEC-də “İslam Həmrəyliyi İli” çərçivəsində tədbirlərə start verilib – İndoneziyanın səfiri UNEC tələbələrilə görüşüb (15.03.2017)
UNEC İslam Dünyası Universitetləri Federasiyasının İdarə Heyətinin üzvü seçilib (20.02.2017)
Şahin Bayramov: Strateji Yol Xəritəsi ilə Azərbaycan iqtisadiyyatının yeni inkişaf mərhələsi başlanır (29.12.2016)
UNEC alimi SABAH qruplarının UNEC-ə müsbət təsirlərini təhlil edib (21.11.2016)
UNEC Beynəlxalq Universitetlər Assosiasiyasının Baş Konfransında təmsil olunub (18.11.2016)
Almaniya universiteti ilə UNEC-in birgə layihəsinə start verilib (28.10.2016)
UNEC Çində yaradılan universitetlər Alyansına üzv qəbul olunub (23.09.2016)
UNEC Çin universitetləri ilə əməkdaşlığı genişləndirir (19.09.2016)
“Respublika” qəzeti: Azərbaycanın beynəlmiləlləşən ali təhsili (09.08.2016)
UNEC əməkdaşı ABŞ-da “Ali təhsilin idarə edilməsi” ixtisası üzrə təhsil alıb (04.07.2016)
UNEC əməkdaşı Kornell Univeritetində keçirilən Simpoziuma qatılıb (20.05.2016)
UNEC əməkdaşı ABŞ-da Azərbaycanın multikulturalizm sahəsindəki təcrübəsindən danışıb (14.04.2016)
UNEC əməkdaşı ABŞ-da Qarabağ həqiqətlərindən danışıb (05.04.2016)
UNEC əməkdaşı ABŞ-da Azərbaycanın multikulturalizm sahəsindəki təcrübəsindən danışıb (15.04.2016)
UNEC əməkdaşının məqaləsi beynəlxalq nəşrdə dərc edilib (29.03.2016)
UNEC prorektoru Vaşinqtonda təlimə qatılıb (09.03.2016)
UNEC Beynəlxalq Universitetlər Şəbəkəsi Konfransında təmsil olunub (16.02.2016)
UNEC əməkdaşı ABŞ-da keçirilən “İcraçılar üçün Qabaqcıl Liderlik Proqramı”nda iştirak edib (21.12.2015)

Байрамов Шахин Вагиф оглы
В 1996 году окончил Лицей с уклоном естественных, математических и гуманитарных наук города Мингечявир.
В 1996 году поступил на факультет Международных экономических отношений Азербайджанского государственного экономического университета, в  2000 году получил степень бакалавра по специальности Международных экономических отношений. В 2001 году поступил в магистратуру Экономического университета, в  2003 году получил степень магистра по специальности Международных экономических отношений.
В 2005 году поступил в докторантуру Экономического университета. В 2011 году защитил диссертацию по специальности Мировой экономики на тему «Политика соседства Европейского Союза и проблемы интеграции в экономическое пространство Азербайджана». В 2012 году по решению Высшей Аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики получил  ученую степень доктора философии по экономике.
С января 2005 года по сентябрь  2016 год работал на кафедре «Международные экономические отношения» Экономического университета на должности  старшего лаборанта, преподавателя, старшего преподавателя и доцента.   В то же время в  2005-2009 годах работал менеджером в магистерской программе (MBA) по Управлению бизнесом, а в  2009-2011 годах заведующим отделом в Центре дистанционного и дополнительного образования Экономического университета.
С ноября 2012 по апрель 2017 года работал на должности проректора по Международным отношениям и программам Экономического университета.
В 2015 году был избран победителем программы “Hubert H. Humphrey”, осуществляемой Международным институтом образования  (Institute of International Education) в рамках стипендии  “Fulbright” Государственного департамента США.
В 2015/2016 учебном году в колледже образования (College of Education) государственного университета Пенсильвании  (Penn State University) получил профессиональное образование  по специальности «Управление высшим образованием и академическое лидерство» (Higher Education Administration and Academic Leadership). В рамках указанной программы в Корнеллском  университете (Cornell University) принял участие в шестинедельной практике. В период получения образования в США участвовал в многочисленных профессиональных тренингах и форумах по темам управления высшим образованием, академического  лидерства, университетского менеджмента, академического управления в условиях кризиса, принятия решений,  управления кадровым потенциалом, ведения переговоров и другим темам.
С апреля 2017 года по июль  2019 год работал на должности заместителя директора Отдела науки, высшего и среднего образования в Министерстве образования Азербайджанской Республики.
С сентября 2018 года работает по совместительству на должности доцента (0,5) на кафедре «Экономика и управление» Международного центра магистратуры и докторантуры Экономического университета.
В 2009 году был избран победителем программы «Развитие молодых преподавателей» (Junior Faculty Development Proqram) Государственного департамента США и получил образование по специальности «Экономика» в университете Индиана США  (Indiana University in Bloomington).
По Распоряжению Президента Азербайджанской Республики от 31 июля  2019 года назначен на должность ректора Мингячевирского государственного университета. Работал на этой должности до 20 мая 2024 года
Указом Президента Азербайджанской Республики от 20 мая 2024 года назначен ректором Карабахского университета.
sss112ssss2bayramov33shaxin115saxin_9952shaxin11DSC_7159
Посол Турции: «UNEC для нас имеет особое значение» (20.04.2017)
В UNEC в рамках «Года Исламской солидарности» дается старт мероприятиям – Состоялась встреча посла Индонезии со студентами UNEC (15.03.2017)
«Успешно реализован проект UNIVIA, осуществляемый при координаторстве  UNEC»  (27.02.2017)
Обсуждались возможности сотрудничества компании Великобритании “TransTech Capital LLP” с UNEC (21.02.2017)
UNEC избран членом Совета правления Федерации университетов Исламского мира (20.02.2017)
Российский профессор: «Нужно перенять опыт UNEC» (06.12.2017)
Ученый UNEC подчеркнул о положительном влиянии групп САБАХ на UNEC (21.11.2016)
UNEC представлен на Генеральной конференции Международной ассоциации университетов (18.11.2016)
UNEC принят в члены созданного в Китае Альянса университетов  (23.09.2016)
UNEC расширяет отношения с университетами Китая  (19.09.2016)
Сотрудник UNEC получил в США образование по специальности «Управление высшим образованием» (04.07.2016)
Сотрудник UNEC принял участие в проведенном в университете Корнелл симпозиуме (20.05.2016)
Сотрудник UNEC выступил в США по вопросу опыта Азербайджана в сфере мультикультурализма (14.04.2016)
Сотрудник UNEC в США рассказал о правдах Карабаха  (05.04.2016)
Сотрудник UNEC выступил в США по вопросу опыта Азербайджана в сфере мультикультурализма  (15.04.2016)