1996-cı ildə Mingəçevir şəhər Təbiət, Riyaziyyat və Humanitar Elmlər Təmayüllü Liseyini bitirib.
1996-cı ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər fakültəsinə qəbul olunub, 2000-ci ildə Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər ixtisası üzrə bakalavr dərəcəsi alıb. 2001-ci ildə İqtisad Universitetinin magistraturasına qəbul olunub, 2003-cü ildə Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər ixtisası üzrə magistr dərəcəsi alıb.
2005-ci ildə İqtisad Universitetinin doktoranturasına qəbul olunub. 2011-ci ildə Dünya iqtisadiyyatı ixtisası üzrə “Avropa İttifaqının Qonşuluq Siyasəti və Azərbaycanın Avropa iqtisadi məkanına inteqrasiyası perspektivləri” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edib, 2012-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi alıb.
2005-ci ilin yanvarından 2016-cı ilin sentyabr ayınadək İqtisad Universitetinin “Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər” kafedrasında baş laborant, müəllim, baş müəllim və dosent vəzifələrində çalışıb. Eyni zamanda, 2005-2009-cu illərdə İqtisad Universitetinin Biznesin idarə edilməsi üzrə magistr (MBA) proqramında menecer, 2009-2011-ci illərdə Distant və əlavə təhsil mərkəzində şöbə müdiri vəzifələrində çalışıb.
2012-ci ilin noyabrından 2017-ci ilin aprel ayınadək İqtisad Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektoru vəzifəsində çalışıb.
2015-ci ildə ABŞ Dövlət Departamentinin “Fulbright” təqaüdü çərçivəsində Beynəlxalq Təhsil İnstitutu (Institute of International Education) tərəfindən həyata keçirilən “Hubert H. Humphrey” Proqramının qalibi seçilməklə ABŞ-da peşəkar inkişaf təlimlərinə qatılıb.
2015/2016-cı tədris ilində Pensilvaniya Dövlət Universitetinin (Penn State University) Təhsil Kollecində (College of Education) “Ali təhsilin idarə edilməsi və akademik liderlik” (Higher Education Administration and Academic Leadership) ixtisası üzrə peşəkar təhsil alıb. Adıçəkilən proqram çərçivəsində həmçinin Kornell Universitetində (Cornell University) altı həftəlik təcrübədə iştirak edib. ABŞ-da təhsil aldığı müddətdə ali təhsilin idarəedilməsi, akademik liderlik, universitet menecmenti, böhran şəraitində akademik idarəetmə, qərarların qəbul edilməsi, kadr potensialının idarə olunması, danışıqların aparılması və digər mövzularda çoxsaylı peşəkar təlimlərə və forumlara qatılıb.
2017-ci ilin aprelindən 2019-cu ilin iyul ayınadək Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyində Elm, ali və orta ixtisas təhsili şöbəsinin müdir müavini vəzifəsində çalışıb.
2018-ci ilin sentyabrından İqtisad Universitetinin Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin “İqtisadiyyat və idarəetmə” kafedrasında əvəzçiliklə dosent (0.5) vəzifəsində çalışır.
2009-cu ildə ABŞ Dövlət Departamentinin “Gənc Müəllimlərin İnkişafı Proqramı”nın (Junior Faculty Development Proqram) qalibi seçilməklə ABŞ-ın İndiana Universitetində (Indiana University in Bloomington) “İqtisadiyyat” ixtisası təhsil alıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 31 iyul 2019-cu il tarixli Sərəncamı ilə Mingəçevir Dövlət Universitetinin rektoru təyin edilib, 20 may 2024-cu ilə kimi bu vəzifədə çalışıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 20 may 2024-cu il tarixli Sərəncamı ilə Qarabağ Universitetinin rektoru təyin edilib.
Türkiyə səfiri: “UNEC-in bizim üçün xüsusi yeri var” (20.04.2017)
UNEC-də “İslam Həmrəyliyi İli” çərçivəsində tədbirlərə start verilib – İndoneziyanın səfiri UNEC tələbələrilə görüşüb (15.03.2017)
UNEC İslam Dünyası Universitetləri Federasiyasının İdarə Heyətinin üzvü seçilib (20.02.2017)
Şahin Bayramov: Strateji Yol Xəritəsi ilə Azərbaycan iqtisadiyyatının yeni inkişaf mərhələsi başlanır (29.12.2016)
UNEC alimi SABAH qruplarının UNEC-ə müsbət təsirlərini təhlil edib (21.11.2016)
UNEC Beynəlxalq Universitetlər Assosiasiyasının Baş Konfransında təmsil olunub (18.11.2016)
Almaniya universiteti ilə UNEC-in birgə layihəsinə start verilib (28.10.2016)
UNEC Çində yaradılan universitetlər Alyansına üzv qəbul olunub (23.09.2016)
UNEC Çin universitetləri ilə əməkdaşlığı genişləndirir (19.09.2016)
“Respublika” qəzeti: Azərbaycanın beynəlmiləlləşən ali təhsili (09.08.2016)
UNEC əməkdaşı ABŞ-da “Ali təhsilin idarə edilməsi” ixtisası üzrə təhsil alıb (04.07.2016)
UNEC əməkdaşı Kornell Univeritetində keçirilən Simpoziuma qatılıb (20.05.2016)
UNEC əməkdaşı ABŞ-da Azərbaycanın multikulturalizm sahəsindəki təcrübəsindən danışıb (14.04.2016)
UNEC əməkdaşı ABŞ-da Qarabağ həqiqətlərindən danışıb (05.04.2016)
UNEC əməkdaşı ABŞ-da Azərbaycanın multikulturalizm sahəsindəki təcrübəsindən danışıb (15.04.2016)
UNEC əməkdaşının məqaləsi beynəlxalq nəşrdə dərc edilib (29.03.2016)
UNEC prorektoru Vaşinqtonda təlimə qatılıb (09.03.2016)
UNEC Beynəlxalq Universitetlər Şəbəkəsi Konfransında təmsil olunub (16.02.2016)
UNEC əməkdaşı ABŞ-da keçirilən “İcraçılar üçün Qabaqcıl Liderlik Proqramı”nda iştirak edib (21.12.2015)

He was born on July 4, 1979.
In 1996 he entered the faculty of International Economic Relations of Azerbaijan State University of Economics and in 2000 received a bachelor’s degree in International Economic Relations. In 2001, he entered the Masters of Aserbaijan State University of Economics, and in 2003 received a master’s degree in International Economic Relations.
In 2005 he entered the doctoral studies of UNEC. In 2012 he defended his dissertation on the theme ” EU Neighborhood Policy and Prospects for Integrating Azerbaijan into the European Economic Area ” and in 2012, by the decision of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan, he received PhD in economics.
From January 2005 to September 2016, he worked as Senior Laboratory Assistant, Lecturer, Senior Lecturer and Associate Professor at the Department of International Economic Relations of Azerbaijan State University of Economics. In 2005-2009, he worked as a Manager in Master Business Administration (MBA) Program at UNEC, in 2009-2011 he worked as a head of department at the centre of Distant and Additional Education.
From November 2012 to April 2017, he worked as a vice-rector for International Relations and Programs at Azerbaijan State University of Economics.
In 2015, she was chosen as the winner of the Hubert H. Humphrey Program implemented by the Institute of International Education under the US State Department within the framework of Fulbright Scholarship and participated in professional development trainings in the United States.
In the 2015/2016 academic year, she received professional education in Higher Education Administration and Academic Leadership at the College of Education of University of Pennsylvania . He also participated in a six-week internship at Cornell University.
During his studies in the United States, he has participated in numerous professional trainings and forums on higher education management, academic leadership, university management, academic management in crisis situations, decision-making, human resource management, negotiating .
From April 2017 to July 2019, he worked as a deputy head of the department of Science, Higher and Secondary Specialized Education at the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan.
Since September 2018, he has been working as an Associate Professor (0.5) in the Department of Economics and Management at the Center for International Masters and Doctoral Studies at Azerbaijan State University of Economics.
In 2009 he was chosen as a winner of the US State Department’s “Junior Faculty Development Program”, and studied economics at Indiana University in Bloomington (the USA).
By the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated July 31, 2019, he was appointed rector of Mingachevir State University. He worked in this position until May 20, 2024.
By the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated May 20, 2024, he was appointed the rector of Karabakh University.
Turkish Ambassador: “UNEC has a special place for us” (20.04.2017)
Events within the: “Islamic Solidarity Year” has started at UNEC- an Indonesian Ambassador meets with UNEC Students (15.03.2017)
UNEC has been elected a member of the Executive Board of the Federation of the Universities of Islamic World (20.02.2017)
UNEC Scholar analyzed positive impact of SABAH Groups to UNEC (21.11.2017)
UNEC was represented in General Conference of International Association of Universities (18.11.2016)
Joint Project of UNEC with the German University has launched (28.10.2016)
UNEC becomes a Member to a University Alliance established in China (23.09.2016)
UNEC expands Cooperation with the Universities of China (19.09.2016)
UNEC’s Employee got trained on “Higher Education Administration” in the US (04.07.2016)
UNEC Employee joined a Symposium held at Cornell University (20.05.2016)
UNEC Employee has spoken about Azerbaijan’s Experience in the Field of Multiculturalism in the US (14.04.2016)
UNEC’s Employee has spoken about Garabagh Truths in the US (05.04.2016)
UNEC Employee has spoken about Azerbaijan’s Experience in the Field of Multiculturalism in the US (15.04.2016)
UNEC Employee’s Article has been posted in the International Publication (29.03.2016)
UNEC Vice-rector attends Training in Washington (09.03.2016)
UNEC has been represented in the International Universities Networking Conference (16.02.2016)
UNEC’s Employee participated in the “AMA’s Advanced Executive Leadership Program” held in the US (21.12.2015)