İnformatika və idarəetmə fakültəsində elmi seminar keçirilib (29.04.2016)
Universitetdə tədrisin səmərəli idarə edilməsi və təşkili məqsədilə İqtisad Universitetinin Elmi Şurasının 6 iyul 2018-ci il tarixli iclasının 534/3/2018 qərarına əsasən “İnformatika”, “İnformatika iqtisadiyyatı və texnologiyaları” kafedraları ləğv edilmiş və həmin kafedraların bazasında həmin tarixdən “Rəqəmsal iqtisadiyyat və İKT” kafedrası yaradılmışdır.
“İnformatika iqtisadiyyatı və texnologiyaları” kafedrası. İlk zamanlar «Dünya iqtisadiyyatında informasiya texnologiyaları» adlandırılmış bu kafedra 2002-ci ilin iyul ayından fəaliyyət göstərir. İlk vaxtlar kafedra «Dünya iqtisadiyyatında informasiya texnologiyaları» adlanmış, 2004-cü ilin noyabr ayından «İnformasiya iqtisadiyyatı», 2009-cu ildən «İnformasiya iqtisadiyyatı və texnologiyaları» kimi fəaliyyətini davam etdirir.
Kafedranın yaradıcısı və rəhbəri akademik Əli Abbasovdur. Akademik Ə.Abbasov informasiya texnologiyaları üzrə dünya şöhrətli alimdir. Azərbaycanda İnformasiya-Telekommunikasiya elmi məktəbinin yaradıcılarındandır. 2000-2004-cü illərdə universitetimizin rektoru, 2004-2014-cü illərdə Rabitə və Yüksək Texnologiyalar naziri vəzifələrində işləmişdir.
Hal-hazırda kafedrada 050655 – « İnformasiya texnologiyaları» ixtisası üzrə bakalavr və 060509 – «Kompüter elmləri» ixtisası üzrə«İqtisadi fəaliyyətin riyazi və informasiya təminatı» və «İdarəetmənin informasiya texnologiyaları» ixtisaslaşmalarına uyğun magistr hazırlığı həyata keçirilir.
Kafedrada bakalavriat pilləsində ixtisas üzrə 31 fənn, magistratura pilləsində isə 10 fənn tədris olunur. Bunlardan iki fənnin – “İnformasiya iqtisadiyyatı” və “İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları” fənlərinin tədrisi bakalavriat pilləsində universitetin bir sıra iqtisadyönümlü ixtisasları üçün, digər iki fənnin – “Dünya iqtisadiyyatında informasiya sistemləri” və “Elektron kommersiya” fənlərinin tədrisi isə bəzi iqtisadyönümlü ixtisaslar üçün nəzərdə tutulmuşdur.
Kafedrada cari tədris ilində reallaşdırılması nəzərdə tutulan əsas fəaliyyət istiqamətləri müəyyənləşdirilmişdir. Həm bakalavriat, həm də magistratura pilləsində tədris olunan fənlər üzrə mühazirə, məşğələ və laboratoriya dərsləri yüksək səviyyədə müasir təlim metodlarının tətbiqi ilə aparılır. Kafedrada tədris edilən fənlər üzrə tədris proqramlarının, metodik göstərişlərin, dərs vəsaiti və dərsliklərin hazırlanması; elmi-tədqiqat işlərinin aparılması, tələbələrin elmi – tədqiqat işlərinə cəlb olunması və bu işlərə rəhbərlik edilməsi, Tələbə Elmi Cəmiyyəti ilə sıx ünsiyyətdə olmaqla kafedra tərəfindən tələbələrin elmi-tədqiqat işlərinə nəzarət və dəstək üçün seçilmiş rəhbərin fəallığının artırılması istiqamətində işlərə xüsusi diqqət yetirilir.
Kafedrada tədris edilən fənn proqramlarının hər bir mövzusu üzrə mühazirə mətnlərinin və təqdimatların, öyrətmə suallarının və testlərin hazırlanmasında kafedra əməkdaşlarının birgə iştirakı həyata keçirilir. Universitet rəhbərliyinin göstərişi ilə kafedra əməkdaşları dərslik, dərs vəsaiti və tədris metodiki ədəbiyyatlara, eləcə də digər iddiaçıların dissertasiya işlərinin müzakirəsini təşkil edib rəyin verilməsi kimi təşəbbüsləri yerinə yetirməyə cəlb olunur.
Kafedrada respublikanın və xarici ölkələrin ali məktəblərinin ayrı-ayrı kafedralarının, professor-müəllim heyətinin qabacıl iş təcrübəsi öyrənilir və təbliğ olunur. Qabaqcıl təcrübənin öyrənilməsi məqsədilə müxtəlif müəssisə və təşkilatlarla əlaqələrin təşkil edilməsi, ixtisas qruplarının istehsalat və digər təcrübələrə göndəriləcək təşkilatlarla əlaqənin yaradılması və möhkəmləndirilməsi nəzərdə tutulur. Yeni fəaliyyətə başlayan gənc müəllimlərə pedaqoji təcrübə toplamaqda köməklik göstərilməsi məqsədilə kafedra əməkdaşları arasında nümunəvi dərslərin, elmi seminarların və kafedranın istiqamətinə uyğun elm adamları ilə görüşlərin təşkili, elmi biliklərin təbliği və bölüşdürülməsi istiqamətində işlər görülür, kafedranın professor-müəllim heyətinin elmi tədbirlərdə, yerli və beynəlxalq elmi konfranslarda, beynəlxalq mübadilə proqramlarında iştirakı təmin olunur.
“İnformatika” kafedrası 1977-ci ildə «İqtisadi kibernetika» kafedrasının bazasında, onun bəzi ixtisasları hesabına ayrıca bölmə kimi yaradılmış və ondan ayrılaraq müstəqil fəaliyyətə başlamışdır. İlk illərdə fəaliyyətdə olan elektron maşınlar iqtisadi informasiyanın işlənməsi funksiyasını öz üzərinə götürdüyü üçün yeni yaranmış kafedra «İqtisadi informasiyanın maşınla işlənməsi» adlanırdı.
1984-cü ildə tədris olunan fənlərin xarakterindən asılı olaraq həmin kafedra iki müxtəlif kafedraya bölünür: «Hesablama maşınları və proqramlaşdırma» və «İqtisadi informasiyanın maşınla işlənməsi».
1987-ci ildə AXTİ-nin müstəqilliyinin ləğv olunması və Leninqrad Maliyyə-İqtisad İnstitutunun Filialı kimi fəaliyyət göstərməsi ilə əlaqədar olaraq kafedra 1988-ci ildən 1990-cı ilə qədər «İnfomatika və hesablama maşınları» adlanmışdır. 1990-cı ildən kafedra «İqtisadi informatika və avtomatlaşdırılmış idarəetmə sistemləri» adı ilə öz funksiyalarını yerinə yetirmişdir.
2004-cü ilin noyabrında kafedranın tərkibinə universitetin texniki və texnoloci ixtisasları üçün nəzərdə tutulan analoji kafedranın qatılması ilə yeni, daha səmərəli fəaliyyət göstərəcək «İnformatika» kafedrası yaradıldı.
Kafedranın istiqaməti texnika, iqtisadiyyat və riyaziyyat yönümlü olduğu üçün kollektivi bu üç sahənin mütəxəssislərindən təşkil olunmuşdur.
Kafedraya müxtəlif illərdə dos. V.M.Bayramov, dos. A.Hüseynov, prof. Y.R.Abdullayev, prof. R.Ə.Balayev, t.e.n., dos. Hafiz Bayramov rəhbərlik etmişlər.
Yeni informasiya texnologiyalarının, müasir kompyuter texnikasının və bununla bağlı əlverişli proqram təminatının yaranması kafedranın istiqamətində ciddi dəyişikliklərə səbəb olmuşdur. İnformatika kafedrasında İnformatikanın nəzəri və praktiki problemlərinin həlli, o cümlədən iqtisadi informasiya sistemlərinin yaradılması və istifadəsi, mütərəqqi kompyuter texnologiyalarının tətbiqi istiqamətində elmi məktəb formalaşmışdır. Universitetdə tədrisin və elmi-tədqiqatların ən qabaqcıl sisteminin qurulduğu, innovasiya fəallığının yüksək səviyyəsinin əldə edildiyi 2005-2010-cu illərdə kafedranın professor-müəllim heyəti qeyri-səlis və assosiativ yanaşmaların iqtisadi tədqiqatlarda informasiya problemlərinin lazımi səviyyədə həllinə imkan verdiyini nəzərə alaraq “Ekspert sistemlərinin qeyri-səlis, assosiativ və proqnozlaşdırma metodlarının iqtisadi tədqiqatlarda tətbiqi problemləri və informasiya texnologiyaları” istiqamətində elmi-tədqiqat işini uğurla davam etdirir. Kafedranın elmi potensialından səmərəli istifadə sayəsində həmin metodların iqtisadi tədqiqatlarda tətbiqindən informasiya problemlərinin həlli üçün mühüm elmi və praktiki əhəmiyyətli nəticələr əldə edilmişdir.
Kafedra mövcud olduğu bütün dövrlərdə respublikanın aparıcı hesablama mərkəzləri ilə, son illərdə isə respublika EA-nın «İnformasiya və Telekommunikasiya» elmi mərkəzi ilə nəzəri və praktiki əlaqələri genişləndirmişdir.
Tədris olunan fənlərin tələbələr tərəfindən dərindən mənimsənilməsində kafedranın nəzdində fəaliyyət göstərən metodiki tədris laboratoriyasının böyük rolu vardır. Laboratoriyanın təşkil edilməsində əsas məqsəd kafedrada tədris edilən fənlər üzrə laboratoriya işlərinin hazırlanması, laboratoriya məşğələlərinin aparılmasında metodik və təcrübi kömək göstərilməsi, kompyuter proqramlarının hazırlanması və tətbiq edilməsindən ibarətdir.
Kafedranın əməkdaşları tərəfindən çoxlu 10 monoqrafiya və 420-dən artıq məqalə çap edilmişdir ki, onların 21-i xaricdə nəşr olunmuşdur.
Kafedra əməkdaşları dövlət büdcəli elmi-tədqiqat işlərini yerinə yetirməklə bərabər, mühüm elmi-praktiki əhəmiyyətli 10-a yaxın layihənin rəhbəri və ya icraçısı olmuşlar. Professor-müəllim heyəti hər il beynəlxalq və respublika səviyyəli simpozium və konfranslarda təmsil olunmuşlar. Onların hər biri bu dövrdə iki dəfə müvafiq kurslarda ixtisas səviyyələrini yüksəltmişlər. Bir sıra xarici universitetlərdə çalışmış əməkdaşların təcrübələrindən istifadə edilmişdir.
Əsas nəşrlər:
Kafedranın elektron kitabxanası
İqtisadi informasiyanın işlənməsinin kompüter texnologiyası (2002)
İntellektual informasiya sistemlərində qərar qəbuletmə üsulları(2003)
İnformatika və kompüterləşmənin əsasları (2005)
MS ACCESS (2005)
İnformasiya iqtisadiyyatı (2011)
İdarəetmənin informasiya texnologiyaları (2012)
İnformasiya sistemlərinin riyazi elementləri (2012)
Rəqəmsal iqtisadiyyat (2014)
İnformatika üzrə qisa mühazirə kursu və praktiki məşğələlər (2015)
Korporativ informasiya sistemləri(2016)
Elektron tədris proqramları
Elektron metodik göstərişlər
ELEKTRON BİZNES
EXCEL 2013
İNTELLEKTUAL SISTEMLƏR. Dərslik, 2016
İQTİSADİ İNFORMATİKA-Dərslik, 2016
MS WORD 2013
MÜASİR İNFORMASİYA SİSTEMLƏRİ. Dərslik
İNFORMASİYA TƏHLÜKƏSİZLİYİ, Dərslik, 2016
İNFORMATİKA, Dərslik
10-11 fevral 2020-ci il tarixlərində UNEC-in Rəqəmsal İqtisadiyyat Elmi-Tədqiqat Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Rəqəmsal iqtisadiyyat və İKT” kafedrasının əməkdaşları üçün “Beynəlxalq elmmetrik verilənlər bazalarında indekslənən jurnallarda elmi məqalələrin hazırlanmasına dair metodik tövsiyələr” adlı təlim keçirilib.
Mərkəz rəhbəri, kafedranın baş müəllimi, r.ü.f.d. Ülviyyə Rzayeva mövzunun əhəmiyyətindən bəhs edərək, bu təlimin kafedranın professor-müəllim heyətinin tədqiqatçılıq bacarıqlarının yüksəldilməsi məqsədilə keçirildiyini vurğulayıb.

Диспут для студентов от «Технологической образовательной группы» UNEC (21.11.2017)
С целью эффективного управления и организации обучения в университете в соответствии с решением заседания Ученого совета Экономического университета от 6 июля 2018 года 534/3/2018 были ликвидированы кафедры «Информатика», «Информационная экономика и технологии» и на основе этих кафедр была создана кафедра «Цифровая экономика и ИКТ».
Кафедра «Информационная технология». Кафедра «Информационная технология» функционирует с июля 2002 года. Вначале кафедра называлась «Информационные технологии в мировой экономике», с ноября 2004 года продолжила свою деятельность как «Информационная технология», а в 2009 году «Информационная экономика и технологии».
Создателем и руководителем кафедры являлся академик Али Аббасов. Академик А.Аббасов всемирно известный ученый по информационным технологиям. Он являлся одним из создателей Информационно-телекоммуникационной научной школы. В 2000-2004 годах работал на должности ректора Азербайджанского государственного экономического университета.
Кафедра с 2003 года осуществляет подготовку бакалавров по специальности «Информационные технологии в мировой экономике», а с 2009 года магистров по специальности «Информационные технологии управления».
На кафедре на ступени бакалавра для экономически направленных специальностей университета ведется обучение по дисциплине информационная экономика, а на ступени магистра для всех специальностей дисциплина компьютерные технологии в образовании. Эти дисциплины, в том числе на ступени бакалавра по специальности Информация в мировой экономике ведутся занятия по 12 дисциплинам, а также на ступени магистра 5 дисциплинам по специальности информационные технологии управления. На кафедре проведены научно-исследовательские работы по теме «Некоторые теоретические и прикладные проблемы создания интеллектуальных систем принятия решения в экономике».
На кафедре по всем обучаемым дисциплинам разработаны учебно-методические пособия, в том числе опубликованы учебники и учебные пособия под общей редакцией А.М.Аббасова, авторы С.Г.Керимов, С.Б.Габибуллаев, Т.И.Ибрагимзаде «Информатика» (2002 год), А.М.Аббасов, З.З.Байрамов, Н.Х.Гулиев – «Компьютерные технологии использования экономической информации» (2002 год), Р.А.Гулиев, А.К.Керимов, М.Н.Азадов — «ACCESS-7.0», Р.Г.Гюльмамедов, М.Н.Азадов – «Информационные системы в международных отношениях», А.М.Аббасов, В.А.Гасымов, Р.А.Гулиев — «Методы принятия решений в системе интеллектуальной информации» (2003 год), и опубликован учебник Б.В.Корнейчука «Информационная технология» с переводом на азербайджанский язык, разработан учебник под названием «Компьютерные технологии в науке, образовании».
Кафедра «Информатика». Кафедра была создана в 1977 году на базе кафедры «Экономическая кибернетика», за счет ее некоторых специальностей как отдельная структура, и, отделившись от нее, начала свою деятельность самостоятельно. Ввиду того, что в первые годы взяла на себя функцию использования экономической информации электронных машин, вновь созданная кафедра называлась «Использование экономической информации машинами».
В 1984 году в зависимости от характера обучаемых дисциплин кафедра была разделена на две самостоятельные кафедры: «Вычислительные машины и прогнозирование» и «Использование экономической информации машиной».
В 1987 году в связи с ликвидацией самостоятельности АЗИНХ и функционированием как филиала Ленинградского финансово-экономического института кафедра с 1988 до 1990 годы называлась «Информатика и вычислительные машины». С 1990 года кафедра выполняла свою функцию под названием «Экономическая информатика и автоматизированные системы управления».
В ноябре 2004 года присоединение в состав кафедры аналогичной кафедры, предусмотренной для технических и технологических специальностей, была создана кафедра с более эффективной деятельностью «Информатика».
Ввиду того, что кафедра в своей деятельности ориентируется на технику, экономику и математику коллектив состоит из специалистов этих трех сфер.
Создание новых информационных технологий, современной компьютерной техники и в связи с этим доступное программное обеспечение способствовало серьезным изменениям в направлении кафедры. На кафедре Информатики сформировалась научная школа в направлении решения теоретических и практических проблем информатики, в том числе создания и использования системы экономической информации, применения современных компьютерных технологий. В 2005-2010 годы в период создания в университете наиболее ведущей учебной и научно-исследовательской системы, в обеспечении на высоком уровне инновационной активности, профессорско-преподавательский состав, приняв во внимание возможности решения неплавными и ассоциативными подходами на нужном уровне информационных проблем в экономических исследованиях успешно продолжали научно-исследовательскую работу в направлении «Проблемы применения неплавных, ассоциативных и прогнозируемых методов экспертных систем и информационные технологии». Благодаря эффективному использованию научного потенциала кафедры применению этих методов в экономических исследованиях для решения информационных проблем были получены важные научной и практической значимости результаты.
Во все периоды своего существования кафедра расширяла теоретические и практические связи с ведущими вычислительными центрами республики, а в последнее время с научным центром АН «Информация и телекоммуникация».
В глубоком усвоении студентами обучаемых дисциплин большую роль играет методическая учебная лаборатория, функционирующая при кафедре. Основной целью организации лаборатории является подготовка лабораторных работ по обучаемым дисциплинам. Работа лаборатории состоит из проведения практических занятий, оказания методической и практической помощи, подготовки и применении компьютерных программ.
Сотрудниками кафедры опубликовано 10 монографий, более 420 статей, из которых 21 опубликована за рубежом.
Сотрудники наряду с выполнением государственного бюджета научно-исследовательских работ, являются руководителями около 10 важных научно-практического значения проектов. Профессорско-преподавательский состав каждый год участвовал на международных и республиканских симпозиумах и конференциях. Каждый из них в этот период два раза на курсах совершенствовал уровень квалификации. Работали в ряде зарубежных университетов и использовали опыт сотрудников.