UNEC-də elmi tədqiqat işlərinin perspektivləri müzakirə edilib
UNEC-də “Təhsil alanların və doktorantların elmi tədqiqatlarda iştirakının təmin edilməsinin təşkili: Problemlər və perspektivlər” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Seminarın moderatoru, Elm şöbəsinin müdiri professor Zahid Məmmədov bildirib ki, universitetlərin gücü ali təhsil müəssisəsində aparılan elmi-tədqiqat işlərinin sayına görə ölçülür. Professor UNEC-də bu istiqamətdə məqsədyönlü işlərin aparıldığını qeyd edib: “UNEC tələbələrinin iştirakı ilə universitetdə mütəmadi olaraq beynəlxalq elmi konfranslar təşkil etmək niyyətindəyik. Tədqiqatçıların stimullaşdırılması məqsədilə onların elmi fəaliyyətinin qiymətləndirilməsini müəyyən edən reytinq sisteminin formalaşdırılması da nəzərdə tutulub. “Vergilər” mövzusunda tələbə və magistrlər arasında keçirilən 10-cu olimpiadada fərqlənən UNEC tələbə və magistrlərinin xarici ölkələrdə təşkil edilən vergi-maliyyə olimpiadalarında iştirakı üçün işlər görülür. Bunun üçün universitetdə işçi qrupu yaradılıb”.
UNEC-də pedaqoji fəaliyyət göstərən tanınmış amerikalı iqtisadçı alim, professor Bülent Aybar ABŞ-ın nüfuzlu universitetlərində tələbələrin elmi-tədqiqat fəaliyyətinə cəlb olunması təcrübəsindən danışıb. Bildirib ki, ABŞ universitetlərində professorlar elmi kadrların hazırlanmasında maraqlıdırlar. Həmin universitetlərdə tələbələrin elmi tədqiqata cəlb olunması da könüllülük prinsipi ilə aparılır.
UNEC rektorunun köməkçisi Ramil Cabbarov “Elmi tədqiqatların aparılmasında tələbə potensialından istifadə: “Win win modeli”ndən danışıb.
Magistratura mərkəzinin direktoru, professor Qabil Manafov magistratura səviyyəsində elmi işlərin aparılması barədə məlumat verib. Bildirib ki, yeni təhsil standartlarına görə, təhsil aldıqları müddətdə magistrlərin ən azı bir elmi məqalə və ya tezisı çap olunmalıdır. Q.Manafov yeni tədris ilindən magistratura pilləsində Elmi tədqiqat metodları fənninin tədris olunduğunu da diqqətə çatdırıb.
Doktorantura şöbəsinin müdiri, dosent Həmid Həmidov doktorantların elmi fəaliyyətinin aparılması istiqamətində tətbiq olunan yeniliklərdən, antiplagiat proqramından danışıb.
Seminar müzakirələrlə davam edib. Tələbələrlə iş üzrə prorektor, dosent Səadət Qəndilova, Fizika və kimya kafedrasının müdiri, professor Rövnəq Rzayev və digər iştirakçıların mövzu ilə bağlı sualları cavablandırılıb, təklifələri dinlənilib.

В UNEC обсуждались перспективы научно-исследовательских работ
В UNEC состоялся научный семинар на тему «Обеспечение участия обучающихся и докторантов в научных исследованиях: Проблемы и перспективы».
Модератор семинара, заведующий Отделом науки, профессор Захид Мамедов отметил, что сила университетов определяется по числу научно-исследовательских работ, проведенных в высших учебных заведениях. Профессор отметил о проведении в UNEC в этом направлении целенаправленных работ: «Мы намерены постоянно проводить в университете международные научные конференции с участием студентов UNEC». В целях стимулирования исследователей предусматривается формирование системы рейтинга, определяющего их научную деятельность. Ведутся работы в направлении участия в организованной за рубежом налоговой финансовой олимпиаде студентов и магистрантов UNEC, отличившихся в 10-ой олимпиаде, состоявшейся среди студентов и магистров на тему «Налоги. С этой целью в университете создана рабочая группа».
Известный американский ученый-экономист, профессор Бюлент Айбар, занимающийся в UNEC педагогической деятельностью, рассказал об опыте привлечения студентов престижных университетов США к научно-исследовательской деятельности. Было отмечено, что в университетах США профессора заинтересованы в подготовке научных кадров. В указанных университетах привлечение студентов к научному исследованию проводится на добровольных принципах.
Помощник ректора UNEC Рамиль Джаббаров рассказал об «Использовании студенческого потенциала в проведении научных следований: модели “Win win”.
Директор Центра магистратуры, профессор Габиль Манафов  дал информацию о проведении научных работ на уровне магистратуры. Отметил, что по новым стандартам образования магистрами в течение обучения должна быть опубликована одна статья или тезис. Г.Манафов довел до внимания участников, что с нового учебного года на ступени магистратуры ведутся занятия по дисциплине «Научно-исследовательские методы».
Заведующий отделом докторантуры, доцент Гамид Гамидов рассказал о новшествах, применяемых в направлении проведения научной деятельности докторантов, программе антиплагиата.
Семинар продолжался обсуждениями. Были освещены вопросы и выслушаны предложения проректора по работе со студентами, доцента Саадат Гандиловой, заведующего кафедрой Физики и химии, профессора Ровнага Рзаева и других участников семинара.