Əlaqə tel: +(994) 012 492 57 31
Meybullayev İslam İqtisadiyyatı UNEC Tədqiqat Mərkəzi Azərbaycan Dövlət İqtisad  Universitetinin Elmi Şurasının 6 dekabr 2018-ci il tarixli iclasının № 162 №-li Qərarı və UNEC rektorunun 595/3/2018 №-li əmrinə əsasən yaranmışdır.
UNEC Rektorunun 895/3/2018 №-li əmrinə əsasən mərkəzə ictimai əsaslarla rəhbərlik  i.e.n. Xanlarzadə Sərvinaz Məmməd Həsən qızına həvalə edilmişdir.
Meybullayev İslam İqtisadiyyatı Mərkəzi verilən səlahiyyətlər çərçivəsində islam iqtisadiyyatının öyrənilməsi, biliklərin yayılması və inkişaf etdirilməsi məqsədilə işlərin təşkilini həyata keçirir.
Mərkəz fəaliyyətini mövcud qanunvericiliyə uyğun olaraq dövlət, özəl və xarici müəssisələrlə bağlanmış müqavilələr əsasında həyata keçirir.
Mərkəz öz vəzifələrini və hüquqlarını həyata keçirərkən UNEC-in struktur bölmələri, dövlət orqanları, elm və təhsil qurumları, korporativ sektor və digər təşkilatlarla qarşılıqlı əlaqədə fəaliyyət göstərir.
• ölkədə islam iqtisadiyyatı sahəsində biliyin yayılması və inkişaf etdirilməsi;
• islam iqtisadiyyatı sahəsində tədqiqatların həyata keçirilməsi və çap nəşrlərinin buraxılması;
• islam iqtisadiyyatı üzrə konfransların, seminarların, simpoziumların və başqa intellektual diskussiyaların keçirilməsi;
• ölkənin maliyyə sisteminə, o cümlədən yerli, xarici və beynəlxalq təşkilatlarla həyata keçirilən birgə layihələr çərçivəsində qabaqcıl islam bank xidmətləri və texnologiyaların tətbiqi;
• müvafiq sahənin inkişafının təmin edilməsi.
1. islam iqtisadiyyatının inkişaf etdirilməsi istiqamətində başqa təhsil mərkəzləri ilə əməkdaşlıq;
2. islam iqtisadiyyatı sahəsində araşdırmalar aparmaq və müvafiq tədbirlərin görülməsinə dair təkliflər vermək;
3. islam iqtisadiyyatı sahəsində tətqiqatçıların zəruri iqtisadi informasiya ilə təmin edilməsi üçün tədbirlər görmək;
4. islam iqtisadiyyatının öyrənilməsi üçün tədris proqramları və metodik vəsaitlərin hazırlanması
5. islam iqtisadiyyatı ilə əlaqədar beynəlxalq tədqiqatları müntəzəm təhlil etmək və islam iqtisadiyyatının inkişafı istiqamətində təkliflər vermək;
6. səlahiyyətlərimiz çərçivəsində universitetin inkişaf konsepsiyasının həyata keçirilməsini təmin etmək.
image1212image454545image1212image11111image888imageIMG-20201219-WA0218image444image3333image44444
Atakişiyev Ruslan Bahyəddin oğlu – UNEC İqtisadiyyat və idarətmə kafedrasının müəllimi
Ağayev Samir Səxavət oğlu — BERC Group şirkətinin maliyyə meneceri, “Maliyyə və maliyyə institutları” kafedrasının dissertantı
Savalanlı Yamin Novruz oğlu — İstanbul Universitetinin Sosial Elmlər İnstitutunun İslam İqtisadiyyatı və Maliyyəsi ixtisası üzrə Doktorantı
video link: https://fb.watch/iZr5AYFZqi/
videolink: https://www.facebook.com/unec.miim/videos/5572860069392418
Professor Məmmədhəsən Meybullayevin xatirəsinə həsr olunmuş tədbir keçirilib (19/04/2022)
videolink: https://fb.watch/aJ_Oa7r3Xw/
videolink: https://fb.watch/9TVZNsod3O/
https://www.facebook.com/101090375171032/photos/a.127685712511498/300053941941340/
https://fb.watch/8INhrSrFj8/
Azərbaycanda İslam maliyyəsi ixtisasının tədrisi problemləri (01.07.2021)
videolink: https://fb.watch/6t8EXY6g52/
İslami Sosial Maliyyə və Qarzi-Həsənə əsaslanan İslami Mikromaliyyələşdirmənin tətbiqi (19.04.2021)
“Azərbaycanda İslam bankçılığının modelləri və onların istifadəsi” mövzusunda onlayn seminar keçirilib (30.04.2021)
Qlobal maliyyə sistemi necə işləyir (Facebook – 28.02.2021)
Müasir iqtisadi nəzəriyyədə faiz (Facebook – 20.02.2021)
UNEC-də İslam iqtisadiyyatına həsr olunan konfrans keçirilib (21.12.2020)
COVİD-19 pandemiyasının İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərin iqtisadiyyatına təsiri: təhlil və qiymətləndirmə (04.05.2020)
“Meybullayev İslam İqtisadiyyatı Mərkəzi” ilə “İqtisadi Resursların Öyrənilməsi” İctimai Birliyi arasında Memorandumu imzalanmışdır. (22.02.2019)
“İslam maliyyəsi: müasir trendlər və inkişaf perspektivləri” mövzusunda tədbir (12.03.2019)
“Faizssiz bankçılıq və onun Azərbaycanda tətbiqi imkanları” mövzusuna həsr edilmiş tədbir (10.04.2019)
Biznes və menecment fakültəsi ilə Meybullayev İslam İqtisadiyyatı Mərkəzinin birgə təşkil etdiyi elmi seminar: “İslam iqtisadiyyatı, sosial ədalət və multikultural dəyərlər” mövzusunda keçirilib (29.05.2019)
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ), İslam İqtisadiyyatı Resurs və Araşdırma Mərkəzi (İQRAM) və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) Meybullayev İslam İqtisadiyyatı Mərkəzinin (MİİM) birgə təşkilatçılığı ilə “İslam iqtisadiyyatı: reallıqlar və perspektivlər” mövzusunda seminar keçirilib (26.10.2019)
İlahiyyat İnstitutunda İslam iqtisadiyyatında reallıqlar və perspektivlər müzakirə olunub (azertag.az – 26.10.2019)
Aİİ-də “İslam İqtisadiyyatı: reallıqlar və perspektivlər” mövzusunda seminar (ait.edu.az – 26.10.2019)

Руководитель центра: Сервиназ Ханларзаде
Центр исследования Исламской экономики Мейбуллаева UNEC создан на основании Решения Ученого совета Азербайджанского государственного экономического университета от 6 декабря 2018 года № 162 и приказа ректора UNEC № 595/3/2018.
В соответствии с приказом ректора UNEC № 895/3/2018 руководство центром на общественных началах поручено к.э.н. Ханлар Заде Сервиназ Мамед Гасан гызы.
Центр Исламской экономики Мейбуллаева в рамках предоставленных полномочий осуществляет работу в направлении изучения исламской экономики, распространения и развития знаний.
Центр соответственно существующему законодательству осуществляет деятельность на основе соглашений, заключенных с государственными, частными и зарубежными предприятиями.
Выполняя свои обязанности и права, центр оказывает деятельность со структурными подразделениями UNEC, государственными органами, научными и учебными структурами, корпоративным сектором и другими организациями.
ЦЕЛИ:
• распространение и развитие в стране знаний в сфере исламской экономики;
• проведение исследований в сфере исламской экономики и выпуск печатных изданий;
• проведение конференций, семинаров, симпозиумов и других дискуссий, посвященных исламской экономике;
• в рамках совместных проектов, реализуемых в финансовой системе страны, в том числе с местными, зарубежными и международными организациями применение передовых исламских банковских услуг и технологий;
• обеспечение развитие соответствующей сферы.
ОБЯЗАННОСТИ:
• сотрудничество с другими центрами образования в направлении развития исламской экономики;
• проводить исследования в сфере исламской экономики и вносить предложения по проведению мероприятий;
• проводить мероприятия для обеспечения необходимой экономической информацией исследователей в сфере исламской экономики;
• для изучения исламской экономики разработка учебных программ и методических пособий;
• постоянно проводить анализ международных исследований в связи с исламской экономикой и выдвигать предложения в направлении развития исламской экономики;
• в рамках полномочий обеспечить осуществление концепции развития университета.
image1212image454545image1212image11111image888imageIMG-20201219-WA0218image444
• Саваланлы Ямин Новруз  – докторант ТЦ Стамбульского университета; (Институт социальных наук, докторская программа исламской экономики и финансов (DR)/турецкий; Центр изучения экономических ресурсов, эксперт
• д.ф.э. Мусаев Афган Абульфаз – Университет «Одлар Юрду», ст/преп. кафедры «Экономика и экономические отношения»
• доц. Камола Байрам – доцент кафедры «Исламская экономика и финансы» ТЦ Каратайского университета (Конья/Турция)
ПРОВЕДЕННЫЕ МЕРОПРИЯТИЯ:
video link: https://fb.watch/iZr5AYFZqi/
videolink: https://www.facebook.com/unec.miim/videos/5572860069392418
videolink: https://fb.watch/aJ_Oa7r3Xw/
videolink: https://fb.watch/9TVZNsod3O/
Подписан меморандум между «Центром исламской экономики Мейбуллаева» и Общественного объединения «Изучение экономических ресурсов». 22 февраля 2019 год.
Мероприятие на тему «Исламские финансы: современные тренды и перспективы развития»  (12.03.2019)
Мероприятие, посвященное теме «Беспроцентное банковское дело и возможности еги применения в Азерабйджане» (10.04.2019)
Научный семинар, организованный совместно с факультетом Бизнеса и менеджмента и Центром исламской экономики Мейбуллаева на тему «Исламская экономика, социальная справедливость и мультикультуральные ценности»  (29.05.2019)
Проведен семинар при организационной поддержке Азербайджанского института теологии (АИТ), Исследовательского  центра  исламской  экономики  (ИЦИЭ) и Центра исламской экономики Мейбуллаева Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) на тему «Исламская экономика: реалии и перспективы» (26.10.2019)