UDİD UNEC tələbələrinə nələr vəd edir – bütün sualların cavabı
UNEC-də UDİD proqramının icrasına başlanılır. İlk olaraq Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbində açılacaq proqrama 2017/18-ci tədris ilindən start veriləcək. Tələbələrin UDİD proqramına olan marağını nəzərə alaraq, onların ən çox verdiyi sualların cavabını təqdim edirik:
UDİD nədir?
Universitet Daxili İki Diplom (UDİD) proqramı təhsil aldığı müddətdə bakalavrlara unikal imkan yaradan üstünlükdür. Tələbə dörd il ərzində iki ayrı ixtisas üzrə diploma sahib olmaqla, gələcəkdə əmək bazarında layiqli yer tutmaq və onun tələblərinə çevik uyğunlaşmaq imkanı verəcək.
UDİD-in məqsədi
Proqramın məqsədi “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”ndan irəli gələn tələbləri icra etmək, qəbul olunduğu ixtisaslarda müvəffəqiyyətlə təhsil alan tələbələrin ikinci ixtisas üzrə də əlavə təhsil almaqla, rəqabətədavamlı mütəxəssis kimi hazırlanmasıdır.
UDİD proqramının açılması
Hər hansı iki ixtisas üzrə UDİD proqramının açılması üçün həmin ixtisasların təhsil proqramlarında nəzərdə tutulan fənlərin və onlara ayrılan kreditlərin ən azı 70 faizi eyni olmalıdır. UDİD proqramının tətbiq olunduğu ixtisasların siyahısı UNEC-in Elmi Şurasının qərarı ilə təsdiq edilir.
UDİD proqramına qəbul
UDİD proqramı açılan fakultələrdə ixtisaslar üzrə qəbul planı, proqramın işçi tədris planı və qeydiyyat tarixləri hər tədris ilinin başlanğıcına bir ay qalmış tələbələrə elan edilir. Proqrama qəbul planı hər bir ixtisas üzrə universitetə həmin ildə bu ixtisasa tələbə qəbulunun 20%-dən çox ola bilməz. Tələbə UDİD proqramına qəbul üçün əsas ixtisas proqramının ən tez üçüncü, ən gec isə beşinci semestrinin əvvəlində müraciət edə bilər.
UDİD proqramında kimlər iştirak edə bilər?
UDİD proqramında təhsil müddətində birinci ixtisas üzrə nəzərdə tutulan fənlər üzrə kreditləri qazanan və ayrı-ayrı fənlərdən müvəffəqiyyət göstəricisi 81-100 bal arasında olan I kursu bitirmiş tələbələr iştirak edə bilər. Onlar semestrin başlanğıcına üç həftə qalanadək rektorun adına yazılı formada ərizə ilə müraciət edə bilərlər. Semestrin başlanğıcına iki həftə qalanadək isə müraciətlər qəbul komissiyası tərəfindən qəbul prosesinin təşkili qaydalarına uyğun dəyərləndirilir və proqrama qəbul edilən tələbələrin siyahısı elan edilir.
UDİD proqramı necə tətbiq edilir?
UDİD proqramına qəbul edilən tələbələr üçün əlaqədar ixtisasların təhsil standartları, tədris planları, ixtisas üzrə məzunlarının əldə etməli olduğu bilik, bacarıq və vərdişlər, tədrisi nəzərdə tutulan fənlərin sillabusları dəyərləndirərək, xüsusi tədris qrafikləri hazırlanır. Bu qrafiklər əsasında hər bir tələbə üçün akademik məsləhətçilərin köməyi ilə semestr başlamazdan əvvəl fərdi tədris planları tərtib olunur ki, burada tələbənin həm birinci, həm də ikinci ixtisasda dinləməsi tələb olunan bütün fənlər qeyd olunur.
UDİD proqramı ödənişlidir?
UDİD proqraminda iştirak ödənişlidir. Tələbələrin ikinci ixtisas üzrə dinlədiyi fənlər üzrə təhsil haqqının məbləği fənlərin kredit sayına uyğun olaraq həmin ixtisas üzrə bir kredit üçün müəyyənləşdirilir.
İkinci ixtisas fənnlərinin kreditlərini başqa universitetdə toplamaq olar?
UDİD proqramında iştirak edən tələbələr ikinci ixtisas fənnlərinin kreditlərini yalnız UNEC-də toplamalıdır. Tələbə UDİD Proqramı üzrə müvəffəqiyyətsiz olduğu fənni bu fənnin açılacağı ilk semestrdə təkrarlayır. Tələbə müvəffəqiyyətsiz olduğu seçmə fənnin yerinə akademik məsləhətçinin köməyi ilə yeni fənn seçə bilər. UDİD proqramı tələbəsi yay semestrində də iştirak edə bilər.
UDİD proqramında iştirak edən tələbə mübadilə proqramında iştirak edə bilər?
UDİD proqramında iştirak edən tələbələr göstəriciləri uyğun gəldiyi halda UNEC tələbələri üçün təklif olunan bütün mübadilə proqramlarına qatıla bilərlər. Əsas ixtisas proqramı üzrə akademik məzuniyyət verilən tələbə isə UDİD proqramı üzrə də akademik məzuniyyətdə hesab edilir.
UDİD proqramında təqaüd
UDİD proqramı üzrə təhsil alan tələbə ikinci ixtisas üzrə təqaüd müsabiqəsində iştirak edə bilməz.
UDİD proqramında istehsalat təcrübəsi
UDİD proqramıninda iki ixtisas üzrə təcrübələr ekvivalent qəbul olunduğu hallarda hər iki ixtisas üzrə birgə təcrübə təşkil edilir.
UDİD proqramından məzun olmaq
Tələbənin I ixtisas proqramı ilə II ixtisas proqramı ayrılıqda dəyərləndirilir. UDİD proqramı üzrə nəticələr tələbənin I ixtisasdan məzun olmasına təsir etmir. I ixtisasdan məzun olan tələbəyə I ixtisas üzrə bakalavr diplomu verilir. Əsas ixtisas proqramı üzrə məzun olan və UDİD proqramını üzrə ümumi orta müvəffəqiyyət göstəricisi (ÜOMG) 71 və daha çox bal ilə tamamlayan tələbəyə UDİD proqramı üzrə bakalavr diplomu verilir. Əsas ixtisas proqramı üzrə məzun ola bilməyən tələbə UDİD proqramı üzrə məzun ola bilməz. Əsas ixtisas proqramından məzun olan, lakin UDİD proqramını başa vura bilməyən tələbələrə, proqramı bitirmək üçün iki semestrədək əlavə müddət verilir.
UDİD Proqramınin iştirakçısının həm I, həm də II ixtisas üzrə Yekun Dövlət Attestasiyasından keçməsi məcburidir. UDİD Proqramı üzrə nəzərdə tutulan fənnlərin kreditlərini müvəffəqiyyətlə toplayan tələbələr II ixtisasın yekun dövlət attestasiyasına yalnız I ixtisasın yekun dövlət attestasiyasını müvəffəqiyyətlə keçdikdən sonra buraxılır. UDİD proqramının məzunlarına I və II ixtisas proqramları üçün ayrı-ayrılıqda akademik transkript verilir.
UDİD proqramından çıxmaq olar?
Tələbə, öz istəyi ilə UDİD proqramından çıxa bilər. Təhsil müddətində tələbənin əsas ixtisas proqramı üzrə ümumi orta müvəffəqiyyət göstəricisinin yalnız bir dəfə 65 bala qədər azalmasına icazə verilir. Əsas ixtisas proqramı üzrə ümumi orta müvəffəqiyyət göstəricisi ikinci dəfə 65 baldan aşağı düşən tələbə UDİD proqramından çıxarılır. Ardıcıl iki semestr üzürsüz səbəbdən UDİD proqramı üzrə qeydiyyatdan keçməyən tələbə proqramdan çıxarılır. Əsas ixtisas proqramından məzun olduqdan sonra əlavə verilən iki semestrlik müddətin sonunda UDİD proqramını tamamlaya bilməyən tələbə proqramdan çıxarılır. UDİD proqramından çıxarılan tələbə bu proqrama təkrar qəbul edilə bilməz.

What the IDDP promises to UNEC students – answers to all the questions
Execution of the IDDP starts at UNEC. The program to be initially opened in the International School of Economics will start from the 2017-2018 academic year. Taking into account students’ interest in the IDDP, we introduce the answers to the frequently asked questions (FAQ):
What is IDDP?
The Internal Dual Diploma Program is a unique advantage for the undergraduate students within their studies. Possessing two diplomas in different majors within 4 years, student will have an opportunity to occupy a decent place in the labour market and flexibly adapt to its requirements.
IDDP’s purpose
The purpose of the Program is to fulfil the requirements arising from the “State Strategy for the Development of Education in the Republic of Azerbaijan” and to train students who succeed in undergraduate level of their studies as successful competitors by acquiring additional education in the second specialty.
Opening of the Program
At least 70 per cent of the disciplines and credits allocated to them in the curriculum of those specialties should be the same for the opening of the UDID program in two specialties. The list of the majors the IDDP is applied approved by the decision of UNEC’s Academic Board.
Admission to the IDDP
Admission plan, the programs’ curriculum and registration dates will be announced to students a month before the start of the academic year in the faculties where the IDDP is open. The admission plan of the program should not exceed 20% of the admission to this major in this year. Student may apply for the IDDP, the most common, in the third term or at the latest in the beginning of the fifth term.
Who may apply to the IDDP?
Undergraduate students who complete I year of their studies, earn credits on subjects intended by the first specialization during the study period and become successful in 81-100 points will be able to appeal for the IDDP. They should submit a written application to the rector of the university three weeks before the start of the semester. Two weeks prior to the beginning of the start of the term, the applications are evaluated by admission commission in accordance with the rules for admission and the list of the students admitted to the program is announced.
How is the IDDP applied?
The students who are enrolled in the UDID program are trained in special education schedules, evaluating the syllabuses of the subjects, the educational standards, curricula, the knowledge, skills and habits required by the graduates of the specialty. Individual curricula are drawn up before the start of the semester with the help of academic advisors for each student, on the basis of these schedules, in which all the disciplines required for the student to be trained in both the first and the second qualifications are mentioned.
Is the IDDP charged?
Admission to the IDDP is paid. The amount of the tuition fee on the second major is defined in accordance with the number of credits on that major.
Is it possible to collect credits in another university?
Students who attend the IDDP should collect the credits on the second major only at UNEC. The student repeats the subject that is unsuccessful in the UDID Program during the first semester of this subject. The student may choose a new subject instead of the elective subject, with the help of an academic advisor. The UDID student may also attend the summer semester.
Is the IDDP student eligible for the exchange program?
Students participating in the UDID program can participate in all exchange programs proposed for UNEC students, even if the indicators match. Students admitted to the main program of specialization are considered as academic leavers for the UDID program.
Scholarship in the IDDP
Student who studies on the IDDP cannot compete for the scholarship on the second major.
Internship within the IDDP
In the case of two specializations in the UDID program, equivalent internships are organized in both disciplines.
Graduation from the IDDP
The 1st and 2nd specialty programs of the student’s qualification are evaluated separately. The results of the UDID program do not affect the student’s graduation from I specialty. A graduate of I specialty is awarded a bachelor’s degree on specialty. The Bachelor’s Degree in the UDID Program is awarded to a student who graduated from the main qualification program and completes the general average achievement indicator (UOMG) with 71 points or more. A student who cannot graduate from the main qualification program cannot be a graduate of the UDID program. Students who have graduated from the main qualification program, but who cannot complete the UDID program, will have an additional period of up to two semesters to finish the program.
The participant of the UDID Program is obliged to pass the Final State Attestation both in I and II qualifications. Students who successfully complete the credits of the courses offered by the UDID Program are issued with the final state certification of the 2nd qualification only after successfully completing the final state attestation of the specialty. UDID graduates are given separate academic transcript for I and II specialty programs.
Is it possible to leave the IDDP?
The student may withdraw from the UDID program at his own discretion. During the education period, students are allowed to decrease the overall average achievement indicator for the main specialty program to 65 pupils only once. A student who drops below 65 points for a secondary general education program is dismissed from the UDID program for the second time. The student, who has not been registered for two consecutive semesters for a reasoned reason, is excluded from the program. Students who cannot complete the UDID program at the end of the two semesters added after graduation from the main qualification program are excluded from the program. Student removed from UDID program cannot be re-admitted to this program