“İxracın stimullaşdırılmasının dünya təcrübəsi: yanaşmalar və nəticələr”
“İxracın stimullaşdırılmasının dünya təcrübəsi: yanaşmalar və nəticələr” mövzusuna həsr olunan dəyirmi masanın məqsədi regionlar üzrə xarici bazarları öyrənmək, mal qrupları, qrupdaxili mal növləri bazarlarının ümumi tələblərini, o cümlədən bu bazarlarda formalaşan real və potensial alıcıların tədiyyə qabiliyyətli tələbini müəyyən etmək olub. XTDM ilə UNEC-in “Beynəlxalq iqtisadiyyat” kafedrasının birgə təşkil etdikləri tədbirdə müzakirələrin aparılması üçün mərkəzin həmsədri, professor İrşad Kərimlinin rəhbərliyi ilə universitetin professor-müəllim heyətindən ibarət işçi qrupu yaradılıb.
İki gün davam edən dəyirmi masada işçi qrupu Azərbaycanın milli iqtisadiyyatının beynəlxalq iqtisadiyyata interqrasiyası istiqamətində müzakirələr aparıb. Yerli sahibkarların daxili və xarici bazarın ehtiyaclarını ödəyə bilmək istiqamətində real imkanlarını araşdırıb.
Müzakirələrdə UNEC-in xarici universitetlərdə təhsil almış gənc tədqiqatçı müəllimləri Təhmasib Əlizadə, Əhliman Abbasov, Rövşən CamalovSeymur Əliyev və Elnur İsayev çıxış ediblər. Onlar təhsil aldıqları ölkələrin (Almaniya, İngiltərə, Rusiya, Türkiyə, Finlandiya) ixracatçı sahibkarların stimullaşdırılması sahəsindəki uğurlu təcrübələrini bölüşüblər.
Dəyirmi masanın yekununda mərkəzin həmsədri professor İ.Kərimli işçi qrupunun əldə etdikləri nəticələr barədə məlumat verib. Bildirib ki, ölkənin ixracatçı sahibkarlarını stimullaşdırmaq məqsədilə onlar üçün daha çox xarakterik olan Avropa və İslam-Ərəb regionu üzrə iqtisadi qruplaşmaya daxil olan ölkələrin metod, alət və yanaşmalarından faydalanmaq məqsədəuyğundur. Professor milli brend və xidmətlərlə daxili bazarın ehtiyaclarını tam ödədikdən sonra, xarici bazarın tələblərinə uyğunlaşmanın, ənənəvi bazarlarla yanaşı, yeni bazarlar uğrunda beynəlxalq rəqabətqabiliyyətlilik müstəvisinə çıxmağın əhəmiyyətini  vurğulayıb.
Sonda işçi qrupunun üzvləri dəyirmi masada səsləndirilən təkliflər əsasında tərtib olunan biznes planları iqtisadi səmərə əldə etmək məqsədilə aidiyyatı dövlət və özəl qurumlara təqdim etmək qərarına gəliblər.

«Мировая практика стимулирования экспорта: подходы и результаты»
Целью состоявшегося круглого стола, посвященного теме «Мировая практика стимулирования экспорта: подходы и результаты», являлось  изучение внешних рынков региона, определение группы товаров, общие потребности рынков внутригрупповых видов товаров, в том числе платежеспособные потребности реальных и потенциальных покупателей, сформировавшихся на этих рынках.  Для проведения обсуждений на мероприятии, организованном ЦПВТ и кафедрой «Международная экономика» UNEC, создана рабочая группа в составе профессорско-преподавательского состава университета под руководством сопредседателя центра, профессора Иршада Керимли.
В двухдневном круглом столе рабочая группа провела обсуждения по вопросу интеграции национальной экономики Азербайджана в международную экономику. Были рассмотрены вопросы о возможности удовлетворения местными предпринимателями нужд внутреннего и внешнего рынков.
В обсуждениях выступили получившие образование в зарубежных университетах молодые преподаватели-исследователи UNEC Тахмасиб Ализаде, Ахлиман АббасовРовшан Джамалов, Сеймур Алиев и Эльнур Исаев. Они поделились успешным опытом в сфере стимулирования предпринимателей экспортеров стран, в которых получили образование (Германия, Англия, Россия, Турция, Финляндия).
Как итог круглого стола сопредседатель центра профессор И.Керимли дал информацию о результатах, полученных рабочей группой. Он отметил, что с целью стимулирования предпринимателей экспортеров страны целесообразно воспользоваться методами, инструментами и подходами стран, входящих в экономическую группу Европейского и Исламского и Арабского регионов. После полного удовлетворения нужд внутреннего рынка национальным брендом и услугами,  профессор подчеркнул о значении соответствия требованиям внешнего рынка,  наряду с традиционными рынками проведение конкурентоспособность  за новые рынки.
В конце члены рабочей группы в целях достижения экономических успехов пришли к решению представить составленный на основе предложений, выдвинутых в круглом столе бизнес план, соответствующим государственным и частным структурам.