UNEC-də Xocalı faciəsinə həsr edilən müsabiqə keçirilib
UNEC-in Maliyyə və mühasibat fakültəsinin professor-müəllim heyəti və tələbələrinin iştirakı ilə “Xocalı soyqırımı”nın ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib.
Xocalı faciəsində həlak olanların əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildikdən sonra tələbələrin soyqırımla bağlı hazırladıqları videoçarx nümayiş olunub.
Fakültə dekanı Gəray Musayev Xocalı soyqırımının erməni millətçilərinin xalqımıza qarşı aparılan etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinin ən qanlı səhifəsindən olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyev Xocalı faciəsi haqqında həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, onun soyqırım kimi tanınması üçün məqsədyönlü və ardıcıl fəaliyyət göstərir. Eləcə də Heydər Əliyev Fondunun vitse Prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq kampaniyası bu istiqamətdə çox uğurlu layihələr həyata keçirir. Dünyanın əksər ölkələrində Xocalı faciəsi qurbanlarının anım mərasimləri qeyd olunur.
“Humanitar fənlər” kafedrasının professoru Məhəbbət Paşayeva, “Nəzəri və praktiki iqtisadiyyat” kafedrasının müdiri, professor Ümidvar Əliyev, “Maliyyə və maliyyə institutları” kafedrasının dosenti, Zöhrab Paşayev, “Xarici dillər” kafedrasının baş müəllimi Dürdanə Vəkilova Xocalı hadisəsinin baş vermə səbəbləri və törətdiyi nəticələri barədə danışıblar.
Rus İqtisadiyyat Məktəbində (RİM) təşkil edilən “Conversation club” da  Xocalı faciəsinə həsr olunub. Klubun rəhbəri Vüsal Abasov “Gənclərin “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq kampaniyasında və həqiqətlərin təbliğındə rolu” mövzusu ilə tələbələrə müraciət edib. İngilis dilində aparılan müzakirələrdə tələbələr fikirlərini bölüşüblər.
RİM-in direktoru, dosent Mənsur Bərxudarov Xocalı soyqırımı, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı Azərbaycan həqiqətlərinin  dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında gənclərə yaxından iştirak etməyi tövsiyə edib. Bildirib ki, Azərbaycan gəncliyinin önündə duran əsas vəzifə onların öz inkişafını təmin etmək və dövlətimizin mənafeyini etibarlı şəkildə müdafiə etmək üçün qətiyyətlə çalışmaqdır.
“Conversation club”un iştirakçıları Heydər Əliyev Fondunun Xocalı soyqırımı barədə hazırladığı sənədli filmi izləyiblər.
UNEC nəzdində Maliyyə İqtisad Kollecində də Xocalı soyqırımı qurbanları anılıb. Kollecin direktoru Həmzə Ziyadov bildirib ki, Xocalı soyqırımı ermənilər tərəfindən planlı şəkildə həyata keçirilib. Günahsız sakinlər azərbaycanlı mənsubiyyətinə görə qətlə yetirilib, misli görünməyən işgəncələrə məruz qalıblar. Heç kimə aman verilməyib. Xocalı soyqırımının, Ermənistanın işğal etdiyi Azərbaycan torpaqlarında törətdiyi vandalizm aktlarının beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması, bu soyqırımı törədənlərin layiqli cəzasını alması üçün  gəncləri xüsusi fəallıq nümayiş etdirməyə çağırıb.
Kollecin tələbələri “Xocalı fəryadı” adlı bədii kompozisiya ilə çıxış ediblər. Sonda isə UNEC-in Yaradıcılıq Mərkəzinin rəhbəri Elman Cəfərovun quruluşçu rejissorluğu ilə hazırlanan “Ruhum Qarabağlıdır” sənədli filmi nümayiş etdirilib.
UNEC-in Yaradıcılıq Mərkəzinin üzvləri arasında “Xocalı həftəsi”nə həsr olunan şeir müsabiqəsi keçirilib.
Müsabiqə zamanı tələbələr Azərbaycanın tanınmış şairləri ilə yanaşı, özlərinin müəllifi olduqları şeirləri də səsləndiriblər.
Qaliblər xalq artisti Nurəddin Mehixanlı, “Ulduz” jurnalının nəsr və poeziya şöbəsinin redaktoru Vüsal Nuru, Gənc Tamaşaçılar Teatrının aktyoru Vahid Orucoğlu, UNEC-in Yaradıcılıq Mərkəzinin bədii rəhbəri Əfsanə Məmmədovanın təmsil olunduğu münsiflər heyəti tərəfindən müəyyən ediliblər.
Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin 1-ci kurs tələbəsi İlham Quliyev Xəlil Rza Ulutürkün “Nifrət məktəbi yarat” şeiri ilə müsabiqənin qalibi olub.  SABAH qrupunun 4-cü kurs tələbəsi Günay Qarayeva Bəxtiyar Bahabzadənin “Anam öldümü?” şeiri ilə 2-ci yerin, Maliyyə və mühasibat fakültəsinin 1-ci kurs tələbəsi Təranə Quliyeva isə Zəlimxan Yaqubun “Xocalı, ay Xocalı” şeiri ilə 3-cü yerin  qalibi olub.

A Competition dedicated to Khojali Tragedy was held at UNEC
The academic staff and the students of the Faculty Finance and Accounting of UNEC have attended the event dedicated to the anniversary of “Khojali Tragedy”.
A video prepared by the students about the massacre was demonstrated after a minute’s silence to the memory of the people perished within the tragedy.
The School Dean, Geray Musayev said the Khojali genocide is the bloodiest page of the policy of ethnic cleansing and genocide conducted by the Armenian nationalists against our people. He highlighted that the President Ilham Aliyev has been performing purposefully and consistently to deliver the truth about the Khojali tragedy to the world community and for its recognition by. In addition, the international campaign “Justice to Khojali” performed by the Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva successfully implements projects in this area. The ceremonies of commemoration of Khojali victims are being held in many countries of the world.
A Professor of the Department of “Humanitarian Disciplines” Mahabbat Pashayeva, the Head of the Department “Theoretical and Practical Economics”, a Professor Umudvar Aliyev, an  Associated Professor of the Department of “Finance and Financial Institutions” Zohrab Pashayev and a senior teacher of the Department of “Foreign Languages” Durdana Vakilova spoke about the purposes of the Khojali events and the results committed by.
A “Conversation Club” held by the Russian School of Economics (RSE) was also devoted to “Khojali tragedy”. The leader of the club has appealed to students on “The role of youth in the international campaign “Justice to Khojali” and promotion of the truth”. Students shared their opinions within the debates held in English.
Director of the RSE, Associated Professor Mansur Barkhudarov recommended the students to be active in delivering the realities about Khojali genocide and Daghlig Garabagh conflict to the world community. He said that the main task set before the youth is to develop and do their best to protect our country’s interests.
Then the participants of the “Conversation Club” followed the documentary film about Khojali genocide prepared by the Heydar Aliyev Foundation.
The victims of Khojali massacre were commemorated in the Financial and Economic College of UNEC. Director of the College Hamza Ziyadov said that the Armenians carried out Khojali genocide in a planned manner. The innocent people were killed because of their nationality; were subjected to unprecedented torture. No one was shown mercy. He urged the young people to be particularly active for delivering the Khojali massacre and acts of vandalism committed by Armenia in the occupied territories of Azerbaijan to the international community and for the punishment of the perpetrators of the genocide.
Students of the college showed the artistic composition on “Khojali’s cry”. A documentary film “My soul is from Garabagh” directed by the Head of UNEC’s Creativity Center Elman Jafarov was demonstrated in the end.
A competition of poetry dedicated to “Khojali Week” was held among the members of the Creativity Center of UNEC.
Besides the well-known Azerbaijani poets’ poetry, students sounded their own poems.
The winners were defined by the jury represented by the People’s Actor Nureddin Mehdikhanli, an editor of Prose and Poetry Department of the journal “Ulduz” (Star) Vusal Nuru, an actor of Young Spectators’ Theatre Vahid Orujoghlu and an art director of UNEC Creativity Center Efsane Mammadova.
The first-year undergraduate of the International School of Economics Ilham Guliyev became the winner of the competition with Khalil Rza Uluturk’s poem “Create a School of Hate”. The fourth-year undergraduate of SABAH Groups Gunay Garayeva got II place with Bakhtiyar Vahabzade’s “Did my Mother die?” and the first-year undergraduate of the School of Finance and Accounting Tarana Guliyeva with Zalimkhan Yagub’s poem “Khojali, Khojali” became III of the contest.