UNEC-də Xocalı faciəsinə həsr edilən müsabiqə keçirilib
UNEC-in Maliyyə və mühasibat fakültəsinin professor-müəllim heyəti və tələbələrinin iştirakı ilə “Xocalı soyqırımı”nın ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib.
Xocalı faciəsində həlak olanların əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildikdən sonra tələbələrin soyqırımla bağlı hazırladıqları videoçarx nümayiş olunub.
Fakültə dekanı Gəray Musayev Xocalı soyqırımının erməni millətçilərinin xalqımıza qarşı aparılan etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinin ən qanlı səhifəsindən olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyev Xocalı faciəsi haqqında həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, onun soyqırım kimi tanınması üçün məqsədyönlü və ardıcıl fəaliyyət göstərir. Eləcə də Heydər Əliyev Fondunun vitse Prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq kampaniyası bu istiqamətdə çox uğurlu layihələr həyata keçirir. Dünyanın əksər ölkələrində Xocalı faciəsi qurbanlarının anım mərasimləri qeyd olunur.
“Humanitar fənlər” kafedrasının professoru Məhəbbət Paşayeva, “Nəzəri və praktiki iqtisadiyyat” kafedrasının müdiri, professor Ümidvar Əliyev, “Maliyyə və maliyyə institutları” kafedrasının dosenti, Zöhrab Paşayev, “Xarici dillər” kafedrasının baş müəllimi Dürdanə Vəkilova Xocalı hadisəsinin baş vermə səbəbləri və törətdiyi nəticələri barədə danışıblar.
Rus İqtisadiyyat Məktəbində (RİM) təşkil edilən “Conversation club” da  Xocalı faciəsinə həsr olunub. Klubun rəhbəri Vüsal Abasov “Gənclərin “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq kampaniyasında və həqiqətlərin təbliğındə rolu” mövzusu ilə tələbələrə müraciət edib. İngilis dilində aparılan müzakirələrdə tələbələr fikirlərini bölüşüblər.
RİM-in direktoru, dosent Mənsur Bərxudarov Xocalı soyqırımı, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı Azərbaycan həqiqətlərinin  dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında gənclərə yaxından iştirak etməyi tövsiyə edib. Bildirib ki, Azərbaycan gəncliyinin önündə duran əsas vəzifə onların öz inkişafını təmin etmək və dövlətimizin mənafeyini etibarlı şəkildə müdafiə etmək üçün qətiyyətlə çalışmaqdır.
“Conversation club”un iştirakçıları Heydər Əliyev Fondunun Xocalı soyqırımı barədə hazırladığı sənədli filmi izləyiblər.
UNEC nəzdində Maliyyə İqtisad Kollecində də Xocalı soyqırımı qurbanları anılıb. Kollecin direktoru Həmzə Ziyadov bildirib ki, Xocalı soyqırımı ermənilər tərəfindən planlı şəkildə həyata keçirilib. Günahsız sakinlər azərbaycanlı mənsubiyyətinə görə qətlə yetirilib, misli görünməyən işgəncələrə məruz qalıblar. Heç kimə aman verilməyib. Xocalı soyqırımının, Ermənistanın işğal etdiyi Azərbaycan torpaqlarında törətdiyi vandalizm aktlarının beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması, bu soyqırımı törədənlərin layiqli cəzasını alması üçün  gəncləri xüsusi fəallıq nümayiş etdirməyə çağırıb.
Kollecin tələbələri “Xocalı fəryadı” adlı bədii kompozisiya ilə çıxış ediblər. Sonda isə UNEC-in Yaradıcılıq Mərkəzinin rəhbəri Elman Cəfərovun quruluşçu rejissorluğu ilə hazırlanan “Ruhum Qarabağlıdır” sənədli filmi nümayiş etdirilib.
UNEC-in Yaradıcılıq Mərkəzinin üzvləri arasında “Xocalı həftəsi”nə həsr olunan şeir müsabiqəsi keçirilib.
Müsabiqə zamanı tələbələr Azərbaycanın tanınmış şairləri ilə yanaşı, özlərinin müəllifi olduqları şeirləri də səsləndiriblər.
Qaliblər xalq artisti Nurəddin Mehixanlı, “Ulduz” jurnalının nəsr və poeziya şöbəsinin redaktoru Vüsal Nuru, Gənc Tamaşaçılar Teatrının aktyoru Vahid Orucoğlu, UNEC-in Yaradıcılıq Mərkəzinin bədii rəhbəri Əfsanə Məmmədovanın təmsil olunduğu münsiflər heyəti tərəfindən müəyyən ediliblər.
Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin 1-ci kurs tələbəsi İlham Quliyev Xəlil Rza Ulutürkün “Nifrət məktəbi yarat” şeiri ilə müsabiqənin qalibi olub.  SABAH qrupunun 4-cü kurs tələbəsi Günay Qarayeva Bəxtiyar Bahabzadənin “Anam öldümü?” şeiri ilə 2-ci yerin, Maliyyə və mühasibat fakültəsinin 1-ci kurs tələbəsi Təranə Quliyeva isə Zəlimxan Yaqubun “Xocalı, ay Xocalı” şeiri ilə 3-cü yerin  qalibi olub.

В UNEC состоялся конкурс, посвященный Ходжалы
В UNEC при участии профессорско-преподавательского состава факультета Финансов и бухгалтерии состоялось мероприятие, посвященное годовщине «Ходжалинского геноцида».
После почтения минутой молчания светлой памяти погибших в Ходжалинской трагедии, был продемонстрирован подготовленный студентами видео ролик, посвященный трагедии Ходжалы.
Декан факультета Герай Мусаев отметил о Ходжалинском геноциде как этнической чистки, проводимой армянскими националистами против нашего народа,  и подчеркнул о политике геноцида как самой  кровавой странице. Он отметил, что Президент Ильхам Алиев в доведении до мировой общественности правды о Ходжалнской трагедии и  признании ее как геноцида осуществляет целенаправленную и  последовательную деятельность. Также проводимая по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алева Лейлы Алиевой кампания «Справедливость Ходжалы!» осуществляет успешные проекты. В большинстве стран мира отмечается церемония почтения памяти жертв Ходжалинской трагедии.
Профессор кафедры «Гуманитарные дисциплины» Махаббат Пашаева, заведующий кафедрой «Теоретическая и практическая экономика», профессор  Умудвар Алиев,  доцент кафедры «Финансы и финансовые институты» Зохраб Пашаев, старший преподаватель кафедры «Иностранные язык» Дурдана Векилова рассказали о  причинах и последствиях. Ходжалинских событий.
Клуб “Conversation”, организованный в Русской школе экономики (РШЭ), посвящен трагедии Ходжалы. Руководитель клуба Вюсал Аббасов обратился к студентам, выступив по теме «Роль молодежи в международной кампании «Справедливость Ходжалы!» и ее пропаганде». На обсуждении, состоявшемся на английском языке, студенты обменялись мнениями.
Директор РШЭ, доцент Мансур Бархударов  призвал молодежь к участию в кампании по доведению до мировой общественности правды о Ходжалинском геноциде, Нагорно-Карабахском конфликте. Он отметил, что основной задачей, стоящей перед молодежью Азербайджана является  обеспечение их развития и решительно стараться для надежной защиты интересов нашего государства.
Участники клуба “Conversation” посмотрели фильм о Ходжалинском геноциде, подготовленный Фондом Гейдара Алиева.
В Финансово-экономическом колледже при UNEC почтили память жертв Ходжалинского геноцида. Директор колледжа Гамза Зиядов отметил, что Ходжалинский геноцид был запланированным нападением армян. Невинные жители из-за азербайджанской принадлежности были казнены,   подвергнуты тяжелым пыткам. Никому не было пощады. Он призвал молодежь довести до международной общественности факты об актах вандализма Ходжалинского геноцида, учиненных Арменией на землях Азербайджана, достойно наказать виновников геноцида.
Студенты колледжа выступили художественной композицией «Крик Ходжалы». В конце был продемонстрирован подготовленный руководителем Творческого центра UNEC Эльманом Джафаровым фильм «Душа моя, Карабах».
Среди членов Творческого центра UNEC состоялся конкурс стихов, посвященный «Неделе Ходжалы».
На конкурсе студенты наряду известных поэтов Азербайджана прочитали  и свои стихи.  Победители определились составом жюри, представленным народным артистом Нуреддином Мехтиханлы, редактором отдела публикации  и поэзии журнала «Улдуз» Вусала Нуру, актером Спектакля юных зрителей Вахидом Оруджоглы, художественным руководителем Творческого центра UNEC Афсаны Мамедовой.
Студент 1 курса Международной школы экономики Гулиев Халил стал победителем конкурса, прочитав стихотворение Халила Рзы Улутурка «Создай школу ненависти». Студентка 4 курса групп САБАХ Гюнай Гараева стихотворением Бахтияра Вахабзаде  «Моя мать умерла?» стала победительницей 2 места, а студентка 1 курса факультета Финансов  и финансовых институтов Тарана Гулиева завоевала 3 место стихотворением Зелимхана Ягуба «Ходжалы, о Ходжалы».