UNEC müəllimlərinin Türkiyə universitetlərinə səfəri səmərəli oldu
UNEC-in 18 nəfərlik professor-müəllim heyəti Türkiyənin nüfuzlu ai təhsil müəssisələrində təcrübə mübadiləsi aparıblar. Səfər çərçivəsində UNEC müəllimləri 6 nəfərdən ibarət 3 qrupla Süleyman Dəmirəl, Uludağ və Sakarya universitetlərində olublar. Professor-müəllim heyəti səfər barədə təəssüratlarını unec-edu.az saytı ilə bölüşüb.
Biznes və menecment fakültəsinin dekanı, dosent Mirağa Əhmədov: Türkiyə universitetlərində təcrübə mübadiləsi bizim üçün çox faydalı oldu. Oradan hər birimiz böyük təəssüratlarla qayıtdıq. UNEC-in Biznes və menecment fakültəsi ilə Sakarya universitetinin müvafiq fakültəsi arasındabirgə dərs vəsaitləri və proqramların yazılması üçün danışıqlar aparıldı. Eyni zamanda marketinq ixtisası üzrə birgə dərsliklərin hazırlanması barədəilkin razılığa gəlindi. Qeyd edim ki, Türkiyə tərəfi də bizim marketinq nümunələrinin dərsliklərə daxil edilməsində maraqlıdır.
İqtisadiyyat fakültəsinin dekanı, dosent Asiman Quliyev: Süleyman Dəmirəl Universitetində (SDU) fakültələrin idarəetmə strukturu, distant təhsil sistemi ilə maraqlandıq, eləcə də texnoparkla tanış olduq. Universitetin fakültələrinin katiblik təcrübəsini öyrəndik. Fikrimcə, katiblik sisteminin UNEC-də tətbiqi fakültə və kafedralar arasında mobilliyin təmin edilməsində mühüm rol oynayacaq.
Əmtəəşünaslıq fakültəsinin dekanı, dosent Tofiq Osmanov: Süleyman Dəmirəl  Universitetində fakültə katibliyinin fəaliyyəti ilə maraqlandıq. UNEC-də də bu katibliyin yaradılması istiqamətində danışıqlar aparılır, çox gərəkli bir sistemdir. Süleyman Dəmirəl Universitetində yararlandığımız daha bir təcrübə də müəllimlərin fakültə və kafedralar tərəfindən seçilməsidir. Yüksək göstəriciləri, tələbə məmnuniyyətinə cavab verən müəllimlər dərslərə cəlb edilir. Universitetin nəzdində texnoparklar da fəaliyyət göstərir ki, onlar da müasir tələblərə cavab verən laboratoruyalarla təchiz edlib. Ümid edirəm ki, UNEC-də də gələcəkdə belə bir texnopark yaradılacaq.
Texnologiya və dizayn fakültəsinin dekanı, professor Vəkil Hüseynov: Sakarya Universitetində istehsalat təcrübələrinin təşkili, məzunların həmin müəssislərdə işlə təmin olunması sistemli şəkildə aparılır. Doğrudur, UNEC-in Karyera mərkəzi tələbələrin istehsalat müəssisələrində təcrübəsi keçməsi üçün imkanlar yaradır. Amma bu, uzunmüddətli olmur. Sakarya Universitetində isə tələbələrin müəssisələrdə bir ilə yaxın müddətdə təcrübə keçmək imkanı olur. Məzun olduqda isə həmin tələbələrin 50%-i orada işlə təmin olunur.
Rus dilində tədris mərkəzinin direktoru, dosent Mənsur Barxudarov: Səfərimiz son dərəcə səmərəli oldu. Sakarya Universitetində tədris və elmi-tədqiqat işlərinin aparılması prosesi ilə tanış olduq. Eyni zamanda Katiblik İnstitutnun iş mexanizmini öyrəndik. Sakarya Universitetində akademik heyətlə, inzibati heyət arasında iş bölgüsü çox mükəmməl aparılıb. Belə ki, akademik heyət fakültənin, kafedraların, ixtisasların strateji inkişafı zamanı mövcud olan problemlərlə, katiblik isə gündəlik cari məsələlərlə məşguldur. Katiblik İnstitutunun UNEC-də tətbiqi universitet üçün faydalı olacaq.
Rektorun köməkçisi Ramil CabbarovSakarya Universitetinin zəngin və innovativ kitabxana sistemi ilə yaxından tanış olduq və tələbələrin resurslardan səmərəli istifadəsi üçün yaradılan imkanları izlədik. Distant təhsil və uygulama mərkəzinin maddi-texniki bazası, onliye dərslərin yaradılması mexanizmini öyrəndik.Tələbə təşkilatlarının idarəedilməsi təcrübəsi ilə tanış olduq. Eyni zamanda texnopark və inkubatorlarda startapların cəlbi və inkubasiya prosesini araşdırdıq.
Doktorantura şöbəsinin müdiri, dosent Həmid Həmidov: “Gənc doktorlar” layihəsinə uyğun olaraq, gənc doktorantların Sakarya və digər universitetlərin nəzdində yazılmış doktorluq dissertasiyaları ilə tanış olduq. Müvafiq sahələr üzrə professor-müəllim heyəti ilə müzakirələr apardıq.
“Fizika və kimya” kafedrasının müdiri, professor Rövnəq Rzayev: Uludağ Universiteti ilə UNEC müəllimlərinin birgə elmi tədqiqatlar aparması, elmi məqalələrin, dərs vəsaitlərinin hazırlanması və birgə konfransların keçirilməsi barədə ilkin razılaşmalar əldə olundu.
“Xarici dillər” kafedrasının müdiri, professor Afət Abbasova: Uludağ Universitetində ixtisas fənlərinin 30%-i ingilis dilində tədris olunur. İxtisas fənnini tədris edən xarici dil müəllimləri kifayət qədər olmadığı üçün onlar UNEC müəlilmlərinin tədrisə cəlb olunmasında maraqlı olduqlarını bildirdilər. Eyni zamanda UNEC-də ingilis dilinin tədris səviyyəsini yüksək qiymətləndirdilər.
“Azərbaycan dili” kafedrasının müdiri, professor Tofiq Əbdülhəsənli:  Sakarya universitetinin İşlətmə fakültəsində katiblik institutunun strukturu barədə məlumat əldə etdik. Kafedralarda katibliyin iş mexanizmi ilə tanış olduq. Fənn və ədəbiyyat fakültəsinin tədris metodları, sillabus və fənn proqramları ilə maraqlandıq. Tələbələrlə də görüşmək imkanımız oldu. Dərslərdə iştirak etdik, onlara Azərbaycan dilinin tarixi, klassiklərimizin əsərləri barədə məlumat verdik. Onlara kitablar və dərs vəsaitləri də hədiyyə etdik.
“Texnoloji maşınlar və sahə avadanlığı” kafedrasının müdiri, professor Məzahir Fərzəliyev:Uludağ Universitetinin tədris prosesi ilə tanış olduq. Eləcə də onlarda telekommunikasiya texnologiyaları laboratoriyasına baxış keçirdik. Müasir tələblərə cavab verən laboratoriyadır. Tələbələrə nəzəri biliklərlə yanaşı, praktiki biliklərin öyrədilməsində belə laboratoriyaların mövcudluğu əvəzsizdir. Düşünürəm ki, tələbələrimizin həmin laboratoriyalarda təcrübə keçməsi onlar üçün faydalı olar.
“Rus dili” kafedrasının müdiri, dosent Gülnarə RzayevaSüleyman Dəmirəl Universitetinin (SDU) rus dilindən tədris planları ilə tanış olduq. Orada rus dilini tədris edə biləcək kadr kifayət qədər olmadığı üçün UNEC-in rus dili müəllimlərinin mübadilə proqramı ilə SDU-da həmin fənni tədris etməsi üçün danışıqlar aparılıb. Distant təhsil alan tələbələr üçün də rus dili müəllimlərimiz, Türkiyəyə getmədən, onlara həmin fənni tədris etmək imkanı əldə edə bilər. Eləcə də əcnəbi tələbələr üçün hazırlıq kurslarında da kafedra müəllimlərinin elmi potensialından istifadə etmək barədə razılığa gəlindi. Fikrimcə, bu həm bizim, həm də Süleyman Dəmirəl Universiteti üçün əhəmiyyətli olacaq.
“Standartlaşma və sertifikasiya” kafedrasının müdiri, dosent Zabit AslanovSakarya Universitetinin kitabxana sistemi mükəmməldir. Müəllim və tələbələr gününün demək olar ki, hamısını burada keçirirlər. Onlar kitabxanada həm dərslərini çalışa, həm də istirahər edə bilirlər. Eləcə də bilmədikləri mövzu barədə müəllimlərindən yardım almaq imkanı da olur. Belə bir səmimi mühit müəllim-tələbə münasibətinə də müsbət təsir edir. Düşünürəm ki, UNEC-də də kitabxana sisteminin yaradılmasında Sakarya Universitetinin təcrübəsindən  yararlanmaq faydalı olardı.
SABAH qruplarının rəhbəri, dosent Aida Quliyeva: SABAH layihəsi Uludağ Universitetində çox bəyənildi. Gələcəkdə həmin universitetdə belə bir layihəni reallaşdırmaq istədiklərini bildirdilər. Eyni zamanda, İqtisadiyyat fakültəsində ingilis dilində ixtisas fənlərini tədris etmək üçün SABAH qruplarının müəllimləriniUludağ Universitetində tədrisə cəlb etməkdə maraqlı olduqlarını söylədilər. Biz də SABAH qruplarında Azərbaycan dilində təhsil alan tələbələr üçün dərslərin 30%-nin ingilis dilində tədris etmək təcrübəsini öyrəndik. Bu, dünya təcrübəsində də var.
“Qida məhsullarının texnologiyası” kafedrasının müdiri, dosent Gülnisə Abbasbəyli:Uludağ Universitetinin müvafiq kafedraları ilə bizim kafedralar arasında əlaqələrin qurulması üçün razılıqlar əldə olunub. Hər iki universitetin müəllimlərinin mühazirə aparması, birgə məqalələrinin çap olunması və  konfranslarda iştirak etmələri qərara alındı. Uludağ Universitetində tətbiqolunan tədris planının “Qida məhsulları mühəndisliyi” ixtisası üçün qismən uyğunlaşdırılması, ixtisasın və kafedranın adının “Qida mühəndisliyi” olması fikrimcə, daha məqsədəuyğundur.“Qida mühəndisliyi” kafedrasının tədqiqat laboratoriyasında bir çox sahələr üzrə elmi işçilər və müəllimlər tədqiqat işləri aparır. Hətta məhsullar hazırlayaraq satışa da çıxarırlar. Kafedramızda da yeni texnologiya və reseptlər üzrə qida məhsullarının hazırlanması sahəsində işlərin aparılması universitet üçün faydalı olacaq.
“Ətraf mühitin mühafizəsi və iqtisadiyyatı” kafedrasının müdiri, dosent Validə MehdiyevaSüleyman Dəmirəl universitetinin təcrübəsini öyrəndik. İqtisadiyyat fakültəsində iqtisadi coğrafiya fənni tədris olunur. Əvvəllər bu fənn UNEC-də də tədris olunurdu. Fikrimcə, fənn yenidən tədris olunsa daha faydalı olar. Tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsi mexanizmi də orada da mükəmməldi. İmtahanlar yazılı aparılır və iki saat ərzində 10 mindən çox tələbənin imtahan cavabları açıqlanır.
“Dizayn” kafedrasının müdiri Lalə Məmmədova: Uludağ Universitetində texnoloji ixtisaslar üzrə tədris laboratoriyalarına baxış keçiridik. Universitetin idarəetmə sistemi, tədris planları, müəllim-tələbə münasibətləri, tədris prosesi ilə  tanış olduq.

Профессорско-преподавательский состав UNEC рассказал об опыте университетов Турции
В престижных  высших учебных заведениях Турции состоялся обмен опытом профессорско-преподавательского состава UNEC в составе 18 человек.  В рамках визита 3 группы в составе 6 преподавателей UNEC посетили  университеты Турции Улудаг, Сакарья и Сулеймана Демиреля. Впечатлениями о поездке профессорско-преподавательский состав поделился на сайте unec-edu.az
Декан факультета Бизнеса и менеджмента доцент Мирага Ахмедов:  Обмен опытом в университетах Турции стали плодотворными для нас. Мы вернулись  с большими впечатлениями. Состоялись переговоры о разработке совместных учебных пособий, программ факультета Бизнеса и менеджмента UNEC с университетом Сакарья. В то же время достигнуто первоначальное соглашение о разработке совместных учебников по специальности маркетинга. Отмечу, что турецкая сторона заинтересована во включении в учебники наших образцов маркетинга.
Декан факультета Экономики, доцент Асиман Гулиев:  В университете Сулеймана Демиреля (УСД) поинтересовались структурой управления факультетами, системой дистанционного образования, а также ознакомились с технопарком. Переняли опыт секретариата факультетов университета. Считаю, что применение системы секретариата в UNEC сыграет важную роль в обеспечении мобильности между факультетами и кафедрами.
Декан Товароведного факультета, доцент Тофик Османов:  В университете Улудаг поинтересовались  деятельностью секретариата факультета. Ведутся переговоры в направлении создания секретариата в UNEC. Это очень нужная система. Еще один опыт, которой мы воспользовались в университете Улудуг, является выбор преподавателей факультетами и кафедрами. К обучению привлекаются преподаватели с высокими показателями, отвечающие удовлетворенности студентов. При университете действуют технопарки, которые оснащены лабораториями,  отвечающими современным требованиям.  Надеюсь, что и в UNEC в будущем будет создан такой технопарк.
Декан факультета Технологи и дизайна, профессор Векил Гусейнов:   В университете Сакарья организация производственной практики, обеспечение выпускников работой на тех же предприятиях проводится системно. Правда, Центр карьеры UNEC создает возможности студентам для прохождения производственной практики на предприятиях. Однако это не бывает долгосрочным. А в университете Сакарья у студентов есть возможность прохождения производственной практики на предприятиях в течение года.  При окончании университета 50% этих студентов обеспечиваются работой.
Директор Центра русской школы, доцент Мансур Бархударов:  Наш визит прошел плодотворно. В университет Сакарья ознакомились с процессом проведения учебных и научно-исследовательских работ. В то же время переняли механизм работы Секретариата института.   В университете Сакарья распределение работы между академическим и административным составом построено безукоризненно. Так, академический состав занимается проблемами, возникающими при стратегическом развитии факультета, кафедр, специальностей, а секретариат ежедневными текущими вопросами. Применение системы Секретариата института в UNEC принесет пользу для университета.
Помощник ректора Рамиль Джаббаров:  Близко ознакомились с богатой и инновационной библиотечной системой университета Сакарья и возможностями, которые  созданы для студентов в целях эффективного использования ими ресурсов. Изучили механизм дистанционного образования и материально-технической базы, построения уроков онлайн. Ознакомились опытом управления студенческими организациями. В то же время исследовали процесс привлечения в технопарк и  инкубаторы стартапов и инкубационный процесс.
Директор Отдела докторантуры, доцент Гамид Гамидов:  В соответствии с проектом «Молодые доктора» ознакомились с докторскими диссертациями, написанными молодыми докторантами при Сакарье и других университетах. По соответствующим сферам провели обсуждения с профессорско-преподавательским составом.
Заведующий кафедрой «Физика и химия», профессор Ровнаг Рзаев:  Достигнуто первоначальное соглашение о проведении совместных научных исследований, разработке научных статей, учебных пособий и проведении совместных конференций между преподавателями Улудаг и UNEC.
Заведующая кафедрой «Иностранные языки», профессор Афет Аббасова:  В университете Улудаг 30% дисциплин по специальности преподаются на английском языке. Из-за отсутствия достаточного числа преподавателей по иностранному языку для преподавания дисциплин  по специальности, университет заинтересован в привлечении к обучению преподавателей UNEC.  В то же время в университете Улудаг была дана высокая оценка преподаванию английского языка в UNEC.
Заведующий кафедрой «Азербайджанский язык», профессор Тофик Абдулгасанли:  Получили информацию о структуре секретариата факультета Управления  института Сакарья. Ознакомились с механизмом работы секретариата на кафедрах. Поинтересовались учебными методами, силлабусами и учебными программами факультета дисциплины и литературы. Имели возможность встретиться со студентами. Присутствовали на уроках, студентам представили информацию об истории азербайджанского языка, произведениях классиков, подарили учебники и учебные пособия.
Заведующий кафедрой «Технологические машины и отраслевое оборудование», профессор Мазахир Фарзалиев: Ознакомились с учебным процессом университета Улудаг. А также провели осмотр лаборатории технологии телекоммуникации, отвечающей современным требованиям.  Такая лаборатория является неоценимой при обучении студентов как теоретическим, так и практическим знаниям. Думаю, что прохождение нашими студентами практики в указанной лаборатории будет полезным для них.
Заведующая кафедрой «Русский язык», доцент Рзаева Гюльнара: Ознакомились с учебным планом по русскому языку университета Сулеймана Демиреля (УСД). Ввиду отсутствия достаточного числа преподавателей, которые могли бы вести занятия по русскому языку, состоялись переговоры о привлечении по программе обмена преподавателей русского языка UNEC для преподавания в УСД. Для студентов, получающих дистанционное образование, наш преподаватели, не поехав в Турцию, могут обучить их этой дисциплине. Также достигнуто соглашение об использовании научного потенциала преподавателей кафедры на подготовительных курсах для иностранных студентов. Думаю, что это будет иметь важное значение для нас и для университета Сулеймана Демиреля.
Заведующий кафедрой «Стандартизация и сертификация», доцент Забит АслановБиблиотечная система университета Сакарья безукоризненна. Можно сказать, что преподаватели и студенты большую часть своего времени проводят здесь. В библиотеке они и занимаются, и отдыхают.  Здесь у них бывает возможность посоветоваться с преподавателями по темам, которые вызывают у них затруднения. Такая теплая обстановка оказывает положительное влияние на отношения преподавателя и студента. Считаю, что при создании библиотечной системы в UNEC было бы хорошо воспользоваться опытом университета Сакарья.
Руководитель групп САБАХ, доцент Аида Гулиева: Проект САБАХ очень понравился в университете Улудаг. Было проявлено желание о реализации в будущем такого проекта в университете.  В то же время была выражена заинтересованность в привлечении в университет Улудаг преподавателей групп САБАХ для преподавания на факультете Экономики дисциплин по специальности на английском языке. Мы в свою очередь переняли опыт проведения 30% уроков на английском языке для студентов, которые обучаются в группах САБАХ на азербайджанском языке. Это наблюдается в мировой практике.
Заведующая кафедрой «Технология пищевых продуктов», доцент Гюльниса Аббасбейли: Достигнуто соглашение о создании отношений между соответствующими кафедрами университета Улудаг и нашими кафедрами. Было принято решение о проведении лекций преподавателями обоих университетов, публикации совместных статей и участии в конференциях. Считаю, что было бы целесообразным частичное соответствие применяемого в университете Улудаг учебного плана для специальности «Инженерия пищевых продуктов», изменения названия специальности и кафедры  на «Пищевая инженерия».  В исследовательской лаборатории кафедры «Пищевая инженерия» научные работники и преподаватели ведут научные исследования. Даже производя продукцию, выносят ее на продажу. Проведение у нас на кафедре работ по производству пищевой продукции в сфере новых технологий и рецептов принесет пользу для университета.
Заведующая кафедрой «Охрана и экономика окружающей среды», доцент Валида Мехтиева: Изучили опыт университета Сулеймана Демиреля. На факультете Экономики преподается дисциплина экономической географии. Раньше эта дисциплина преподавалась и в UNEC. Считаю, будет целесообразным, если вновь вести обучение по этой дисциплине. Оценка знаний студентов тоже безукоризненна. Экзамены проводятся письменно и в течение двух часов выносятся экзаменационные ответы более 10 тысяч студентов.
Заведующая кафедрой «Дизайн» Лала Мамедова: В университете Улудаг провели осмотр учебных лабораторий по технологическим специальностям.  Ознакомились с системой управления университета, учебными планами, отношениями преподавателя и студента, учебным процессом.